Top
GAD – czy warto go hodować? – Zdrowe Zdrowie
4133
post-template-default,single,single-post,postid-4133,single-format-standard,mkdf-bmi-calculator-1.0,mkd-core-1.0,wellspring-ver-1.3,mkdf-smooth-scroll,mkdf-smooth-page-transitions,mkdf-ajax,mkdf-grid-1300,mkdf-blog-installed,mkdf-fullwidth-featured-image,mkdf-header-standard,mkdf-fixed-on-scroll,mkdf-default-mobile-header,mkdf-sticky-up-mobile-header,mkdf-dropdown-default,mkdf-full-width-wide-menu,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

GAD – czy warto go hodować?

Zamiast wstępu:

Mail wysłany przed wyjazdem na zagraniczne wakacje przez mamę do jej córki:

„Pobyt mamy w hotelu „Blue sky”, w terminie 11.06.2018 – 19.06.2018

testament jest w szufladzie pod łóżkiem, akt notarialny też

ubezpieczenie w PZU/wystarczy Twój dowód/

Buziaczki.”

Z pewnością czymś normalnym i zwyczajnym jest odczuwanie lekkiego niepokoju przed daleką podróżą, stres przeżywany w dniu ślubu, czy troska o dzieci. Jeśli jednak martwienie się zaczyna przesłaniać przyjemności i staje się naturalną reakcją na doświadczanie każdej sytuacji możemy mieć do czynienia z …GAD’em.

GAD – czyli z ang. „general anxiety disorder” – po polsku Zgeneralizowane Zaburzenie Lękowe to przypadłość mogąca tłumaczyć zachowania nadopiekuńczych mam, nerwowych studentek czy wiecznie zestresowanych pracowników. Osoby cierpiące na GAD bez trudu znajdą powód do martwienia się i niepokoju, nawet w sytuacjach pozornie pozytywnych. Świat jest w ich oczach miejscem pełnym zagrożeń i potencjalnych niebezpieczeństw, na które trzeba próbować się przygotować, a jeśli to niemożliwe – przynajmniej się nimi zamartwiać.

Osoby cierpiące na to zaburzenie przeżywają normalny lęk w nadmiernej skali lub częstotliwości. Z tego też powodu mogą cierpieć na zaburzenia somatyczne związane z nadmiernym niepokojem takie jak: zaparcia, biegunki, bóle głowy, nadmierne zmęczenie, czy kłopoty kardiologiczne. Są one wywołane częstym i uporczywym wzbudzeniem układu współczulnego – odpowiadającego za aktywizację organizmu w sytuacji zagrożenia. Ten – świetnie nam służący w niektórych sytuacjach system – zawodzi jednak w długofalowym użyciu. To tak jakby ostrzegawcza syrena alarmowa włączona była 24h na dobę.

Dlaczego niektóre osoby nadmiernie się martwią? Oczywiście etiologia jest bardzo złożona, ale doświadczenie i badania pokazują, że zwykle pewną rolę pełnią schematy przekazywane w domu – bardzo często wywiad kliniczny ujawnia że babcia, mamę lub tato doświadczają na podobnych lęków. Prawdopodobnie udział ma także temperament z łatwą skłonnością do wzbudzania. Istotnym czynnikiem są także nawykowe sposoby interpretacji i oceny sytuacji – tzw. lękowe myśli automatyczne oraz przecenianie prawdopodobieństwa negatywnych zdarzeń i katastrof.

Czym jest przecenianie prawdopodobieństwa? Zadajmy sobie pytanie: Czy możliwy jest wypadek samolotowy podczas wycieczki do Egiptu? Oczywiście. Wiele/u z nas pomimo takiej świadomości nie zrezygnuje z wycieczki. Osoba z GAD jednak tak właśnie zrobi. Radząc sobie z lękiem poprzez unikanie sytuacji generujących niepokój, nie tylko nie stawia czoła strachowi (nie może się zatem przekonać, że wyjazd jednak był udany), lecz także pozbawia się wielu doświadczeń i w ten sposób zawęża swoje pole życiowych możliwości. Lękowa interpretacja z kolei ujawnia się w przecenianiu możliwych katastrof – nawet jeśli statystyki temu przeczą (bardziej prawdopodobne jest zginięcie podczas wypadku samochodowego niż w samolocie).

Psychoterapia behawioralno-poznawcza jest dedykowania tego typu trudnościom, gdyż poprzez dyskusję lękowych myśli oraz eksperymenty behawioralne pozwala uzyskać pacjentce/pacjentowi bardziej zrównoważony pogląd na życie. Naprawdę nie warto hodować GAD’a.

Ewa Kruchowska

psycholożka dzieci i młodzieży, psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia w nurcie CBT, trenerka kompetencji miękkich w tym Kreatywności i Kreatywnego Rozwiązywania Problemów, certyfikowana trenerka WenDo - samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek, wykładowczyni. Właścicielka i psycholożka Gabinetu Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego „Do siebie” w Nowym Targu www.ewakruchowska.pl. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy. Pracuje w Punkcie Informacji i Wsparcia dla Osób Uwikłanych w Przemoc w Nowym Targu, w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz jako wykładowczyni w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej. Współautorka czterech monografii naukowych. Specjalistka Zdrowego Zdrowia

Brak komentarzy

Napisz komentarz