Top
ryzyko odwodnienia – Zdrowe Zdrowie
2172
portfolio-item-template-default,single,single-portfolio-item,postid-2172,mkdf-bmi-calculator-1.0,mkd-core-1.0,wellspring-ver-1.3,mkdf-smooth-scroll,mkdf-smooth-page-transitions,mkdf-ajax,mkdf-grid-1300,mkdf-blog-installed,mkdf-header-standard,mkdf-fixed-on-scroll,mkdf-default-mobile-header,mkdf-sticky-up-mobile-header,mkdf-dropdown-default,mkdf-full-width-wide-menu,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

ryzyko odwodnienia

Woda stanowi 65–75% masy ciała ludzkiego i jest drugim (po tlenie) czynnikiem niezbędnym do przetrwania organizmu. Mózg zawiera ponad 80% wody, a krew – ponad 90%. W procesie oddychania, oddawania moczu i pocenia się można stracić około 2 litrów wody dziennie. Oznacza to, że powinniśmy pić osiem szklanek wody tylko po to, by zrekompensować ubytek i zasilić organizm. Jednak niewiele osób pije tyle wody, a to oznacza, że miliony ludzi są chronicznie odwodnione. Osoby cierpiące z powodu zaburzenia retencji wody w organizmie, obrzęków (opuchlizny) i wzdęć najczęściej nie piją wystarczającej ilości wody.

Czy często czujesz się zmęczony, poirytowany, przygnębiony, niespokojny lub nękany niepohamowaną chęcią jedzenia? Przyczyną może być odwodnienie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu wykonać dwa proste testy sprawdzające. W pierwszym lekko ściśnij palcami skórę na grzbiecie dłoni, pociągnij ją do góry, a następnie zwolnij uścisk. Jeśli skóra nie wróci natychmiast do pozycji wyjściowej, a pozostaje podniesiona przez kilka sekund, oznacza to, że organizm potrzebuje więcej wody. W drugim teście sprawdź kolor moczu. Powinien być jasny, nie ciemny lub żółty. Jeśli mocz jest silnie zabarwiony, należy pić więcej wody.

Odwodnienie powoduje wiele problemów natury fizycznej i stwarza chorobie sprzyjające warunki do rozwoju w organizmie. Objawy wielu chorób stają się bardziej dotkliwe, a niejednokrotnie same choroby są skutkiem przewlekłego odwodnienia. Często gdy lekar diagnozuje choroby, okazuje się, że pacjent nie tyle jest chory, ile spragniony. Leczenie skutków wywołanych katastrofalnie niskim spożyciem wody kończy się często przepisaniem przez lekarza środków farmakologicznych. Jednak wiele leków zatruwa organizm i przynosi niepożądane skutki uboczne, więc postaraj się ich unikać, jeśli tylko jest to możliwe. Można sobie pomóc po prostu przez picie wody, której organizm tak rozpaczliwie potrzebuje. Dobrze nawilżone ciało to zdrowe ciało.

Jeśli znacząco zwiększysz ilość wypijanej wody, wrażliwość na jej niedobór znacznie się zwiększy. Im więcej wody dostarczysz organizmowi, tym lepiej będziesz wiedział, kiedy jest potrzebna. To dobry sposób na rozpoczęcie zdrowego cyklu. Woda oczyszcza organizm z trujących substancji. Jeśli nie dostarczasz mu jej wystarczająco dużo, koniecznie postaraj się to zmienić. Wypicie zaledwie pięciu szklanek więcej wody dziennie poprawi stan jelit, ułatwi walkę z rakiem. Wystarczające spożycie wody może obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 45%, na raka pęcherza o 50%, a na raka piersi o 79%. Rak może rozwijać się tylko w kwaśnym środowisku, a odwodnienie oznacza wyższą kwasowość organizmu.

Wiele osób z tego powodu żyje na granicy prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, a przecież im więcej wody pijemy, tym bardziej równoważymy poziom pH. Woda działa również jako silny środek oczyszczający ściany tętnic z płytki miażdżycowej, co odgrywa kluczową rolę w stabilizacji ciśnienia krwi. Ponadto woda nawilża stawy, co zapobiega ich stanom zapalnym i łagodzi bóle głowy. Odwodnienie może powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe, ale woda osłabia je wszystkie, a nawet może doprowadzić do ich usunięcia.

 

Więcej na ten temat w książce Sekretne życie jelit. 21 sposobów na zdrowe odżywianie:

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Brak komentarzy

Napisz komentarz