Top
magnez – nie tylko w tabletkach – Zdrowe Zdrowie
706
post-template-default,single,single-post,postid-706,single-format-standard,mkdf-bmi-calculator-1.0,mkd-core-1.0,wellspring-ver-1.3,mkdf-smooth-scroll,mkdf-smooth-page-transitions,mkdf-ajax,mkdf-grid-1300,mkdf-blog-installed,mkdf-fullwidth-featured-image,mkdf-header-standard,mkdf-fixed-on-scroll,mkdf-default-mobile-header,mkdf-sticky-up-mobile-header,mkdf-dropdown-default,mkdf-full-width-wide-menu,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

magnez – nie tylko w tabletkach

Metoda przezskórna zapewnia dostarczenie leku dokładnie w miejsce bólu/urazu. Tradycyjne metody podawania leków, takie jak łykanie tabletek czy kapsułek, łączy się z rozcieńczeniem za sprawą kwasów żołądkowych i enzymów trawiennych i osłabieniem skuteczności specyfiku, który później przedostaje się do krwiobiegu.
Dzięki ominięciu drogi transportu przez żołądek i wątrobę o wiele większa ilość stężonego czynnika leczniczego przedostaje się bezpośrednio do krwiobiegu, gdzie istnieje największe zapotrzebowanie. W wielu przypadkach metoda przezskórna jest stosowana w celu uniknięcia przykrych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia żołądkowe czy senność. Lecz choć ta metoda aplikacji ma swoją długą tradycję, czego świadectwem może być praktyka korzystania z leczniczego wpływu gorących źródeł, współczesna medycyna jeszcze nie odkryła dobrodziejstwa kryjącego się w takiej formie podania.
Poprzez różnorodne formy aplikacji – domięśniową, podskórną i przezskórną – leki przedostają się w różne warstwy skóry.
Najpowszechniejszymi sposobami przyjmowania leków są metoda doustna (np. tabletka aspiryny), domięśniowa (np. szczepionka przeciwko grypie), podskórna (np. wstrzykiwanie insuliny), dożylna (chemioterapia dożylna) oraz przezskórna (np. plastry naklejane na skórę). Wziąwszy pod uwagę dużą powierzchnię skóry, nikogo nie powinno dziwić, że jeśli zaaplikujemy jakąś substancję na powierzchni całego ciała, natychmiastowa absorpcja i skuteczność pozwalają na traktowanie tej metody na równi z innymi sposobami aplikacji leków, zaś w niektórych sytuacjach można mówić o przewadze podania przezskórnego nad innymi metodami.
Suplementacja magnezu przezskórnie umożliwia osiągnięcie poziomu intensywności i skuteczności osiągalnej dotychczas jedynie poprzez iniekcje dożylne.
W sytuacjach, w których pacjenci mieliby polegać na suplementacji doustnej, dawki nie mogłyby przekraczać określonej wartości, ze względu na trudności z wchłanianiem magnezu w jelitach i związane z tym skutki uboczne w postaci luźnych stolców czy biegunek.

Metody aplikacji w przypadku przezskórnej terapii magnezem:

 

Sprej do ciała

należy spryskać całe ciało po kąpieli lub po wyjściu spod prysznica, przed spaniem albo o każdej innej porze dnia. Jeśli roztwór soli magnezu jest zbyt stężony, należy go rozrzedzić wodą w proporcji 1:1.

Masaż

wcierać w ciało 2–3 razy w tygodniu. Dzięki manualnej mobilizacji, wywołującej uelastycznienie tkanek skóry i otwarcie porów, zabieg ten zapewnia skuteczniejszą absorpcję magnezu i przynosi ogromne odprężenie.

Wcieranie w ciało

podobnie jak masaż, tyle że w sposób bardziej energiczny.

Kąpiele

zalecana częstotliwość 1–3 razy w tygodniu. Zapewnia niezwykle komfortowe i relaksujące doznania. Do bardzo ciepłej wody należy dodać od kilku miarek 250-mililitrowych do kilku miarek półlitrowych magnezowych płatków kąpielowych – należy to stosować przed pójściem spać, dla
uzyskania optymalnego odprężenia, uśmierzenia miejscowych i rozległych stanów bólowych, dla złagodzenia bezsenności i zbalansowania poziomu magnezu w organizmie.

Kąpiele stóp

przy codziennym stosowaniu poprawia krążenie w nogach i sprzyja gojeniu się owrzodzeń, równocześnie uzupełniając niedobór magnezu w organizmie.

Kompresy

gorące bądź zimne, w zależności od okoliczności. W przypadku stanów zapalnych i świeżo zagojonych urazów, gdzie tkanki są obrzmiałe, mają podwyższoną ciepłotę i wykazują bolesność, należy zastosować chłodny kompres. Dla zapewnienia utrzymania niskiej temperatury należy położyć na kompresie worek z lodem. W przypadku chronicznego, dokuczliwego bólu, napięcia mięśni czy bólów krzyżowych należy użyć ciepłych lub gorących kompresów. Gorący kompres z chlorkiem magnezu, przyłożony do czoła, szyi czy tylnej części głowy, przyniesie ulgę w napięciowym bólu głowy i w bólach
migrenowych. Taki sam kompres pomoże w zakwasowych bólach mięśni po forsownym wysiłku. Należy stosować go miejscowo – na nogi, stawy itd. Do przygotowania kompresu należy użyć roztworu oleju magnezowego
bądź płatków magnezowych i wody w proporcji 1:3 lub 1:4. Można też użyć nierozcieńczonego oleju magnezowego. Należy nasączyć szmatkę roztworem, położyć na chorym miejscu, szczelnie owinąć folią lub taśmą celofanową, a następnie przykryć ciepłym szalikiem. Kompres można pozostawić na ciele nawet przez trzy godziny, lecz nie zaszkodzi, gdy pozostawi się go na noc.

Płukanki doustne

należy przygotować roztwór wodny w proporcji 1:3 i w przypadku infekcji płukać gardło lub jamę ustną. Jeśli stosujemy olejek magnezowy bez rozcieńczenia, wzmacniamy zarówno zęby, jak i dziąsła.

Płukanki dopochwowe: przyrządzamy roztwór jak wyżej. W przypadku grzybicy pochwy i innych drobnych infekcji stosować razem z wodorowęglanem sodu.

Body wrapping (owijanie folią ciała nasmarowanego preparatami z magnezem): można stosować na całe ciało, by ulżyć bólom zakwasowym, bólom miejscowym, pozbyć się stresu i wzmóc krążenie i przemianę materii.

leczenie-magnezem-magnez-pierwiastek-zycia

Mark Sircus

jest doświadczonym lekarzem medycyny naturalnej i alternatywnej, specjalistą w dziedzinie akupunktury, autorem wielu poczytnych publikacji z zakresu medycyny i o tematyce zdrowotnej.

Brak komentarzy

Napisz komentarz