zdrowa kuchnia

Olej kokosowy

Mam 99 problemów i wrażenie, że olej kokosowy może rozwiązać 86 z nich

„Mam 99 problemów i wrażenie, że olej kokosowy może rozwiązać 86 z nich” – to ostatnio wielokrotnie powielane w Internecie hasło nie jest wcale przesadzone.  Olej kokosowy to prawdziwy tłusty celebryta i to w najbardziej pozytywnym znaczeniu tego przymiotnika. Dlaczego?

Jego właściwości jest tak wiele, że na pewno nie zmieściłyby się na jednej stronie.  Otrzymywany jest poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry – twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Składa się w 45-55% z niezwykle cennych nasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera również kwas laurynowy (występujący między innymi w mleku matki) wspierający nasz układ immunologiczny. Dodatkowo olej kokosowy jest bardzo bogaty w witaminę E, która znana jest ze swoich korzystnych właściwości dla skóry i włosów.

Warto zauważyć, że nasz tłusty bohater występuje w dwóch wersjach: rafinowanej przemysłowej i nierafinowanej. Oczywiście zdrowsza jest ta druga. Dzięki temu, iż nie jest ona tak intensywnie przetworzona, ale tłoczona na zimno – zachowuje wszystkie wartości odżywcze, oraz smak i zapach.

Ciekawostką jest, że kwasy tłuszczowe, z których składa się olej kokosowy są nie tylko łatwo wchłaniane przez wątrobę, ale również bardzo szybko metabolizowane. Podczas tego procesu powstają cenne ketony stanowiące pokarm dla mózgu. Uważa się, że ten rodzaj oleju może mieć istotne znaczenie w przeciwdziałaniu i terapii choroby Alzheimera.

Jest on również niezwykle pomocny dla osób pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów. Badania American Journal of Clinical Nutrition pokazały, że osoby spożywające średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (zawarte chociażby w oleju kokosowym) miały daleko lepsze rezultaty diety odchudzającej, niż te, które tego nie robiły.

Koksowy przyjaciel ma wiele zastosowań. Może być wykorzystywany jako preparat do demakijażu, balsam do ciała, olejek do golenia, całonocna maska do włosów lub preparat wygładzający końcówki, a także, dzięki właściwościom antybakteryjnym, jako płyn do płukania ust. Jego dobroczynne właściwości są niemal nieskończone dlatego warto wprowadzić go do naszej codziennej diety i pielęgnacyjnych rytuałów.