fbpx
zdrowa kuchnia zioła

Święta bazylia

Ma niezwykłe właściwości lecznicze. W Polsce istnieje możliwość jej uprawy na słonecznych i ciepłych stanowiskach oraz w szklarniach

To roślina o wielu nazwach i cennych właściwościach prozdrowotnych. Bazylia azjatycka, święta bazylia, balsam ogrodowy, bazylia tulsi, zielone tulsi to ta sama odmiana bazylii – Ocimum tenuiflorum. Ma piękne i intensywnie pachnące kwiaty koloru fioletowego. W Indiach roślina ta wykorzystywana jest od ponad pięciu tysięcy lat. Ma niezwykłe właściwości lecznicze. W Polsce istnieje możliwość jej uprawy na słonecznych i ciepłych stanowiskach oraz w szklarniach. Została uwzględniona w monografiach roślin leczniczych Światowej Organizacji Zdrowia WHO (Genewa 2002 r.).

Z ziela świętej bazylii (liście, kwiaty, owoce z nasionami) sporządzane są preparaty dla ludzi i zwierząt gospodarskich.

Wspomaga leczenie nieżytów układu oddechowego, astmy, zapalenia zatok obocznych nosa, chorób alergicznych, niestrawności, cukrzycy i chorób skóry na tle zaburzeń metabolicznych (ropne choroby skóry, wypryski), działając antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, przeciwdziałając bolesnym skurczom pokarmowym. Stosowana w celu wzmocnienia organizmu i pobudzenia krążenia krwi. Szwajcarzy polecają świętą bazylię w leczeniu nowotworów i chorób reumatycznych. Zaleca się jej stosowanie w sezonie jesienno-zimowym, gdyż pomaga w walce z przeziębieniem i grypą. Pomaga również przy suchym gardle i chrypce. Jej właściwości lecznicze pobudzają przemianę materii, wspomagając proces trawienia.


Stosowanie świętej bazylii polecane jest osobom, które pragną wzmocnić słabe i wypadające włosy. Dodatkowo działa przeciwłupieżowo i leczy podrażnioną, swędzącą skórę. Liście bazylii przyspieszają gojenie się ran. Doustne podawanie świętej bazylii, zmniejsza wrażliwość na ból. Olejek ze świętej bazylii działa rozgrzewająco, a wyciąg alkoholowy obniża gorączkę. Warto zaznaczyć, iż roślina ta obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Oprócz niesamowitych właściwości leczniczych, wykorzystywana jest jako przyprawa. Świeże ziele, jak i same listki bazylii są wspaniałym dodatkiem do pizzy, sałatek, mięs i ryb. Także oliwa, w której trzymano świeże listki bazylii nabiera przyjemnego zapachu i smaku.

Korzyści płynących ze stosowania świętej bazylii jest wiele. Zatem jak najszybciej włącz tę nadzwyczajną roślinę do codziennej diety.