dolegliwości porady

8 sprawdzonych sposobów na ból gardła

Wszyscy znamy to drapiące, swędzące, bolesne uczucie przy połykaniu, które nazywamy bólem gardła. Niektóre epizody zapalenia gardła (bardziej techniczny termin na tę nieszczęsną chorobę) przychodzą z przeziębieniem lub grypą, podczas gdy inne występują samodzielnie. Bez względu na przyczynę, te sprawdzone i często naturalne środki zalecane przez lekarzy sprawią, że poczujesz się lepiej w mgnieniu oka. Wiesz co jest najlepsze? Prawdopodobnie masz już większość z nich w swojej kuchni, dzięki czemu możesz sobie zaoszczędzić wycieczki do apteki.1. Miód

Niektóre badania pokazują, że miód działa lepiej w łagodzeniu bólu gardła niż placebo i dekstrometorfan, popularny lek dostępny bez recepty. Nie tylko chroni gardło powłoką ochronną, ale także ma właściwości antybakteryjne. „Miód zawiera związek, który oprócz innych związków przeciwdrobnoustrojowych przekształca się w nadtlenek wodoru” – mówi dr Caroline Roberts, asystent dyrektora w UNC Family Medicine. „Jednak dzieciom w wieku poniżej jednego roku nie należy podawać miodu ze względu na zwiększone ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym”.

2.  Herbaty

„Ciepłe napoje mogą pomów złagodzić gardło” – mówi Dana Neutze, doktor nauk medycznych w UNC Family Medicine. „Istnieje niewielka ilość dowodów na to, że herbaty ziołowe, w tym korzeń prawoślazu, korzeń lukrecji i wewnętrzna kora wiązu, pomagają w bólu, ale na pewno nie zaszkodzą i pomogą je rozgrzać” Herbaty z imbiru, szałwii, tymianku i rumianku również mogą być warte spróbowania.

3. Płukanie gardła wodą z solą

Istnieje powód, dla którego twoja mama lub babcia prawdopodobnie kazała ci to zrobić w dzieciństwie. „Płukanie gardła słoną wodą pomaga w obrzęku i utrzymaniu czystości jamy ustnej” – mówi dr med. Monika Jindal, lekarz z Denver Health. „Większość przepisów sugeruje od 1/4 do 1/2 łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody.” Jest to całkowicie bezpieczne (i przyjazne dla portfela) i można to robić kilka razy dziennie, gdy odczuwasz ból.

4. Rosołek

„Rosół jest najczęściej przepisywanym domowym lekarstwem na ból gardła i przeziębienie”, mówi dr Roberts, „i istnieją dane, które pokazują, że działa on poprzez hamowanie migracji neutrofili, składników wewnątrz ciała, które powodują zapalenie gardła”5. Okłady Ziemniaczane

Nie odrzucaj tej opcji, dopóki nie spróbujesz. „Ugotuj i potłucz ziemniaki, ostrożnie zawiń w ściereczkę, gdy są gorące, a następnie przykryj drugą ścierką” – mówi dr Andreas Michalsen. „Nałóż na szyję i pozostaw dopóki grzeje”. Działa jak poduszka elektryczna, stymulując krążenie w tym obszarze.

6. Naturalne suplementy

Prawdopodobnie powinieneś porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania losowych suplementów, ale dr Roberts twierdzi, że istnieją badania potwierdzające stosowanie cynku lub bzu czarnego w celu złagodzenia objawów. „Innym naturalnym lekarstwem, które ma dane wykazujące  korzyści w leczeniu bólu gardła, szczególnie u dzieci w wieku poniżej 6 lat, jest ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej” – mówi. „Nazywa się to także pelargonią z Afryki Południowej i stwierdzono, że zmniejsza zarówno nasilenie, jak i czas trwania bólu gardła u dzieci”.

7. Vicks VapoRub lub Amol

Zazwyczaj nie myślimy o produktach z głównego nurtu jako o „naturalnych”, ale piękno Vicks VapoRub  polega na tym, że działa miejscowo. Po wcieraniu w klatkę piersiową, szyję lub plecy tradycyjna maść kamforowa, mentolowa i eukaliptusowa może tymczasowo złagodzić dyskomfort i ułatwić oddychanie. Ponadto można go stosować u dzieci w wieku zaledwie dwóch lat, więc jest to jeden lek mniej do przyjmowania doustnego.

8. Nawilżacz powietrza.

Nie ma jeszcze oficjalnych naukowych dowodów, że nawilżacz może złagodzić ból gardła. Jednak prawdopodobnie nie zaszkodzi spróbować. Uważa się, że suche powietrze może zaostrzyć podrażnienie gardła, a nawilżacz dodaje wilgoci do powietrza, dzięki czemu czujesz się bardziej komfortowo.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz