fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA zaburzenia zdrowy umysł

Jak rozpoznać depresję i w jaki sposób radzić sobie z nawracającymi stanami? – klasyfikacja depresji ICD-10

jak rozpoznac depresje
Smutek, przygnębienie i brak energii są odczuciami znanymi każdemu z nas. W obecnym czasie brak chęci do działania i obniżenie samopoczucia może się szczególnie nasilić. Dużo czasu spędzamy w domu, mamy ograniczony kontakt z innymi osobami. Nieustannie jesteśmy wręcz bombardowani niepokojącymi informacjami. Brak entuzjazmu i przygnębienie wydaje się więc naturalną postawą. Ale jeśli utrzymują się przez długi czas i znacząco wpływają na nasze życie, może oznaczać to depresję. Nie należy lekceważyć tego problemu.

Jak rozpoznać depresję?

Rozpoznanie depresji np. u swoich znajomych może okazać się problematyczne. Jak już było wspominane, przygnębienie, które najczęściej kojarzy się z depresją dotyczy niemal każdego z nas. Kiedy zatem mamy do czynienia z „gorszym dniem”, a kiedy powinniśmy się zaniepokoić stanem zdrowia psychicznego swoim lub swoich najbliższych?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zmiany w zachowaniu. Do najbardziej powszechnych objawów depresji należą:

 • zmniejszone zainteresowanie lub przyjemność z czynności, które kiedyś sprawiały przyjemność
 • utrata pożądania seksualnego
 • zmiany apetytu
 • niezamierzona utrata lub przyrost masy ciała
 • spanie za dużo lub za mało
 • pobudzenie, niepokój i chodzenie w górę iw dół
 • spowolniony ruch i mowa
 • zmęczenie lub utrata energii
 • poczucie bezwartościowości lub winy
 • trudności z myśleniem, koncentracją lub podejmowaniem decyzji
 • nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie lub próba samobójstwa

Jeśli widzisz te objawy u kogoś z twojego najbliższego otoczenia, nie pozostawaj obojętny. Depresja jest poważną chorobą, która ma tendencję do nawrotów. Chory wymaga pomocy specjalisty, jednak najczęściej sam się do niego nie uda. W takim momencie potrzebne jest wsparcie ze strony najbliższego otoczenia. Pamiętaj jednak, aby nie być nachalnym i nie wywierać nacisku.

Czytaj więcej: Depresja: jakie są przyczyny i objawy oraz jak leczyć?

Jakie są rodzaje depresji?

Światowa Organizacja Zdrowia sporządza co kilka lat klasyfikację chorób. Według obecnie obowiązującej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 depresja może przyjmować różne postacie:

– może być elementem zaburzenia afektywnego dwubiegunowego – w przebiegu tej choroby występują naprzemiennie okresy depresyjne i maniakalne;

– zaburzeń depresyjnych nawracających (choroba afektywna jednobiegunowa, depresja nawracająca) – w przebiegu choroby występują wyłącznie objawy depresyjne,
bez stanów maniakalnych, ale z okresami dobrostanu;

– zaburzeń afektywnych utrzymujących się przewlekle – depresja o małym nasileniu, ale  utrzymująca się przez dłuższy okres czasu (powyżej 2 lat);

– innych zaburzeń afektywnych – np. nawracające, kilkudniowe albo sezonowe epizody depresji;

– zaburzeń schizoafektywnych (psychoza schizoafektywna) – w przebiegu zaburzeń schizofrenicznych poza objawami typowo schizofrenicznymi (np. zespół paranoidalny) pojawiają się też epizody maniakalne i depresyjne.

W zależności od typu objawów i nasilenia można również mówić o depresji:

– z objawami somatycznymi (melancholiczna);

– ze współistniejącymi zaburzeniami lękowymi;

– z objawami psychotycznymi;

– z objawami katatonii;

– jako epizodzie choroby dwubiegunowej;

– w postaci nawracających epizodów depresyjnych.

Depresja jest więc bardzo złożoną chorobą, o wielu obliczach. Każde z nich wymaga odrębnego postępowania i terapeutycznego i farmakologicznego. Dlatego kluczowe jest postawienie właściwej diagnozy.

Skutki depresji

Depresja jest chorobą psychiczną, jednak jej skutki dotyczą nierzadko zdrowia fizycznego. Wynika to w dużej mierze ze zmiany trybu życia. Chorzy na depresję mogą odczuwać ból niewiadomego pochodzenia. Dolegliwości dotyczą głównie mięśni, stawów i głowy. Zmiany apetytu prowadzą natomiast do nadwagi lub niedowagi, z którymi z kolei wiążą się inne schorzenia, takie jak cukrzyca czy anemia.

Siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta związane są także z ryzykiem chorób serca. Badania pokazują, iż część osób z niewydolnością serca lub chorobą wieńcową zmaga się również z depresją.

Przewlekły stres i depresja mogą osłabiać układ autoimmunologiczny. W wyniku tego, osoba zmagająca się z depresją narażona jest na częstsze infekcje i ryzyko stanów zapalnych.

Depresja może stanowić czynnik utrudniający leczenie innych przewlekłych chorób. Osoby cierpiące na depresję nie mają motywacji do tego, aby zadbać o swoje zdrowie i podejmować rutynowe czynności związane z profilaktyką zdrowotną. Z tego względu objawy innych chorób mogą znacznie się nasilić. Również stres, który nierzadko towarzyszy depresji nie wpływa pozytywnie na zdrowie, szczególnie gdy jest ono osłabione przez inne choroby.

Pomoc specjalisty

Prawidłowe leczenie jakiejkolwiek choroby zależne jest od prawidłowo postawionej diagnozy. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku depresji. Osobą, która może zdiagnozować depresję jest lekarz psychiatra. Dzięki wnikliwej analizie lekarz ustala dalsze kroki i formę leczenia. Należy pamiętać, że psychiatra jest takim samym lekarzem, jak każdy inny specjalista. Ma on za zadanie pomóc pacjentowi. Nie należy więc go się bać, czy też wstydzić konieczności wizyt w gabinecie. Co istotne, do psychiatry nie wymaga się skierowania. Dzięki temu droga do uzyskania pomocy staje się nieco krótsza, gdyż nie musisz w pierwszej kolejności udawać się do lekarza rodzinnego.

Oprócz opieki psychiatrycznej można również skorzystać z pomocy psychologa i psychoterapeuty. Uczestnictwo w terapii jest szczególnie polecane dla osób cierpiących na nawracający typ depresji. Praca nad problemami psychicznymi pod okiem terapeuty pozwala na utrwalanie pozytywnych schematów myślenia oraz daje możliwość analizy własnych uczuć. Wsparcie psychologa w połączeniu z opieką medyczną może przyczynić się do szybszego złagodzenia objawów, a w konsekwencji – wyzdrowienia pacjenta.

Pomoc farmakologiczna

Jedną z przyczyn depresji jest niedobór serotoniny i noradrenaliny. Do wyrównania tych substancji dąży się za pomocą farmakoterapii. Leki na depresję przepisuje lekarz POZ lub psychiatra, który ma na względzie stan pacjenta, jego sytuację życiową i rodzaj depresji, z jaką się zmaga. Leki należy brać regularnie według ścisłych zaleceń specjalisty. Przedwczesne odstawienie przepisanych środków może skutkować nawrotem choroby. Niezwykle istotny jest fakt, iż tego rodzaju leki nie działają doraźnie. Zażycie jednej dawki nie spowoduje u pacjenta natychmiastowej poprawy nastroju. Depresja jest chorobą przewleką i jej leczenie wymaga czasu.

Warto podkreślić, iż wbrew częstym obawom pacjentów, dostępne obecnie na rynku leki nie uzależniają i nie powodują otępienia. Zdarza się, że chorzy mylą uzależnienie z objawami zespołu odstawienia. Pojawiają się one w momencie, gdy pacjent nagle, samowolnie przestanie przyjmować przepisane mu środki lub gdy samodzielnie zmniejszy dawkę. Dlatego tak ważne jest, aby ściśle przestrzegać zleceń specjalisty.

Depresja jest poważną chorobą, niosącą ze sobą groźne skutki. Nie lekceważ jej objawów. Jeśli zaobserwujesz objawy u siebie lub u osób ci bliskich, poszukaj pomocy u specjalisty. Leczenie bywa trudne i z pewnością jest długotrwałe, jednak przynosi efekty. Tylko stosowanie się do rad lekarza może pomóc w walce z chorobą i zmniejszyć ryzyko jej nawrotów.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz