pielęgnacja porady

Jak chronić się przed słońcem?

Lato to czas kiedy słońce często się nam pokazuje zza chmur. My również jadąc na wakacje raczej wybieramy ciepłe kraje, aby się opalić i odpocząć. Oczywiście nie ma w tym nic złego! Jednak warto zwrócić uwagę na to, aby nie przesadzać z kąpielami słonecznymi i odpowiednio chronić skórę przed poparzeniem lub udarem cieplnym.Poniżej podam Ci 5 złotych rad, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji związanych z przegrzaniem.

  • Pamiętaj o ochronie głowy! Zawsze noś czapkę lub chustę, która uchroni Cię przed słońcem!
  • Pij dużo wody! W upalne dni większość wody tracimy przez gruczoły potowe. Należy pamiętać o piciu ponad 3 litrów wody dziennie. Warto wzbogacić ją o dodatkowe witaminy w postaci soku z cytryny i kilka listów mięty.
  • Stosuj filtry! Na skórę całego ciała wystarczy filtr 20 SPF a na skórę twarzy warto zastosować 50 SPF. Oczywiście jeżeli należysz do osób, które mają bardzo jasną karnację wówczas rozważ stosowanie jeszcze większych filtrów.
  • Pamiętaj o schładzaniu organizmu. Jeżeli możesz weź letni prysznic lub wejdź do wody. Podkreślam słowo letni ponieważ nie należy w gwałtowny sposób ochładzać organizmu. Jeżeli chcesz wejść do morza lub jeziora to staraj się robić to stopniowo powoli zanurzając się w wodzie. Ochłódź się wcześniej wchodząc pod prysznic lub ochlap chłodniejszą wodą. Pod żadnym pozorem nie skacz lub nie wbiegaj do wody jeżeli Twoje ciało jest rozgrzane.
  • Odpoczywaj w cieniu. Opalenizna opalenizną ale nie przesadzaj z kąpielami słonecznymi. Doceń, że warto również odpocząć pod drzewem w cieniu i poczytać książkę lub posłuchać muzyki. Jeżeli się opalasz rób to z przerwami i nie przebywaj na słońcu zbyt długo. 30 min opalania i 30 min odpoczynku to dosyć optymalny czas. Spędzania czasu nad wodą.

Pamiętaj, że wypoczynek nad wodą to jedna z przyjemniejszych rzeczy w wakacje jednak konsekwencje przegrzania na słońcu mogą być bardzo dramatyczne. Warto pamiętać o tych zasadach kiedy wypoczywasz na plaży.

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz