fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Ból głowy – kiedy powinniśmy się niepokoić

Niemal każdego bolała kiedyś głowa, a większości z nas dolegliwość ta doskwierała wielokrotnie. Drobny ból głowy stanowi uciążliwość, którą łagodzi dostępny bez recepty lek przeciwbólowy, jedzenie, kawa lub krótki odpoczynek. Ale jeśli twój ból głowy jest silny lub nietypowy, może być sygnałem poważnych stanów chorobowych, takich jak udar czy nowotwór. Na szczęście takie problemy są rzadkie. Mimo to powinieneś wiedzieć, kiedy ból głowy wymaga pilnej opieki i jak kontrolować zdecydowaną większość bólów głowy, które nie zagrażają twojemu zdrowiu.

Co powoduje ból głowy?

Nie do końca wiemy, co  powoduje większość bólów głowy. Wiadomo, że tkanka mózgowa i czaszka nigdy nie są za nie odpowiedzialne, ponieważ nie mają nerwów, które rejestrują ból. Ale naczynia krwionośne w głowie i szyi mogą sygnalizować ból, podobnie jak tkanki otaczające mózg i niektóre główne nerwy, które powstają w mózgu. Skóra głowy, zatoki, zęby oraz mięśnie i stawy szyi mogą również powodować ból głowy.Kiedy martwić się bólem głowy?

Możesz samodzielnie leczyć wiele rodzajów bólów głowy, a Twój lekarz może przepisać leki, które pomogą Ci opanować większość silniejszych bólów głowy. Ale niektóre bóle głowy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Oto kilka znaków ostrzegawczych wskazujących, kiedy należy się martwić bólami głowy:

 • Bóle głowy, które po raz pierwszy pojawiają się po 50 roku życia;
 • Poważna zmiana we wzorcu twoich bólów głowy;
 • Niezwykle silny ból głowy;
 • Ból głowy, który nasila się podczas kaszlu lub ruchu;
 • Bóle głowy, które stale się nasilają;
 • Zmiany osobowości lub funkcji umysłowych;
 • Bóle głowy, którym towarzyszy gorączka, sztywność karku, splątanie, zmniejszona czujność lub pamięć lub objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa, osłabienie, drętwienie lub drgawki;
 • Bóle głowy, którym towarzyszy bolesne czerwone oko;
 • Bóle głowy, którym towarzyszy ból i tkliwość w pobliżu skroni;
 • Bóle głowy po uderzeniu w głowę;
 • Bóle głowy, które uniemożliwiają normalne codzienne czynności;
 • Bóle głowy, które pojawiają się nagle, zwłaszcza jeśli Cię budzą;
 • Bóle głowy u pacjentów z rakiem lub osłabionym układem odpornościowym.Życie z ciągłym bóle głowy

Dla większości z nas sporadyczny ból głowy jest niczym innym jak chwilowym wzrostem prędkości w trakcie pracowitego dnia. Mimo to większość mężczyzn może złagodzić ten problem za pomocą prostych środków stylu życia i leków dostępnych bez recepty. Pomocne mogą być również techniki relaksacyjne, biofeedback, joga i akupunktura. Ale dla niektórych z nas bóle głowy są dużym problemem. Naucz się rozpoznawać znaki ostrzegawcze, które wzywają do szybkiej pomocy medycznej. Pracuj z lekarzem, aby opracować program zapobiegania i leczenia migreny i innych poważnych bólów głowy. I nie wpadnij w pułapkę nadużywania leków; dla niektórych mężczyzn bóle głowy z odbicia są największym bólem ze wszystkich. 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz