fbpx
przepisy

Pyszny bulion mineralny

To jest mój popisowy pyszny bulion. Jego stworzenie było wspaniałą chwilą, kiedy wszystkie składniki połączyły się, aby stworzyć coś naprawdę leczniczego (musiały mną kierować fluidy czyjejś babci!).

Dosłownie tysiące ludzi rozmawiały ze mną o pozytywnym wpływie, jaki ten bulion miał na ich życie. Będziesz zdziwiony, gdy odkryjesz, jak bardzo ożywia. Przyrządzony z marchewki, cebuli, pora, selera, ziemniaków i innych składników, stanowi istną warzywną fiestę i może służyć jako podstawa dla prawie wszystkich zup w tej książce. Można go spożywać z talerza albo popijać z filiżanki – idealny oczyszczający bulion.

 

Składniki:

6 nieobranych marchewek pokroić na trzy części

2 nieobrane żółte cebule pokroić na ćwiartki

1 por, białe i zielone części, pokroić na trzy części

1 pęczek selera naciowego, wraz z częścią centralną, pokroić na trzy części

4 nieobrane czerwone ziemniaki pokroić na ćwiartki

2 nieobrane japońskie lub zwykłe słodkie ziemniaki pokroić na ćwiartki

1 nieobrany podłużny słodki burak pokroić na 4 części

5 nieobranych ząbków czosnku przekroić na połowę

½ pęczka świeżej natki pietruszki o gładkich listkach

1 (20 cm) pasek kombu

12 ziaren czarnego pieprzu

4 całe ziarna ziela angielskiego lub jagód jałowca

2 liście laurowe

8 litrów zimnej, filtrowanej woda lub więcej, w razie potrzeby

1 łyżeczka soli morskiej lub więcej, w razie potrzeby

 

Opłukać dobrze wszystkie warzywa, w tym kombu.

Do 12-litrowego lub większego garnka włożyć marchew, cebulę, liście pora, seler, czerwone ziemniaki, słodkie ziemniaki, buraka, czosnek, pietruszkę, kombu, ziarna pieprzu, ziela angielskiego i liście laurowe. Wlać wodę, przykryć i doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejszyć ogień do minimum i gotować, częściowo pokryte, przez co najmniej 2 godziny lub do momentu, gdy ujawni się pełne bogactwo warzyw. Podczas gotowania bulionu część wody odparuje; uzupełnij wodę, by warzywa były pokryte.

Używając dużego, gęstego sita przecedzić bulion do pojemnika (użyć pojemnika żaroodpornego) i usunąć części stałe. Dodać łyżeczkę soli lub więcej, w razie potrzeby. Przed włożeniem do lodówki lub zamrażarki ostudzić do temperatury pokojowej. Przechowywać w lodówce do 5 dni lub zamrażarce do 6 miesięcy.

Rebecca Katz

jest znakomitym kucharzem i autorką wielu nagradzanych książek, m.in. "Zdrowe zupy", "Kuchnia długowiecznych", a także założycielką "Healing Kitchen".

Skomentuj

Zostaw komentarz