fbpx
diety zdrowa kuchnia

7 korzyści zdrowotnych resweratroluJeśli słyszałeś, że czerwone wino może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, prawdopodobnie słyszałeś też o resweratrolu – nagłośnionym ostatnio związkiem roślinnym znajdującym się w czerwonym winie.

Jednak poza tym, że resweratrol jest zdrowym składnikiem czerwonego wina i innych produktów spożywczych, sam w sobie ma potencjał wzmacniający zdrowie.

Suplementy z resweratrolu jest przypisywanych wiele korzyści zdrowotnych, w tym ochrona funkcji mózgu i obniżenie ciśnienia krwi.

W tym artykule wyjaśniono, co należy wiedzieć o resweratrolu oraz przedstawimy jego siedem głównych potencjalnych korzyści dla zdrowia.

Co to jest Resveratrol?

Resweratrol jest związkiem roślinnym, który działa jak przeciwutleniacz. Najważniejsze źródła żywności to czerwone wino, winogrona, niektóre jagody i orzeszki ziemne.

Związek ten koncentruje się głównie w skórkach i nasionach winogron i jagód. Te części winogron są włączone do fermentacji czerwonego wina, stąd jego szczególnie wysokie stężenie w winie właśnie.

Jednak większość badań nad resweratrolem przeprowadzono na zwierzętach i w warunkach laboratoryjnych z użyciem dużych ilości związku.

Z ograniczonych badań na ludziach, większość skupiła się na suplementach zawierających ten związek w stężeniach wyższych niż te, które można uzyskać z żywności.

1. Suplementy resweratrolu mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi

Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające resweratrol może być obiecującym suplementem obniżającym ciśnienie krwi.

W przeglądzie badań z 2015 r. stwierdzono, że wysokie dawki mogą pomóc zmniejszyć nacisk wywierany na ściany tętnic w czasie intensywnej pracy serca. Ten typ ciśnienia nazywa się skurczowym ciśnieniem krwi.

Skurczowe ciśnienie krwi zwykle wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ tętnice sztywnieją. Za wysoki jest ważnych czynnikiem ryzyka chorób serca.

Resweratrol może dawać efekt obniżania ciśnienia krwi, pomagając wytwarzać więcej tlenku azotu, który powoduje relaksację naczyń krwionośnych.

Autorzy tego badania twierdzą jednak, że potrzebne są dalsze testy i analizy, zanim można będzie sformułować konkretne zalecenia dotyczące najlepszej dawki resweratrolu w celu maksymalizacji korzyści dla obniżania ciśnienia krwi.

2. Ma pozytywny wpływ na stężenie tłuszczu krwi

Kilka badań na zwierzętach sugeruje, że suplementy resweratrolu mogą zdrowo redukować ilość tłuszczu we krwi.

W badaniu z 2016 r. myszy karmiono wysokobiałkową dietą bogatą w wysokonienasycone tłuszcze i jednocześnie podawano im suplementy resweratrolu. Naukowcy odkryli, że średnie poziomy całkowitego cholesterolu i masy ciała myszy zmniejszyły się, a ich poziom „dobrego” cholesterolu HDL wzrósł.

Wydaje się, że resweratrol wpływa na poziom cholesterolu poprzez zmniejszenie działania enzymu kontrolującego produkcję cholesterolu.

Jako przeciwutleniacz może również zmniejszać utlenianie „złego” cholesterolu LDL. Utlenianie LDL przyczynia się do gromadzenia się płytek w ścianach tętnic.

W jednym z badań uczestnikom podano ekstrakt z winogron, który został wzmocniony jeszcze dodatkową dawką resweratrolu.

Po sześciu miesiącach leczenia u uczestników stężenie LDL spadło o 4,5%, a utlenionego LDL spadło o 20% w porównaniu z uczestnikami, którzy przyjmowali ekstrakt z winogron nieulepszonych lub placebo.3. Wydłuża życie

Zdolność związku do przedłużania życia różnych organizmów stała się głównym obszarem badań tej substancji.

Istnieją dowody na to, że resweratrol aktywuje pewne geny, które chronią przed chorobami starczymi.

Działa to w taki sam sposób, jak ograniczenie kalorii w diecie, co okazało się pomocne w wydłużaniu długości życia poprzez zmianę sposobu ekspresji genów.

Jednak nie jest jasne, czy związek wywiera podobny wpływ na ludzi.

Przegląd badań dotyczących tego związku wykazał, że resweratrol wydłużał długość życia u 60% badanych organizmów, ale efekt był najsilniejszy w organizmach mniej spokrewnionych z ludźmi, takich jak robaki i ryby.

4. Chroni mózg

Kilka badań sugeruje, że picie czerwonego wina może pomóc w spowolnieniu związanego z wiekiem spadku funkcji poznawczych.

Może to częściowo wynikać z przeciwutleniającego i przeciwzapalnego działania resweratrolu.

Wydaje się, że koliduje z fragmentami białek zwanymi beta-amyloidami, które są kluczowe dla tworzenia płytek będących cechą charakterystyczną choroby Alzheimera.

Dodatkowo, związek może uruchomić łańcuch mechanizmów, które chronią komórki mózgu przed uszkodzeniem.

Chociaż badania te są intrygujące, naukowcy wciąż mają pytania o to, jak dobrze ludzkie ciało jest w stanie wykorzystać resweratrol i jakie dawki są najkorzystniejsze.

5. Może zwiększać wrażliwość na insulinę

Wykazano, że resweratrol ma kilka korzyści dla leczenia cukrzycy, tak przynajmniej wskazują badania na zwierzętach. Korzyści te obejmują zwiększenie wrażliwości na insulinę i zapobieganie powikłaniom występującym przy cukrzycy.

Jednym z wyjaśnień, jak działa resweratrol w tym zakresie, jest to, że może on powstrzymać określony enzym przed przekształcaniem glukozy w sorbitol, alkohol cukrowy.

Gdy nadmierna ilość sorbitolu gromadzi się u osób z cukrzycą, może powodować szkodliwy dla komórek stres oksydacyjny.

Oto kilka dodatkowych korzyści, jakie resweratrol może mieć dla osób chorych na cukrzycę:

Może chronić przed stresem oksydacyjnym: jego działanie przeciwutleniające może pomóc w ochronie przed stresem oksydacyjnym, który powoduje niektóre powikłania przy cukrzycy.
Pomaga łagodzić stan zapalny: uważa się, że resweratrol zmniejsza przewlekły stan zapalny, który jest kluczowym czynnikiem chorób przewlekłych, w tym cukrzycy.
Aktywuje AMPK: To białko, które pomaga organizmowi metabolizować glukozę. Aktywowana AMPK pomaga utrzymać niski poziom cukru we krwi.

Resweratrol może nawet zapewniać więcej korzyści osobom cierpiącym na cukrzycę niż osobom, które jej nie mają. W jednym z badań na zwierzętach czerwone wino i resweratrol były w rzeczywistości skuteczniejszymi przeciwutleniaczami u szczurów z cukrzycą niż u szczurów, które jej nie miały.

Naukowcy twierdzą, że związek może być stosowany w leczeniu cukrzycy i jej powikłań w przyszłości, ale potrzebne są dalsze badania.

6. Może złagodzić ból stawów

Zapalenie stawów jest częstym schorzeniem, które prowadzi do bólu stawów i utraty mobilności.

Suplementy roślinne są wykorzystywane jako sposób leczenia i zapobiegania bólom stawów. Resweratrol, przyjmowany jako taki dodatek do diety, może pomóc chronić chrząstkę przed pogorszeniem jej stanu.

Niszczenie chrząstki może powodować bóle i jest jednym z głównych objawów zapalenia stawów.

W jednym badaniu wstrzyknięto resweratrol do stawów kolanowych królików z zapaleniem stawów i stwierdzono, że zwierzęta doświadczyły mniejszego uszkodzenia chrząstki.

Inne badania in-vitro i na zwierzętach sugerują, że związek ma potencjał do zmniejszenia stanu zapalnego i zapobiegania uszkodzeniom stawów.7. Resweratrol może tłumić rozwój komórek nowotworowych

Resweratrol badano szeroko pod względem na jego zdolność do zapobiegania i leczenia raka. Jednak pozyskano jak do tej pory mieszane wyniki w tej kwestii.

W badaniach na zwierzętach i na in-vitro wykazano, że zwalcza on kilka rodzajów komórek nowotworowych, w tym żołądka, okrężnicy, skóry, piersi i prostaty.

Oto jak resweratrol może zwalczać komórki nowotworowe:

Może hamować wzrost komórek rakowych: może zapobiegać replikacji i rozprzestrzenianiu się ich w organizmie.
Resweratrol może zmieniać ekspresję genów: może zmienić ekspresję genów w komórkach nowotworowych, aby zahamować ich wzrost.
Może mieć działanie hormonalne: resweratrol może zakłócać sposób ekspresji niektórych hormonów, co może powodować rozprzestrzenianie się nowotworów od nich zależnych.
Jednakże, ponieważ dotychczasowe badania przeprowadzono w probówkach i zwierzętach, potrzeba znacznie więcej analiz, aby sprawdzić, czy i jak ten związek może być stosowany w terapii raka u ludzi.

Ryzyko i zastrzeżenia dotyczące suplementów resweratrolu

W badaniach, w których zastosowano suplementy resweratrolu, nie ujawniono większych zagrożeń. Zdrowi ludzie dobrze je tolerują.

Należy jednak zauważyć, że nie ma wystarczającej liczby rozstrzygających zaleceń na temat tego, ile resweratrolu powinna przyjąć dana osoba, aby uzyskać korzyści zdrowotne.

Są też pewne ostrzeżenia, zwłaszcza dotyczące tego, jak resweratrol może wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Ponieważ wykazano, że wysokie dawki powstrzymują krzepnięcie krwi, możliwe, że zwiększy to szansę na wystąpienie krwawienia lub siniaków w przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych, takich jak heparyna, warfaryna lub niektórych leków przeciwbólowych.

Resweratrol blokuje również niektóre enzymy, które pomagają usunąć niektóre związki z organizmu. Oznacza to, że niektóre leki mogą gromadzić się w niebezpiecznych ilościach. Należą do nich leki na nadciśnienie krwi, leki przeciwlękowe i leki immunosupresyjne.

Jeśli obecnie używasz leków, możesz skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem resweratrolu.

Co więcej, szeroko dyskutuje się, ile resweratrolu organizm może faktycznie wykorzystać z suplementów i innych źródeł. Naukowcy intensywnie badają jednak sposoby ułatwienia wykorzystania resweratrolu przez organizm ludzki.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz