fbpx
Wiadomości

Nowe badanie mózgu może wyjaśnić, dlaczego depresja występuje częściej u kobiet

Naukowcy zeskanowali mózgi 115 uczestników i stwierdzili, że stan zapalny może prowadzić do utraty zdolności do uczucia przyjemności – zwanej anhedoniąu kobiet, ale nie u mężczyzn.

Depresja, jest znacznie bardziej powszechna u kobiet niż u mężczyzn. Na całym świecie ponad 300 milionów ludzi żyje z depresją.

Wśród młodych ludzi w wieku od 14 do 25 lat kobiety są ponad dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni.

Chociaż różnice te stają się mniej wyraźne w późniejszej dorosłości, globalne szacunki nadal wykazują 1,7-krotny wzrost występowania depresji wśród kobiet w porównaniu z mężczyznami.

Anhedonia jest jedną z cech charakterystycznych poważnego zaburzenia depresyjnego. Jest to niemożność czerpania radości lub przyjemności z zajęć, które dawniej ich dostarczały.

Na poziomie neurologicznym anhedonia przedstawia się jako zmniejszona aktywność w obszarze przetwarzania nagród w mózgu, zwana prążkowiem.

Nowe badania rzucają światło na to, jak różnice w depresji ujawniają się w mózgu. W szczególności naukowcy pokazują, jak zapalenie wpływa na odpowiedź mózgu i dlaczego robi to w inny sposób u mężczyzn i kobiet.

Dr Naomi Eisenberger, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, jest głównym autorem artykułu, który pojawił się w czasopiśmie Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging.

Anhedonia jako odpowiedź na stan zapalny

PrążkowieEisenberger i jej współpracownicy podawali albo niską dawkę endotoksyny – w celu wywołania stanu zapalnego – albo placebo u mężczyzn i kobiet bez depresji.

Ogółem badanie objęło 115 uczestników, z których 69 było kobietami. Naukowcy losowo przypisali uczestników do grupy kontrolnej / placebo lub grupy endotoksyn o małej dawce.

Dwie godziny po podaniu, a więc w szczycie reakcji zapalnej na toksynę, uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie zadania, w którym musieli przewidzieć nagrodę pieniężną. Uczestnicy wykonali zadanie, będąc wewnątrz rezonansu magnetycznego.

Wyniki ujawniły, że endotoksyna zmniejszała aktywność prążkowia przetwarzającego nagrody. Naukowcy zauważyli jednak, że efekt ten różnił się w zależności od płci.

„W szczególności”, donosi prof. Eisenberger i współpracownicy, „u uczestniczek płci żeńskiej endotoksyna (vs. placebo) doprowadziła do zmniejszenia aktywności [prążkowia ] w oczekiwaniu na nagrodę, z kolei ten efekt nie był obecny u mężczyzn.”

Ponadto, te spadki aktywności prążkowia „były związane ze wzrostem stanu zapalnego u kobiet, ale nie u mężczyzn”.

„Sugeruje to, że kobiety z przewlekłymi stanami zapalnymi mogą być szczególnie podatne na rozwój depresji poprzez zmniejszenie wrażliwości na nagrody”, wyjaśnia pierwszy autor dr Mona Moieni.„Klinicyści, którzy leczą pacjentki z zaburzeniami zapalnymi, powinni zwracać szczególną uwagę na nie po kontem wystąpienia objawów depresyjnych” – dodaje dr Moieni.

„Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że istnieją różnice płci we wrażliwości nerwowej na nagrody w odpowiedzi na zapalenie, co niesie za sobą ważne implikacje” – komentuje prof. Eisenberger.

„[Wyniki] mogą sugerować, że kobiety odczuwają depresję w znacznie większym stopniu niż mężczyźni, szczególnie w przypadku depresji, która może mieć charakter związany z zapaleniem”. – Prof. Naomi Eisenberger, Ph.D.

Dr Cameron Carter, redaktor Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience i Neuroimaging, również komentuje znaczenie badania.

Mówi, że „podkreśla ono ważne różnice między płciami występujące w ludzkim mózgu i zwraca uwagę na mechanizm, który może pomóc wyjaśnić większą częstość występowania depresji u kobiet w porównaniu z mężczyznami”.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz