fbpx
Wiadomości

Co musisz wiedzieć o koronawirusach?Koronawirusy to rodzaje wirusów, które zazwyczaj wpływają na drogi oddechowe ptaków i ssaków, w tym ludzi. Lekarze kojarzą je z przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc i ciężkim ostrym zespołem oddechowym (SARS), mogą także wpływać na jelita.

Wirusy te są zwykle bardziej odpowiedzialne za przeziębienia niż poważne choroby. Jednak koronawirusy są również przyczyną niektórych poważniejszych epidemii, z którymi mieliśmy do czynienia w przeszłości i mamy obecnie.

W ciągu ostatnich 70 lat naukowcy odkryli, że koronawirusy mogą zarażać myszy, szczury, psy, koty, indyki, konie, świnie i bydło. Czasami zwierzęta te mogą przekazywać te koronawirusy ludziom.

Ostatnio władze w Chinach zidentyfikowały nową epidemię koronawirusa, która dotarła również do innych krajów – w tym Polski. Nosi on oficjalną nazwę koronawirus 2019 lub COVID-19.

W tym rozdziale wyjaśniamy różne typy ludzkich koronawirusów, ich objawy i sposób, w jaki ludzie je przenoszą. Skoncentrujemy się również na trzech szczególnie niebezpiecznych chorobach, które rozprzestrzeniły się z powodu koronawirusów: COVID-19, SARS i MERS.

Co to jest koronawirus?

Naukowcy po raz pierwszy wyizolowali go w 1937 r. Znaleźli koronawirusa odpowiedzialnego za przenoszenie  zakaźnego zapalenia oskrzeli u ptaków, który miał zdolność dewastacji całych stad drobiu.
Naukowcy po raz pierwszy odkryli dowody występowania ludzkich koronawirusów (HCoV) w latach 60. XX wieku w nosach ludzi z przeziębieniem. Dwa ludzkie koronawirusy są odpowiedzialne za dużą część przeziębień: OC43 i 229E.

 

Nazwa „koronawirus” pochodzi od koronopodobnych wzorów na ich powierzchni. „Corona” po łacinie oznacza „aureola” lub „koronę”.

Wśród ludzi infekcje spowodowane koronawirusami najczęściej występują w miesiącach zimowych i wczesną wiosną. Ludzie regularnie chorują na przeziębienie wywołane przez nie i mogą zarazić się ponownie tym samym wirusem około 4 miesiące później.

Wynika to z faktu, że przeciwciała wytworzone przez organizm do walki przeciw koronawirusowi nie przeżywają długo. Trzeba też pamiętać, że przeciwciała dla jednego szczepu koronawirusa mogą być nieskuteczne w stosunku do innego.

Objawy

Objawy przeziębienia lub grypy zwykle pojawiają się po 2–4 dniach od zakażenia koronawirusem i zwykle są łagodne. Jednak objawy różnią się w zależności od osoby, a niektóre formy wirusa mogą być śmiertelne.

Objawy obejmują:

 • kichanie
 • katar
 • zmęczenie
 • kaszel
 • gorączka w rzadkich przypadkach
 • ból gardła
 • zaostrzona astmaNaukowcy nie są w stanie łatwo hodować ludzkiego koronawirusa w laboratorium, w przeciwieństwie do rinowirusa, który jest kolejną przyczyną przeziębienia. Utrudnia to ocenę wpływu koronawirusa na nasze zdrowie oraz gospodarki krajowe i zdrowie publiczne.

Nie ma na nie lekarstwa, więc ich leczenie obejmuje samoopiekę i leki objawowe dostępne bez recepty.

Co zrobić by przyspieszyć proces rekonwalescencji:

 • odpoczywanie i unikanie nadmiernego wysiłku
 • picie wystarczającej ilości wody
 • unikanie palenia i zadymionych miejsc
 • branie acetaminofen, ibuprofen lub naproksen na ból i gorączkę
 • stosowanie pokojowego nawilżacza powietrza lub osobistego nebulizatora

Lekarz może zdiagnozować wirusa odpowiedzialnego za infekcję, pobierając próbkę płynów oddechowych, takich jak śluz z nosa lub krew.

Rodzaje koronawirusów

Koronawirusy należą do podrodziny Coronavirinae w rodzinie wirusów Coronaviridae.

Typy ludzkich koronawirusów różnią się w zależności od tego, jak ciężka staje się powodowana przez nie choroba i jak daleko mogą się rozprzestrzeniać.

Lekarze rozpoznają obecnie siedem rodzajów koronawirusa, który może zarazić ludzi.

Najpopularniejsze typy obejmują:

229E (koronawirus alfa)

NL63 (koronawirus alfa)

OC43 (koronawirus beta)

HKU1 (koronawirus beta)

Rzadsze szczepy, które powodują poważniejsze powikłania, obejmują MERS-CoV, który powoduje bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS), i SARS-CoV, wirus odpowiedzialny za ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej(SARS).

W 2019 r. zaczął krążyć nowy, niebezpieczny szczep SARS-CoV-2, powodując chorobę COVID-19.

Przenoszenie choroby

Dostępne są ograniczone badania nad tym, w jaki sposób HCoV rozprzestrzenia się od jednej osoby do drugiej. Jednak naukowcy uważają, że wirusy przenoszą się przez płyny w układzie oddechowym, takie jak śluz.

Koronawirusy mogą rozprzestrzeniać się na następujące sposoby:

 • Kaszel i kichanie bez zakrycia ust mogą rozpraszać kropelki w powietrzu.
 • Dotykanie lub ściskanie dłoni osobie, która ma wirusa, może przenosić wirusa między osobami.
 • Nawiązanie kontaktu z powierzchnią lub przedmiotem zawierającym wirusa, a następnie dotknięcie nosa, oczu lub ust.
Niektóre koronawirusy zwierząt, takie jak koronawirus kotów (FCoV), mogą rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z kałem. Nie jest jednak jasne, czy dotyczy to także ludzkich koronawirusów.

WHO sugeruje, że kilka grup ludzi ma najwyższe ryzyko wystąpienia powikłań z powodu COVID-19. Obejmują one:

 • małe dzieci
 • osoby w wieku 65 lat lub starsze
 • kobiety w ciąży

W pewnym momencie życia większość ludzi przejdzie infekcje spowodowaną przez jakiś szczep koronawirusa.

Koronawirusy mogą skutecznie mutować, co czyni je tak zaraźliwymi i niebezpiecznymi.

Aby zapobiec przenoszeniu, ludzie powinni pozostać w domu i odpoczywać, gdy objawy są aktywne. Powinny także unikać bliskiego kontaktu z innymi ludźmi.

Zakrycie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu lub kichania może również pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby. Ważne jest, aby pozbyć się wszelkich chusteczek po ich użyciu i zachować higienę w całym domu.

 

COVID-19

W 2019 r. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) rozpoczęły monitorowanie wybuchu nowego koronawirusa SARS-CoV-2, który powoduje chorobę układu oddechowego znaną obecnie jako COVID-19. Władze najpierw zidentyfikowały wirusa w Wuhan w Chinach.

Ponad 74 000 osób zachorowało na wirusa w Chinach. Organy zdrowia zidentyfikowały wiele przypadków COVID-19 na całym świecie, w tym wiele w kilkadziesiąt w Polsce.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego związany z COVID-19.

Od tego czasu szczep ten został zdiagnozowany u kilku mieszkańców Polski. Państwo polskie podjęło działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorby. COVID-19 zaczął powodować zachorowania już w co najmniej 25 innych krajach.Pierwsi chorzy w wyniku zarażania COVID-19 mieli powiązania z rynkiem zwierząt i owoców morza. Fakt ten sugeruje, że to zwierzęta przekazywały wirusa ludziom. Jednak osoby z najnowszą diagnozą nie miały żadnych powiązań ani ekspozycji na nie, co potwierdza, że w tym momencie ludzie mogą przenosić wirusa między sobą.

Informacje o wirusie są obecnie ograniczone. W przeszłości choroby układu oddechowego, które powstają z koronawirusów, takich jak SARS i MERS, rozprzestrzeniały się przez bliskie kontakty.

W dniu 17 lutego 2020 r. dyrektor generalny WHO przekazał do mediów, informuje o najnowszych aktualizacjach dotyczących tego, jak często objawy COVID-19 są ciężkie lub śmiertelne, wykorzystując dane opracowane na podstawie 44 000 osób z potwierdzoną diagnozą:

Stopień dotkliwości Przybliżony odsetek osób z COVID-19
Łagodna choroba, po której można się zregenerować Ponad 80%
Ciężka choroba, powodująca duszność i zapalenie płuc Około 14%
Stan krytyczny, w tym wstrząs septyczny, niewydolność oddechowa i niewydolność więcej niż jednego narządu Około 5%
Śmiertelna choroba 2%
Dyrektor generalny zauważył również, że ryzyko poważnych powikłań wzrasta wraz z wiekiem. Według WHO niewiele dzieci choruje w wyniku COVID-19, przyczyny tego faktu są wciąż badane

 

Jednak chociaż niektóre wirusy są wysoce zaraźliwe, nie jest jasne, jak szybko rozprzestrzeniają się koronawirusy.

Objawy różnią się w zależności od osoby i przypadku COVID-19. Wirus może u jednych powodować niewiele objawów lub ich brak. Może jednak u innych  prowadzić do ciężkiej choroby, a nawet zgonu. Typowe objawy to:

 • gorączka
 • duszność
 • kaszel

Osoba może zauważyć objawy po zakażeniu w ciągu 2–14 dni.

Obecnie nie jest dostępna szczepionka przeciwko COVID-19. Jednak naukowcy już zreplikowali wirusa. Może to pozwolić na wczesne wykrycie i leczenie u osób, które mają wirusa, ale jeszcze nie wykazują objawów.SARS

SARS była chorobą zakaźną, która rozwinęła się po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV. Zazwyczaj prowadziło to do zagrażającej życiu postaci zapalenia płuc.

W listopadzie 2002 r. Wirus zaczął się w prowincji Guangdong w południowych Chinach, by ostatecznie dotrzeć do Hongkongu. Stamtąd szybko rozprzestrzenił się na całym świecie, powodując infekcje w ponad 24 krajach.

SARS-CoV może zarażać zarówno górne, jak i dolne drogi oddechowe. Objawy SARS rozwijają się w ciągu tygodnia i zaczynają się od gorączki. Na początku choroby ludzie mają symptomy grypopodobne, takie jak:

 • suchy kaszel
 • dreszcze
 • biegunka
 • duszność
 • bóle mięśni

Zapalenie płuc, ciężkie zakażenie płuc, zwykle rozwija się w najbardziej zaawansowanym stadium SARS powoduje niewydolność płuc, serca lub wątroby.

Śmiertelność zakażenia tym wirusem szacuje się na poziomie 9,6%.
Powikłania występowały częściej u osób starszych, a połowa wszystkich osób w wieku powyżej 65 lat, które zachorowały, nie przeżyła. Władze ostatecznie opanowały SARS w lipcu 2003 r.

MERS

MERS rozprzestrzenił się z powodu koronawirusa znanego jako MERS-CoV. Naukowcy po raz pierwszy rozpoznali tę ciężką chorobę układu oddechowego w 2012 r. Po jej pojawieniu się w Arabii Saudyjskiej. Od tego czasu rozprzestrzenił się na inne kraje.

Wirus dotarł do Stanów Zjednoczonych, a największa epidemia poza Półwyspem Arabskim miała miejsce w Korei Południowej w 2015 r.

Objawy MERS obejmują gorączkę, duszność i kaszel. Choroba rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z ludźmi, którzy już mają infekcję. Jednak wszystkie przypadki MERS zawierają wspólny mianownik prowadzący do osób, które niedawno powróciły z podróży na Półwysep Arabski.

Badanie MERS z 2019 r. wykazało, że choroba jest śmiertelna u 35,2% osób, które na nią zapadaną.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz