fbpx
Bez kategorii

Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Myślisz o sprawieniu sobie aparatu ortodontycznego? Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy i jak długo będzie bolało? Aparaty mogą powodować dyskomfort, ale zazwyczaj nie jest tak źle.

Kiedy założysz go po raz pierwszy

Założenie aparatu na zęby nie boli. Trwa ono od jednej do dwóch godzin. Po pierwsze, twój ortodonta kładzie opaski wokół zębów trzonowych. Może to wiązać się z lekkim naciskiem lub uszczypnięciem, ale nie będzie bolesne. Następnie nakłada na zęby specjalny klej, który nie smakuje dobrze, ale nie boli. Twój ortodonta przykleja nim zamki do każdego z zębów, a następnie łączy wsporniki z drutami. Wreszcie, na koniec wszystko jest zabezpieczone gumką. W ciągu kilku godzin zaczniesz odczuwać ból w zębach i dziąsłach. Potrwa on około tygodnia. W tym czasie przyzwyczaisz się do nowego uczucia w szczęce. Druty i gumki naciskają na twoje zęby, aby je powoli wyprostować. Przyzwyczajenie się do tego zajmuje trochę czasu.

Lista pokarmów, które możesz w tym czasie z łatwością spożywać:

 • mrożony jogurt
 • zupa
 • tłuczone ziemniaki
 • makaron z serem
 • jogurt
 • koktajle
 • zimne napoje
 • miękkie owoce, takie jak banany
 • owsianka

W pierwszym tygodniu po założeniu aparatu możesz doświadczyć:

 • ucisk i bolesność zębów i dziąseł, zwłaszcza podczas żucia
 • owrzodzenia lub ból w wnętrzach policzka
 • dyskomfort lub skaleczenia na języku (od jeżdżenia nim po aparacie)

Zazwyczaj ból ten można opanować za pomocą lekkich leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen. Przez pierwszy tydzień trzymaj się miękkich, nie żujących pokarmów, takich jak zupa, jogurt i lody. Zimne napoje i koktajle mogą łagodzić stan zapalny dziąseł.

Większość ludzi przyzwyczaja się do aparatów w około miesiąc. Po sześciu miesiącach możesz ich nawet nie zauważyć. Chociaż normalnym będzie, że od czasu do czasu odczujesz ból.

Po kolejnej, regulującej wizycie

Aparaty naprawiają problemy z ustawieniem, wywierając stały nacisk na zęby. Z biegiem czasu zęby przesuwają się w lepsze pozycję. Ile czasu to zajmuje, zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju używanego urządzenia i problemów, które próbuje rozwiązać ortodonta. Większość ludzi nosi aparat przez około dwa lata.

Kiedy masz aparat ortodontyczny, musisz odwiedzać swojego ortodontę co kilka tygodni w celu dokonania korekty. Na tych spotkaniach ortodonta ocenia twoje zęby i sprawdza ilość nacisku wytwarzanego przez aparat ortodontyczny. Gdy twoje zęby poruszają się, a napięcie zmniejsza, aparat traci skuteczność. Podczas każdej wizyty ortodonta zaciska druty, sprężyny lub elastyczne paski, aby zwiększyć napięcie.

Zaciśnięcie szelek może spowodować ból trwający przez kilka dni. Dyskomfort nie powinien być tak zły, jak po pierwszym założeniu aparatów ortodontycznych. Po kilku dniach przyzwyczaisz się do zwiększonego nacisku na zęby. Lek przeciwbólowy powinien wystarczyć do opanowania bólu.

Kiedy zostanie zdjęty

Będziesz tak szczęśliwy, widząc swoje nowe proste zęby, że prawdopodobnie nie będziesz się zbytnio martwić o ból. Wszystkie zabiegi stomatologiczne są trochę niewygodne, ale usunięcie aparatu nie powinno być bolesne. Po zdjęciu zęby zostaną dokładnie oczyszczone. Twój ortodonta może chcieć wykonać kolejny zestaw zdjęć rentgenowskich i wycisków, aby sprawdzić, jak dobrze działał aparat. Jeśli masz zęby mądrości, twój ortodonta może zalecić ich usunięcie. Zapobiegnie to wypchnięciu na nowo wyrównanych zębów. Zdjęcie aparatu ortodontycznych jest z pewnością ulgą, ale nie oznacza to, że leczenie ortodontyczne zostało zakończone. Twój ortodonta dopasuje ci zdejmowalny aparat. Jest to urządzenie wykonane na zamówienie, zwykle z gumy lub tworzywa sztucznego, które zapobiega cofaniu się zębów do ich pierwotnych pozycji. Możesz tego potrzebować tylko w nocy. Tak czy inaczej, nie powinno to powodować bólu.

Warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne, ponieważ jego efekty są trwałe i satysfakcjonujące. Poprawia ono nie tylko Twój wygląd, ale również zdrowie jamy ustnej.

Szczegóły na temat leczenia ortodontycznego znajdziesz tutaj!

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz