fbpx
porady trening

Czy po posiłku warto iść na spacer?Spacer to jedna z najprostszych i wymagających najmniej wysiłku form aktywności. Mimo to, niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. To, w jaki sposób spacer wpłynie na nasze zdrowie, zależy od jego długości i intensywności. Mówi się również, że warto iść na poobiedni spacer. Czy rzeczywiście tak jest? Czy spacer po posiłku to dobry pomysł?

Spacer po posiłku- korzyści zdrowotne

Regulowanie poziomu cukru we krwi

Po zjedzeniu posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta, zwłaszcza jeśli posiłek zawiera dużo węglowodanów. Jest to tymczasowy wzrost poziomu cukru we krwi. U osoby, która nie ma cukrzycy, jej organizm uwalnia insulinę. Insulina obniża poziom cukru we krwi i pomaga utrzymać poziom w ryzach.

U osoby bez cukrzycy wzrost poziomu cukru we krwi po zjedzeniu węglowodanów jest normalnym zjawiskiem. Dzieje się tak, ponieważ węglowodany zamieniają się w cukier, gdy układ trawienny je rozkłada. Cukier następnie dostaje się do krwiobiegu.

Cukier dostarcza komórkom organizmu — a mianowicie, co ważne, mózgowi — niezbędną energię.

U zdrowych osób trzustka uwalnia wystarczającą ilość insuliny, aby regulować poziom cukru we krwi. Istnieją jednak inne modyfikacje diety i stylu życia, które dana osoba może wprowadzić, aby wesprzeć kontrolę poziomu cukru we krwi, co ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia.

Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, a jednym z nich jest chodzenie po jedzeniu.

Według badań, czas spaceru wpływa na poziom glukozy we krwi po posiłku lub poziom cukru we krwi po posiłku. Odkrycia sugerują, że krótki spacer po posiłku obniża poziom glukozy we krwi bardziej niż spacery przed posiłkiem.

Należy zauważyć, że badanie to zostało przeprowadzone na młodych dorosłych bez cukrzycy. Projekt badania nie zawierał informacji o innych czynnikach demograficznych, takich jak rasa uczestników, więc może nie być reprezentatywny dla większych populacji.

Wsparcie zdrowia psychicznego

Chodzenie to jeden ze sposobów na poprawę zdrowia psychicznego. Dzieje się tak, ponieważ obniża poziom hormonów stresu, w tym adrenaliny i kortyzolu.

Kiedy idziesz na spacer, organizm uwalnia endorfiny, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe. Zmniejszają dyskomfort, poprawiają nastrój, zmniejszają stres i wywołują uczucie relaksu.

Jednak badania nie wskazują, aby chodzenie po posiłku poprawiało zdrowie psychiczne danej osoby. Jeśli myślisz o chodzeniu w kontekście zdrowia psychicznego, dobierz pory spaceru tak, jak tobie to najbardziej odpowiada. Nie muszą być one związane z posiłkiem.Poprawa jakości snu

Regularne ćwiczenia w dowolnej formie mogą pomóc złagodzić bezsenność. Do takich ćwiczeń należy też chodzenie. Badania wskazują, że dla niektórych osób regularne ćwiczenia mogą być równie skuteczne jak leki na bezsenność.

Jednak pójście na spokojny spacer po obiedzie może również przynieść korzyści osobom, które nie cierpią na bezsenność. Umiarkowana aktywność aerobowa zwiększa ilość snu wolnofalowego lub głębokiego, jaki osoba zasypia w nocy. Jednak energiczne ćwiczenia mogą być stymulujące i mogą zakłócać sen.

Dowiedz się więcej o tym, jak poprawić jakość snu.

Obniżenie ciśnienia krwi

Regularna aktywność fizyczna może obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu, co jest dobre dla zdrowia serca. Chroni to przed chorobami serca i udarem mózgu. Dla zdrowia serca zaleca się 30 minut dziennie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Można łatwo to osiągnąć, wybierając jeden 30-minutowy spacer po posiłku lub trzy 10-minutowe spacery po śniadaniu, obiedzie i kolacji.

Spacer po posiłku – wady

Chodzenie jest dla większości z nas bezpieczną i zdrową aktywnością. Jednak niektóre osoby mogą odczuwać ból, zmęczenie lub dyskomfort, jeśli wychodzą na spacer zaraz po jedzeniu. Dzieje się tak, gdy pokarm w żołądku porusza się, hamując trawienie.

Jeśli ktoś zjadł duży, ciężki posiłek, może woleć poczekać przed spacerem. Czas, jaki ktoś powinien czekać, zależy zarówno od preferencji danej osoby, jak i wielkości posiłku. Ponieważ trawienie każdego człowieka jest inne, powinni zwracać uwagę na to, jak się czują po posiłkach i dowiedzieć się, co jest dla nich najlepsze.

Jeśli spacer wydaje ci się nudną formą aktywności, sprawdź, jak możesz go urozmaicić.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz