fbpx
diety

Dieta Daniela, czyli kompleksowe odtruwanie organizmu

Co łączy biblijnego Daniela ze współczesnymi teoriami zdrowego odżywiania?
Co łączy biblijnego Daniela ze współczesnymi teoriami zdrowego odżywiania? Otóż imieniem tego proroka nazwano jedną z diet wegetariańskich, polegającą nie tylko na czasowym wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa, ale także na znacznym ograniczeniu spożywania produktów zbożowych, na korzyść lekkostrawnych owoców i warzyw.

Dlaczego potrzebujemy postu?

Dla każdego, kto pracował kiedykolwiek przy komputerze przeciążonym ogromną ilością zbędnych plików, śmieci elektronicznych i programów jest oczywiste, że przy takim przeciążeniu wydajność komputera znacznie spada. Z naszym układem trawiennym jest podobnie. Nadmiernie obciążony śmieciowym jedzeniem po pewnym czasie przypomina przeładowany system komputerowy.

Dlatego, tak jak konieczne jest wykasowanie zbędnych plików, również ciało i powiązana z nim cała sfera psychiczna człowieka mogą potrzebować postu. Oczywiście, w przypadku Daniela post miał przynieść przede wszystkim korzyści duchowe. Jednak nawet w biblijnym opowiadaniu wspomniano, że Daniel wraz z towarzyszami, rezygnując z potraw ze stołu królewskiego i zadowalając się warzywami, byli zdrowsi i wyglądali lepiej niż wszyscy ci, którzy uczestniczyli w obfitych królewskich ucztach.Trzytygodniowy detoks

Współczesny post Daniela to trzytygodniowy program dietetyczny, który dosłownie „odtruwa” nasz organizm. Przede wszystkim pozwala odpocząć wątrobie, uaktywnia nasz system samooczyszczania się z toksyn oraz przywraca zakwaszonemu organizmowi prawidłowe pH. Ponadto daje odpocząć układowi trawiennemu na co dzień obciążonemu zmaganiem się z ciężkostrawną żywnością, przynosi całemu ciału wewnętrzne odprężenie i pomaga przywrócić mu witalność i energię. Bogate w witaminy naturalnego pochodzenia posiłki wpływają korzystnie na cerę i przyczyniają się do wzmocnienia układu odpornościowego.

O ile dieta Daniela nie jest wskazana na przykład dla kobiet w ciży, chorych na cukrzycę typu I, osób dochodzących do zdrowia po operacji lub zażywających silne leki, o tyle kompleksowa detoksykacja może przynieść wiele korzyści w leczeniu między innymi: chorób serca i guzów łagodnych, wrzodziejącego zapalania jelita grubego, chorób autoimmunologicznych, łuszczycy i niektórych alergii.

Dietetyczne menu

Na każdy dzień trzytygodniowej diety przewidziano trzy wegetariańskie posiłki, bogate w warzywa i owoce: na śniadanie – koktajl, na obiad – sałatkę, na kolację – zupę.

Wśród składników wegetariańskich potraw pojawiają się fasola, buraki, soczewica i dynia oraz marchew. Nie chodzi tu jednak o post uciążliwy. Zaproponowane w programie diety potrawy mają być nie tylko zdrowe, ale można by uznać niektóre z nich po prostu za wymarzone desery. W dietetycznym menu spotkamy bowiem nie tylko sałatki z fasoli i zupy z soczewicy, ale także koktajl super-czekoladowy lub pikantny koktajl z mango. Bazą wielu koktajli są jagody, truskawki, wiśnie i pomarańcze. Nie brakuje też dodatków takich jak migdały, kokos, kakao i imbir.

Dodatkową zaletą posiłków jest łatwość ich przygotowania. By przygotować koktajl wystarczy zmieszać wszystkie jego składniki w blenderze. Także zupy i sałatki nawet bardzo początkującym kucharzom nie powinny sprawiać zbyt wielkich problemów.

Nowy styl życia

A co, gdy dieta się skończy? Oczywiście nie można pościć przez cały czas. Chodzi przecież o to, żeby odtruć organizm i przywrócić mu lekkość funkcjonowania, a nie żeby dieta trwała bez końca. Trzy tygodnie wystarczą. Dla fanów ścisłych diet opracowano jednak dodatkowy tydzień nieobowiązkowego postu sokowego, w którym każdy z czterech posiłków stanowi wieloskładnikowy odżywczy sok owocowo-warzywny. Natomiast przez cztery dni po zakończeniu diety, pamiętając, że w czasie jej trwania układ trawienny odpoczywał i produkcja enzymów była zmniejszona, wprowadza się stopniowo – ograniczone w czasie diety – produkty bogate w białka, cukry i tłuszcze, wracając do normalnego funkcjonowania. Warto jednak po zastosowaniu programu odtruwającego, nie zatruwać organizmu na nowo, lecz wypracować sobie nowy, zdrowszy styl życia.