Co łączy biblijnego Daniela ze współczesnymi teoriami zdrowego odżywiania? Otóż imieniem tego proroka nazwano jedną z diet wegetariańskich, polegającą nie tylko na czasowym wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa, ale także na znacznym ograniczeniu spożywania produktów zbożowych, na korzyść lekkostrawnych owoców i warzyw.
Dlaczego potrzebujemy postu?
Dla każdego, kto pracował kiedykolwiek przy komputerze przeciążonym ogromną ilością zbędnych plików, śmieci elektronicznych i programów jest oczywiste, że przy takim przeciążeniu wydajność komputera znacznie spada. Z naszym układem trawiennym jest podobnie. Nadmiernie obciążony śmieciowym jedzeniem po pewnym czasie przypomina przeładowany system komputerowy.
Dlatego, tak jak konieczne jest wykasowanie zbędnych plików, również ciało i powiązana z nim cała sfera psychiczna człowieka mogą potrzebować postu. Oczywiście, w przypadku Daniela post miał przynieść przede wszystkim korzyści duchowe. Jednak nawet w biblijnym opowiadaniu wspomniano, że Daniel wraz z towarzyszami, rezygnując z potraw ze stołu królewskiego i zadowalając się warzywami, byli zdrowsi i wyglądali lepiej niż wszyscy ci, którzy uczestniczyli w obfitych królewskich ucztach.
Trzytygodniowy detoks
O ile dieta Daniela nie jest wskazana na przykład dla kobiet w ciży, chorych na cukrzycę typu I, osób dochodzących do zdrowia po operacji lub zażywających silne leki, o tyle kompleksowa detoksykacja może przynieść wiele korzyści w leczeniu między innymi: chorób serca i guzów łagodnych, wrzodziejącego zapalania jelita grubego, chorób autoimmunologicznych, łuszczycy i niektórych alergii.
Dietetyczne menu
Na każdy dzień trzytygodniowej diety przewidziano trzy wegetariańskie posiłki, bogate w warzywa i owoce: na śniadanie – koktajl, na obiad – sałatkę, na kolację – zupę.
Wśród składników wegetariańskich potraw pojawiają się fasola, buraki, soczewica i dynia oraz marchew. Nie chodzi tu jednak o post uciążliwy. Zaproponowane w programie diety potrawy mają być nie tylko zdrowe, ale można by uznać niektóre z nich po prostu za wymarzone desery. W dietetycznym menu spotkamy bowiem nie tylko sałatki z fasoli i zupy z soczewicy, ale także koktajl super-czekoladowy lub pikantny koktajl z mango. Bazą wielu koktajli są jagody, truskawki, wiśnie i pomarańcze. Nie brakuje też dodatków takich jak migdały, kokos, kakao i imbir.
Dodatkową zaletą posiłków jest łatwość ich przygotowania. By przygotować koktajl wystarczy zmieszać wszystkie jego składniki w blenderze. Także zupy i sałatki nawet bardzo początkującym kucharzom nie powinny sprawiać zbyt wielkich problemów.
Nowy styl życia
A co, gdy dieta się skończy? Oczywiście nie można pościć przez cały czas. Chodzi przecież o to, żeby odtruć organizm i przywrócić mu lekkość funkcjonowania, a nie żeby dieta trwała bez końca. Trzy tygodnie wystarczą. Dla fanów ścisłych diet opracowano jednak dodatkowy tydzień nieobowiązkowego postu sokowego, w którym każdy z czterech posiłków stanowi wieloskładnikowy odżywczy sok owocowo-warzywny. Natomiast przez cztery dni po zakończeniu diety, pamiętając, że w czasie jej trwania układ trawienny odpoczywał i produkcja enzymów była zmniejszona, wprowadza się stopniowo – ograniczone w czasie diety – produkty bogate w białka, cukry i tłuszcze, wracając do normalnego funkcjonowania. Warto jednak po zastosowaniu programu odtruwającego, nie zatruwać organizmu na nowo, lecz wypracować sobie nowy, zdrowszy styl życia.
Skomentuj