fbpx
mity żywieniowe_baner
książki smaki zdrowia

Dieta daniela. Detoks

Smakowicie wydany podręcznik warzywno-owocowej diety oczyszczającej!

Inspiracją tej diety jest biblijna historia o proroku Danielu, który żywił się wyłącznie warzywami i owocami, a mimo to jego kondycja zdrowotna była lepsza niż tych, którzy żywili się przysmakami z królewskiego stołu.

Książka dr Colberta stanowi alternatywę wobec znanego 40-dniowego postu.

Dieta Daniela. Detoks zawiera kompletny 21-dniowy program oczyszczania organizmu z toksyn, który pozwala odzyskać siły fizyczne oraz przywrócić równowagę duchową. Czytelnik znajdzie w niej również wskazówki, jak po diecie powrócić do normalnego odżywiania, bez szkody na zdrowiu.

 

Jeżeli czujesz się ociężały, nie masz energii, narzekasz na złe samopoczucie oraz nadwagę i problemy zdrowotne z nią związane zalecam zastosowanie diety Daniela jako wstępu do zmiany sposobu żywienia już na stałe. Oczyszczanie organizmu nie musi kojarzyć się jedynie z głodówkami o chlebie i wodzie. Dzięki przepisom diety Daniela zasmakujesz w aromatycznych daniach na bazie gamy produktów pochodzenia roślinnego.

Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny, Instytut Żywienia i Żywności

Dieta Daniela dedykowana jest szczególnie tym, którzy szukają pomocy w takich schorzeniach jak:

  • cukrzyca typu 2
  • choroba wieńcowa
  • nowotwory łagodne
  • choroba Crohna
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • choroby autoimmunologiczne
  • alergia i astma
  • łuszczyca i wysypki
  • nadciśnienie

Nowatorskie podejście autora, który podkreśla duchowe i fizyczne korzyści z biblijnego postu, czyni tę książkę wyjątkową.

 

 

Recenzja

Post Daniela, dieta owocowo-warzywna, dieta dr Dąbrowskiej. Wszystkie te określenia to nazwy sposobu oczyszczania organizmu, który rodzimie łączy się również z oczyszczaniem duchowym. Książka Dieta Daniela. Detoks to również szczegółowy plan jak zdrowo oczyścić ciało i duszę, ale tak zmodyfikowany aby nie był trudny do wykonania, nie miał skutków ubocznych oraz by móc wykorzystywać lokalne produkty dostępne dla każdego. Mogłabym się pokusić nawet o stwierdzenie, że zaproponowany sposób żywienia na 21 dni to redukcyjna, ale wartościowa dieta wegańska, czyli bez produktów pochodzenia zwierzęcego, ale z bogactwem żywności roślinnej.

Jak wskazuje autor książki i co wszyscy wiemy, w obecnych czasach nasza dieta i styl życia nie należą do wzorcowych. Przede wszystkim nie jadamy regularnie, spożywamy szybkie dania gotowe, dużo słodyczy i słonych przekąsek oraz mięsa i nabiału, zaś cały czas zbyt mało warzyw, owoców i roślin strączkowych bogatych w błonnik pokarmowy. Dodatkowo sport nie jest dla większości osób rytuałem każdego dnia, żyjemy w stresie i na zanieczyszczonej planecie. To wszystko prowadzi do występowaniu stanu zapalnego, który prowadzi do rozwoju licznych chorób naszego organizmu. Nie jest łatwo niestety zmienić nawyki żywieniowe, często kończą się fiaskiem i jeszcze większym osłabieniem organizmu. Konsumpcyjny tryb życia prowadzi do otyłości i rozwoju chorób cywilizacyjnych. Jesteśmy niedożywieni- ale jakościowo, czyli brakuje nam witamin i składników mineralnych z powodu spożywania produktów będących źródłem pustych kalorii. Obciążony układ pokarmowy gorzej oczyszcza organizm. Szczególnie dotyczy to wątroby, która w ciągu minuty filtruje 2 z 5 litrów krwi. To właśnie jej obciążenie skutkuje między innymi spadkiem poziomu energii.

Niezależnie od wieku i stanu zdrowia zawsze jest dobry moment na zmiany stylu życia, jednak samo intensywne oczyszczanie organizmu nie jest już wskazane dla wszystkich. W książce opisane są sytuacje, stany zdrowotne kiedy nie zaleca się stosowania diety Daniela, ze szczególnym naciskiem na schorowanych, niedoborowych seniorów, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących i podczas stosowania poszczególnych leków. Rekomenduje się ją natomiast dla osób z otyłością, chorobami układu krążenia, cukrzycą, stanami zwyrodnieniowymi, ale zawsze pod kontrolą lekarza, dietetyka oraz zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w tej pozycji. Przeciwwskazaniem może być również okres jesienno-zimowy. Codzienne koktajle, surówki i tydzień sokowy może być ciężki do przetrwania w czasie mrozu i braku słońca za oknem. Bardziej zaleca się przeprowadzić takie oczyszczanie w okresie wiosny i lata.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że książka skupia się nie tylko na samych pokarmach, choć to najważniejsze, ale również na oczyszczaniu duchowym, regularnym odpoczynku oraz w miarę możliwości unikanie stresu.

Na Dietę Daniela nie należy przechodzić gwałtownie, czyli bardzo złe nawyki żywieniowe zamienić jedynie na produkty pochodzenia roślinnego. Zalecam stopniową eliminację produktów zwierzęcych, żywności przetworzonej i słodyczy przed samym rozpoczęciem diety.

 

Opisana dieta jest dość krótka- trwa 21 dni. W tym okresie zalecane są w przeciwieństwie do postu Daniela obok wszelkich gatunków warzyw i owoców, produkty zbożowe bezglutenowe będące źródłem błonnika, dające uczucie sytości, rośliny strączkowe stanowiące dobre źródło białka, żelaza, magnezu i witamin z grupy B oraz orzechy, pestki i oleje jako źródło tłuszczu. Na szczególna uwagę zasługuje udział w diecie oleju rzepakowego, ziaren konopi jako źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 oraz sezamu i migdałów dostarczających wapnia.

Potrawy zaproponowane w diecie są lekkostrawne mimo obecności surowych warzyw i owoców ponieważ każdy dzień zaczyna się koktajlem, a kończy aromatyczną zupą zwykle w postaci kremu warzywnego. W ten sposób dochodzi do oczyszczania organizmu i uzupełnienia cennych witamin i składników mineralnych. Z pewnością koktajle można modyfikować według swoich upodobań jak również powtarzać dni, aby nie spędzać dużo czasu w kuchni. W codziennym menu znajdziemy również sałatki na bazie zielonych warzyw będących źródłem chlorofilu. Sycący dodatek stanowi np. ryż, który bardzo często znajduje się w przepisach i zaleceniach. Autor publikacji nie wskazuje na to czy w ciągu dnia maja być spożywane jedynie trzy posiłki, czy można dojadać. Uważam, że w przypadku głodu, spadku energii warto pomiędzy trzema głównymi posiłkami na przekąskę podjadać warzywa i owoce.

 

Dieta całkowicie wyklucza rafinowany cukier (dosładzamy jedynie syropem z agawy i miodem), tłuszcze zwierzęce oraz wszelkie używki. Miłośnicy kawy mogą popijać jedynie kawę zbożową. Podczas opisu diety autor wskazuje na eliminacje soi i jej przetworów, natomiast w przepisie zastosowane jest tofu. Uważam, że jest to bardzo dobry wartościowy produkt, lekkostrawny i bogaty w białko oraz wapń i powinien znaleźć się w oczyszczającym menu. Pozytywnym aspektem opisywanej diety jest również wskazanie na konieczność wypijania dużej ilości wody.

Dieta Daniela zachęca również do przedłużenia oczyszczania organizmu o kolejne 7 dni. Następny tydzień jednak  bazuje jedynie na sokach, dlatego też można go wykonać jedynie po konsultacji lekarskiej po 3 tygodniach diety oczyszczającej. Dużym plusem jest to, że zalecane soki wykonujemy sami nie wyrzucając pulpy z owoców i warzyw.

Książka zawiera również opis w jaki sposób wyjść z diety bez uszczerbku na zdrowiu i efektu jojo. Ważne jest stopniowe wprowadzanie poszczególnych produktów i już na zawsze stosowanie zasad zdrowego żywienia.

Zalecam stosowanie przepisów z książki Dieta Daniela. Detoks również w codziennym żywieniu  swoim oraz całej rodziny.

 

Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny, Instytut Żywności i Żywienia

 

Recenzje

Dieta Daniela. Detoks – głównym tematem książki jest lecznicza dieta oczyszczająca opierająca się na owocach i warzywach. Książka podzielona jest na wprowadzenie, z którego dowiemy się, jakie produkty są dozwolone podczas diety i w jakich ilościach, z części pierwszej, która zawiera przepisy na 14 dni oraz z części drugiej, w której znajdziemy duchowe wsparcie na każdy dzień diety. Książka zawiera również bardzo ciekawe historie osób uzdrowionych dzięki diecie Daniela. Poradnik przekazuje i wyjaśnia, jak ważna jest dla nas jakość spożywanego jedzenia. Gdybym chciała rozpocząć dietę oczyszczającą, jestem pewna, że sięgnęłabym właśnie po tę pozycję.

Dieta Daniela. Detoks to zbiór porad i przepisów diety oczyszczającej, dzięki której odzyskamy zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Autor książki Dr Don Colbert – lekarz rodzinny i specjalista w dziedzinie żywienia człowieka. Stawia głównie na profilaktykę, twierdząc, że jest ona równie ważna jak leczenie. Pomógł już milionom ludzi odkryć radość dostąpienia Bożego uzdrowienia. Jest autorem wielu bestsellerów na temat zdrowia i właściwego odżywiania. Przedstawia on 21-dniowy kompletny program oczyszczania organizmu z toksyn i złogów, podaje również konkretne wskazówki jak rozpocząć dietę, co jeść, czego unikać, jak wytrwać w diecie oraz jak mądrze i świadomie kupować żywność aby była lekarstwem a nie produktem chorobotwórczym. W książce znajdziemy trzytygodniowy plan częściowego postu, który oczyści wątrobę i odtruje organizm. Program postu wizualnie przypomina strony dziennika, na każdej karcie tego dziennika znajdziemy dietetyczne wskazówki i motywujące teksty dotyczące fizycznego aspektu postu. Na końcu każdej strony dnia jest miejsce na notatki, przemyślenia i modlitwę. Bardzo ważnym aspektem poruszonym w tej publikacji jest opis sposobu wyjścia z diety bez uszczerbku na zdrowiu.
Dodatkowym bonusem są przepisy na końcu książki, które będą pomocne w trakcie tej diety. Polecam tę książkę każdemu, gdyż uważam, że każdy choć raz w życiu powinien przejść na tego typu post, aby przywrócić swój organizm do zdrowia. Ponadto przepisy z książki Dieta Daniela. Detoks polecam wprowadzić w codziennym żywieniu. Musimy w końcu zdać sobie sprawę z tego, iż jakość i ilość naszego pożywienia wpływa na jakość i długość naszego życia.

 

Pełen kompleksowych wskazówek Dieta Daniela. Detoks jest nie tylko książką o diecie. Jest przede wszystkim książką o oczyszczaniu. Zarówno tym cielesnym, jak i duchowym. Połączenie tych dwóch wymiarów da najlepsze rezultaty wprowadzenia harmonii na wszystkich poziomach życia. Pozycja ta spełni wizualne i merytoryczne potrzeby wymagających czytelników, którzy w czytaniu szukają nie tylko wrażeń estetycznych i poszerzania horyzontów. Dieta Daniela. Detoks to książka o detoksie, która nie zostawia nas samych z milionem pytań, ale szczegółowo prowadzi przez cały proces jak dobry przyjaciel.

 

Di bloguje

Szpileczki babeczki

Jem smacznie i zdrowo

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz