fbpx
Wiadomości

Dlaczego podjadamy w nocy?

Naukowcy Brigham Young University w Provo odkryli, że odpowiada za to tzw. mózgowy układ nagrody, w którym kluczową rolę odgrywa dopamina

Naukowcy Brigham Young University w Provo odkryli, że odpowiada za to tzw. mózgowy układ nagrody, w którym kluczową rolę odgrywa dopamina – neuroprzekaźnik, wytwarzany i uwalnianym przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odczuwanie przyjemności lub jej brak związany jest z poziomem dopaminy. Im wyższy, tym mocniejsze doznania przyjemności.
Okazuje się, że w nocy jej poziom spada na tyle, że odczucie nasycenia – nagrody – wymaga więcej wysiłku. Jeśli więc przebudzimy się w nocy z uczuciem głodu, potrzebujemy zjeść więcej bardziej kalorycznego jedzenia, by poczuć się nasyconymi.

Jeśli nocne podjadanie staje się regularne, pojawia się częściej niż dwa razy w tygodniu, może się wiązać z poważnym zaburzeniem odżywania, jakim jest zespół nocnego jedzenia. Przyczyn jest wiele od genetycznych przez somatyczne po psychiczne, ale bezpośrednio odpowiada za niego zaburzone wydzielanie dwóch hormonów: melatoniny i leptyny. Obniżenie melatoniny sprawia, że budzimy się w nocy, a obniżony poziom leptyny daje uczucie łaknienia.
Okazuje się jednak, że często wystarczy odpowiednia dieta, by przywrócić właściwy poziom tych hormonów.

Źródło: www.biomedical.pl, www. nazdrowie.pl

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz