fbpx
dolegliwości porady

Ekspert radzi: Jak pozbyć się ukąszeń komarów?

Lato to czas, by rozkoszować się słońcem i ciepłymi wieczorami – jeśli tylko komary nie zjedzą Cię żywcem!

Prawdopodobnie pamiętasz, aby spakować spray na robaki na wycieczkę do lasu, ale może zapominasz go za każdym razem, gdy spacerujesz po parku lub wychodzisz do ogrodu. Ale nie martw się! Specjalnie dla Ciebie spytaliśmy eksperta: jak pozbyć się ukąszeń komarów?

„Nałożenie lodu na ten obszar to dobry krok w kierunku zmniejszenia obrzęku, zaczerwienienia i dyskomfortu” – mówi dr Larry Lutwick, specjalista chorób zakaźnych w Mayo Clinic Health System w Eau Claire w Wisconsin. Sugeruje on zażywanie leków przeciwhistaminowych bez środków uspokajających, takich jak cetyryzyna (Zyrtec).

Możesz również rozważyć pokrycie ugryzień miejscową difenhydraminą lub kortykosteroidem, dodaje.

Jak długo powinno utrzymywać się ukąszenie przez komary? „Rozdzielczość reakcji utrzymuje się przez kilka dni”, mówi dr Lutwick.

Czy możesz się ich pozbyć przez noc? Prawdopodobnie nie. „Być może w łagodnych reakcjach – ale to mało prawdopodobne” – mówi.

Chociaż istnieją środki ochronne, które możesz podjąć, prawdopodobnie powinieneś pogodzić się z faktem, że prawdopodobnie nie unikniesz dyskomfortu. „Niemożliwe jest uniknięcie ekspozycji na komary, szczególnie latem” – mówi dr Lutwick.

Aby zminimalizować narażenie, „unikaj jaskrawych ubrań i silnych perfum i staraj się nosić odzież, która zakrywa jak najwięcej skóry” – mówi dr Lutwick. Dodaje, że może to być trochę niewygodne w środku lata. Jeśli wolisz nosić szorty niż spodnie, rozważ użycie sprayu na owady, który zawiera DEET.

Musisz także być świadomy swojego otoczenia. „Staraj się unikać stania w pobliżu spokojnych, zacienionych obszarów lub miejsc w pobliżu stojącej wody, a jeśli masz doniczki lub inne pojemniki na zewnątrz ze stojącą wodą – osusz je” – mówi dr Lutwick. Zaleca też, aby przynajmniej raz w tygodniu odblokowywać rynny dachowe i opróżniać brodziki. A jeśli masz ptasie kąpieliska, konsekwentnie zmieniaj w nich wodę.Jeśli po wyprawie kempingowej zostaniesz pokąsany, nie wpadaj w panikę. Najprawdopodobniej miną one z czasem. Jednak trzeba pamiętać, że ukąszenia mogą zostać zainfekowane bakteriami – infekcja bakteryjna może manifestować się od jednego do trzech dni po ukąszeniu, mówi dr Lutwick. „Rozróżnienie zakażenia od reakcji na ukąszenie może być trudne, ale jeśli występuje gorączka lub dreszcze, obszar zaczerwienienia się rozprzestrzenia lub zaczyna się sączyć chorego  miejsca, należy skonsultować się z lekarzem”. Jeśli ugryzienie komara zostanie zakażone bakteriami, może być potrzebny lek przeciwbakteryjny, zauważa dr Lutwick.

Wirus Zachodniego Nilu jest zakażeniem najczęściej rozprzestrzeniającym się z ukąszeń komarów w USA. Może powodować zapalenie mózgu, a osoby starsze są na to bardziej podatne. Inne infekcje, w tym żółta febra, gorączka denga, Chikungunya i malaria, są rozprzestrzeniane przez komary, choć zwykle tylko poza kontynentem.

Chociaż prawdą jest, że twoje szanse na poważne powikłania spowodowane ukąszeniem komara są niskie, możesz umieścić spray na robaka na liście przedmiotów do zabrania na plenerowe wycieczki i przyjęcia w ogrodzie.

Źródło: health.com

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz