fbpx
pielęgnacja porady

Jak chronić się przed słońcem?

Lato to czas kiedy słońce często się nam pokazuje zza chmur. My również jadąc na wakacje raczej wybieramy ciepłe kraje, aby się opalić i odpocząć. Oczywiście nie ma w tym nic złego! Jednak warto zwrócić uwagę na to, aby nie przesadzać z kąpielami słonecznymi i odpowiednio chronić skórę przed poparzeniem lub udarem cieplnym.Poniżej podam Ci 5 złotych rad, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji związanych z przegrzaniem.

  • Pamiętaj o ochronie głowy! Zawsze noś czapkę lub chustę, która uchroni Cię przed słońcem!
  • Pij dużo wody! W upalne dni większość wody tracimy przez gruczoły potowe. Należy pamiętać o piciu ponad 3 litrów wody dziennie. Warto wzbogacić ją o dodatkowe witaminy w postaci soku z cytryny i kilka listów mięty.
  • Stosuj filtry! Na skórę całego ciała wystarczy filtr 20 SPF a na skórę twarzy warto zastosować 50 SPF. Oczywiście jeżeli należysz do osób, które mają bardzo jasną karnację wówczas rozważ stosowanie jeszcze większych filtrów.
  • Pamiętaj o schładzaniu organizmu. Jeżeli możesz weź letni prysznic lub wejdź do wody. Podkreślam słowo letni ponieważ nie należy w gwałtowny sposób ochładzać organizmu. Jeżeli chcesz wejść do morza lub jeziora to staraj się robić to stopniowo powoli zanurzając się w wodzie. Ochłódź się wcześniej wchodząc pod prysznic lub ochlap chłodniejszą wodą. Pod żadnym pozorem nie skacz lub nie wbiegaj do wody jeżeli Twoje ciało jest rozgrzane.
  • Odpoczywaj w cieniu. Opalenizna opalenizną ale nie przesadzaj z kąpielami słonecznymi. Doceń, że warto również odpocząć pod drzewem w cieniu i poczytać książkę lub posłuchać muzyki. Jeżeli się opalasz rób to z przerwami i nie przebywaj na słońcu zbyt długo. 30 min opalania i 30 min odpoczynku to dosyć optymalny czas. Spędzania czasu nad wodą.

Pamiętaj, że wypoczynek nad wodą to jedna z przyjemniejszych rzeczy w wakacje jednak konsekwencje przegrzania na słońcu mogą być bardzo dramatyczne. Warto pamiętać o tych zasadach kiedy wypoczywasz na plaży.

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz