fbpx
porady zdrowe ciało

Jak spanie na plecach wpływa na nasze zdrowie?

Wielu z nas lubi spać na boku. Zwijając się w pozycji embrionalnej jest nam wygodniej, a czasem również cieplej. Z pewnością znajdą się również fani spania na brzuch. Jednakże to nie te pozycje działają najkorzystniej na jakość naszego snu. Jak spać, żeby się wyspać? Na plecach! Spanie na wznak nie tylko pomoże ci wypocząć, ale także wpłynie korzystnie na twoje zdrowie. Poznaj korzyści zdrowotne wynikające ze spania na plecach.

Łagodzenie bólu pleców

Spanie na plecach pomaga zmniejszyć nacisk na kręgosłup. Ta pozycja naśladuje stanie prosto. Spanie na brzuchu z głową na bok jest podobne do obracania głowy w jednym kierunku przez wiele godzin podczas siedzenia lub stania, co powoduje ból. Uciska również kręgosłup, ponieważ szyja jest odchylona do tyłu.

O wiele łatwiej jest dać odpocząć kręgosłupowi leżąc na plecach, używając poduszek dla wygody i zachowując naturalną krzywiznę kręgosłupa.

Wspomaganie oddychania

Jeśli leżysz na brzuchu lub boku, możesz zapychać sobie przestrzeń oddechową. Membrana jest mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, a to sprawia, ściskając swój oddech płytszy.

Wiele badań powiązało głębokie oddychanie przeponowe podczas przebudzenia z redukcją stresu, poprawą nastroju i zwiększoną koncentracją.

Zapobieganie zmarszczkom

Spanie na twarzy może szczypać, ciągnąć i podrażniać skórę, powodując zmarszczki. Gdy twoja twarz znajduje się bezpośrednio na poduszce, powstałe tarcie może powodować zmarszczki i linie. To samo dotyczy szyi, która może zostać zgnieciona i podkręcona podczas snu na brzuchu. Spanie na plecach pomaga również utrzymać produkty do pielęgnacji skóry na twarzy i poza poszewką na poduszkę.

Dowiedz się więcej o wpływie snu na urodę.

Zmniejszenie obrzęków

Leżąc na dowolnej części twarzy, płyn gromadzi się w tym obszarze. Nagromadzenie płynów powoduje obrzęki wokół oczu i obrzęk twarzy. Leżąc na plecach, zniechęcasz do gromadzenia się i zmniejszasz obrzęki.

Pamiętaj, aby nieco unieść głowę, aby kontrolować, gdzie płynie płyn. Pomoże Ci to uniknąć worków i obrzęków, dzięki czemu możesz obudzić się tak wypoczęty, jak się czujesz.

Zapobieganie napięciowym bólom głowy

Podobnie jak jego wpływ na szyję i kręgosłup, spanie na plecach odciąża twoją głowę.

Bóle głowy pochodzenia szyjnego lub bóle głowy zakorzenione w odcinku szyjnym kręgosłupa zaczynają się w szyi i często są mylone z migrenami. Objawy mogą obejmować:

  • pulsujący ból po jednej stronie głowy lub twarzy,
  • sztywny kark,
  • ból w okolicach oczu,
  • ból podczas kaszlu lub kichania,
  • wrażliwość na światło i hałas,
  • rozmyty obraz,
  • rozstrój żołądka,
  • uszczypnięte nerwy.

Utrzymując głowę, szyję i kręgosłup w neutralnej pozycji, łagodzisz nacisk i unikasz bólu.

Utrzymanie drożności dróg oddechowych

Spanie z głową uniesioną ponad serce pomaga złagodzić przekrwienie i zapobiec zatykaniu się dróg nosowych. Kiedy głowa jest opuszczona, śluz gromadzi się w zatokach. Jeśli podeprzesz głowę, grawitacja pomoże odprowadzić śluz i utrzymać drożność dróg oddechowych.

Masz problemy ze snem? Sprawdź jak poprawić jakość snu.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz