fbpx
porady zdrowe ciało

Jaki powinien być twój poziom cholesterolu?

Blood Cholesterol Report Test Healthcare

Poziom cholesterolu różni się w zależności od wieku, wagi i płci. Z biegiem czasu organizm człowieka ma tendencję do wytwarzania większej ilości cholesterolu, co oznacza, że ​​wszyscy dorośli powinni regularnie sprawdzać jego poziom.

Cholesterol jest mierzony w trzech kategoriach:

  • cholesterol całkowity
  • LDL lub „zły cholesterol”
  • HDL, czyli „dobry cholesterol”

Poziomy cholesterolu całkowitego i LDL powinny być utrzymywane na niskim poziomie, posiadanie większej ilości cholesterolu HDL może zapewnić pewną ochronę przed chorobą związaną z sercem, w tym zawałem serca i udarem mózgu.

Poziom cholesterolu a wiek

Poziom cholesterolu zwykle rośnie wraz z wiekiem. Lekarze zalecają podjęcie działań na wcześniejszym etapie życia, aby zapobiec rozwojowi niebezpiecznie wysokiego poziomu cholesterolu w miarę starzenia się. Lata niezarządzanego cholesterolu mogą być znacznie trudniejsze do leczenia.

U dzieci rzadko występuje wysoki poziom cholesterolu i wystarczy, że sprawdzą jego poziom tylko raz lub dwa razy, zanim osiągną 18 lat.

Jeśli jednak dziecko ma czynniki ryzyka wyższego poziomu cholesterolu, powinno się częściej wykonywać rutynowe badania.

Zazwyczaj mężczyźni mają wyższy poziom cholesterolu przez całe życie niż kobiety. Poziom cholesterolu u mężczyzn zwykle wzrasta wraz z wiekiem. Jednak kobiety nie są odporne na wysoki poziom cholesterolu. Cholesterol kobiety często wzrasta, gdy przechodzi menopauzę.



Poziom cholesterolu u dorosłych

Przyjmuje się, że dla osób dorosłych właściwy jest całkowity poziom cholesterolu poniżej 200 miligramów na decylitr (mg / dl). Odczyt między 200 a 239 mg / dl jest uważany za wysoki na granicy, a odczyt 240 mg / dl i powyżej jest uważany za wysoki.

Poziom cholesterolu LDL powinien być niższy niż 100 mg / dl. Poziomy od 100 do 129 mg / dl są dopuszczalne dla osób bez problemów zdrowotnych, ale mogą budzić większe obawy u osób z chorobami serca lub czynnikami ryzyka chorób serca. Odczyt 130 do 159 mg / dl jest na granicy wysokiej, a 160 do 189 mg / dl jest wysoki. Odczyt 190 mg / dl lub wyższy jest uważany za bardzo wysoki.

Poziom HDL powinien być wyższy. Odczyt poniżej 40 mg / dl jest uważany za główny czynnik ryzyka chorób serca. Odczyt od 41 mg / dl do 59 mg / dl jest uważany za granicznie niski. Optymalny odczyt poziomów HDL to 60 mg / dl lub więcej.



Poziom cholesterolu u dzieci

nieco inaczej normy te wyglądają w przypadku dzieci.

Dopuszczalny zakres całkowitego cholesterolu dla dziecka to mniej niż 170 mg / dl. Graniczny wysoki poziom cholesterolu całkowitego dla dziecka waha się od 170 do 199 mg / dl. Jakikolwiek odczyt całkowitego cholesterolu powyżej 200 u dziecka jest zbyt wysoki.

Poziom cholesterolu LDL u dziecka również powinien być niższy niż u osoby dorosłej. Optymalny zakres cholesterolu LDL dla dziecka to mniej niż 110 mg / dl. Graniczny haj wynosi od 110 do 129 mg / dl, podczas gdy wysoki to ponad 130 mg / dl.



Porady

Najlepszym zaleceniem dla dzieci i młodzieży w celu kontrolowania poziomu cholesterolu jest prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia. Obejmuje to zdrową dietę i dużo ćwiczeń.

Dzieci, które prowadzą siedzący tryb życia oraz spożywają dużą ilość przetworzonego jedzenia, najczęściej mają wysoki poziom cholesterolu. Zagrożone mogą być również dzieci, które w rodzinie miały wysoki poziom cholesterolu.

Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej osoba dorosła zaczyna prowadzić zdrowy tryb życia, tym lepiej dla jej poziomu cholesterolu, gdyż rośnie on wraz z wiekiem. Nagła zmiana stylu życia w końcu pomoże, ale im później on nastąpi, tym trudniej będzie osiągnąć właściwe wyniki.

Wszyscy dorośli powinni pozostać aktywni i regularnie wykonywać ćwiczenia. Kobiety przechodzące menopauzę i dorośli z wysokim poziomem cholesterolu mogą chcieć rozważyć leki, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu szybciej niż sama dieta.

Wysoki poziom cholesterolu w każdym wieku wiąże się z ryzykiem choroby serca, zawału i udaru. Ryzyko to wzrasta z czasem, szczególnie w przypadku dorosłych, którzy nie podejmują działań w celu zmniejszenia gromadzenia się cholesterolu.



 

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz