fbpx
porady zdrowa kuchnia

Mikro- i makroelementy – FOSFOR

Fosfor odpowiada nie tylko za zdrowe kości, ale również za właściwe funkcjonowanie układu nerowoegoKolejnym ważnym makroelementem dla organizmu człowieka jest fosfor.

Charakterystyka oraz znaczenie dla człowieka

Fosfor wchodzi w skład zębów, komórek, kwasów nukleinowych (RNA i DNA) i ma ogromne znaczenie w procesach biologiczno-chemicznych zachodzących w naszym organizmie. Razem z wapniem i witaminą D odpowiada za mineralizację i budowanie mocnych i zdrowych kości. Około 85% tego pierwiastka znajduje się właśnie w kościach i zębach. Fosfor bierze udział w przewodnictwie w komórkach nerwowych i odpowiada za równowagę kwasowo- zasadową.

Dobowe zapotrzebowanie na fosfor wynosi od 800mg do 1200mg. Jest to dawka, którą przy zrównoważonej diecie spokojnie można zaspokoić.Co sprzyja niedoborom fosforu?

– dieta niskobiałkowa

– wzrost i dojrzewanie (dzieci i młodzież są szczególnie narażone na niedobory tego pierwiastka)

– nadużywanie alkoholu

– niedożywienie

– zaburzenia funkcji lub niewydolność nerek

– radykalna dieta odchudzająca

– niedobór witaminy D i wapnia

– zażywanie leków steroidowych przeciwzapalnych

Gdzie się znajduje?

Fosfor jest obecny w większości produktów zbożowych, takich jak kasza gryczana, płatki owsiane, otręby zbożowe lub pszenne. Ziarna słonecznika, sezamu, pestki dyni są również bardzo bogate w ten pierwiastek. Ogromne zasoby fosforu zawierają wszystkie produkty mleczne, takie jak żółte sery i produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto również zwrócić uwagę na ryby, tran oraz jaja.

W roślinach także znajdują się spore ilości fosforu. Fosfor bierze udział w budowie ścian komórkowych roślin. Najwięcej mają go rośliny strączkowe, natka pietruszki, kiełki, marchew oraz kukurydza. Niestety nie jest on tak dobrze przyswajalny, jak w przypadku produktów mlecznych lub pochodzenia zwierzęcego. Aby zwiększyć przyswajalność fosforu z roślin przed ich spożyciem warto je namoczyć w wodzie.

Objawy niedoboru

– drżenie mięśni

-próchnica zębów

– łamliwość kości

– osłabienie i bóle mięśni

– wypadanie włosów oraz słabe paznokcie

Do cięższych powikłań związanych z niedoborem fosforu należą: niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca oraz wymioty i biegunka.

Do niedoboru fosforu dochodzi jednak rzadko, bo fosfor jest powszechnie dostępny w produktach spożywczych.

Objawy nadmiaru

Fosfor jest wydalany przez nerki i przy prawidłowej diecie nie dochodzi do jego nadmiernego gromadzenia się. Jednak najbardziej narażone są na to osoby, które cierpią na niewydolność nerek. U dzieci w przypadku nadmiaru fosforu może dochodzić do nadpobudliwości. Ważne jest, aby każdą suplementację fosforu konsultować z lekarzem.

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz