fbpx
trening zdrowe ciało

Co jest lepsze: bieganie na bieżni czy na zewnątrz?

bieganie na bieżni



Bieganie to sport, który uprawia wiele osób. Jest to jedno z najprostszych, a najkorzystniejszych dla zdrowia ćwiczeń. Pasjonatów tego sportu niekiedy dzieli jedna kwestia: co jest lepsze, bieganie na bieżni czy bieganie na zewnątrz? Zwolennicy obu podejść dzielą miłość do biegania i jednocześnie spierają się gdzie lepiej uprawiać ukochany sport. Co jest zatem lepsze?

Bieganie na bieżni

Bieżnia to urządzenie do ćwiczeń z regulowanym obrotowym pasem, po którym można chodzić lub biegać. Bieżnie są dostępne w większości obiektów treningowych lub można je kupić samodzielnie w sklepach lub przez Internet.

Zalety

Jedną z największych zalet korzystania z bieżni jest jej dostępność. Ponieważ większość bieżni znajduje się w pomieszczeniach, można z niej korzystać w dzień iw nocy, w każdym klimacie. Może to sprawić, że bieganie stanie się bardziej dostępne dla tych, którzy ćwiczą w nocy lub mieszkają w miejscach o ciągle zmieniającej się pogodzie.

Większość zwolenników biegania na bieżni korzysta z różnych funkcji urządzenia, takich jak precyzyjna kontrola tempa, nachylenia i interwałów. Jest to również pomocne dla osób powracających po kontuzji, ponieważ mogą one rozwijać się powoli na bieżni w bardziej kontrolowanym środowisku. Przykładowo, bieganie na zewnątrz może stwarzać większe ryzyko powrotu osoby po kontuzji kostki z powodu takich czynników, jak nierówny teren i śliskie chodniki.

Wreszcie bieganie na bieżni może być lepsze dla stawów, ponieważ większość bieżni ma amortyzowane pasy, które pochłaniają część uderzenia. Natomiast twardy grunt, zwłaszcza chodniki i drogi – nie.

Wbrew powszechnemu przekonaniu większość badań pokazuje, że żadna forma biegania nie powoduje uszkodzeń kolan ani stawów.



Wady

W przeciwieństwie do biegania na świeżym powietrzu, podczas którego można być otoczonym lasami lub piękną zielenią, bieganie na bieżni wewnętrznej polega na przebywaniu w stałym miejscu, w którym znajduje się bieżnia. Niektórzy twierdzą, że z czasem może się to znudzić.

Jednak wiele nowoczesnych bieżni jest wyposażonych w ekrany symulujące bieg na świeżym powietrzu, co może sprawić, że doświadczenie będzie przyjemniejsze. Niemniej jednak wielu twierdzi, że to nigdy nie wystarczy do biegania na świeżym powietrzu.

Ponadto bieganie na bieżni wymaga mniejszej liczby grup mięśni, takich jak pośladki i ścięgna podkolanowe, w porównaniu z bieganiem na świeżym powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ biegając na bieżni, masz tendencję do biegania w stałym, liniowym ruchu, a pas bieżni popycha Cię do przodu.

Prostym rozwiązaniem tego problemu jest włączenie treningu oporowego do programu fitness kilka razy w tygodniu. Może to pomóc w pracy nad grupami mięśni, których trening na bieżni może pominąć.

Wielu biegaczy zgłasza mniej naturalny i krótszy krok podczas biegania na bieżni ze względu na ograniczone parametry bieżni. Jest to jednak kontrowersyjne. Badanie 2020 nie wykazało znaczących różnic w kroku chodu między bieżnią a bieganiem na świeżym powietrzu.

Wreszcie, jedną z największych wad biegania na bieżni jest koszt. Oczywiście, można korzystają z niej na siłowni w ramach karnetu. Posiadania własnej bieżni wiąże się jednak z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych.



Bieganie na świeżym powietrzu

Bieganie na świeżym powietrzu daje duże możliwości wyboru terenu. Biegać można po chodniku, w lesie, w parku… Mamy olbrzymi wybór terenu i trasy. Najwięcej w tym przypadku zależeć będzie od naszego miejsca zamieszkania.

Zalety

Większość biegaczy uważa bieganie na świeżym powietrzu o wiele przyjemniej niż bieganie na bieżni ze względu na zmieniającą się scenerię, świeże powietrze, wyzwania związane z nierównym podłożem i nieograniczone możliwości tras biegowych.

Zwiększona różnorodność może zwiększyć motywację osoby do kontynuowania ćwiczeń.

Chociaż zarówno bieżnia, jak i bieganie na świeżym powietrzu przynoszą korzyści zdrowotne, takie jak niższe ciśnienie krwi, większa wytrzymałość i mniejsze ryzyko depresji, bieganie na świeżym powietrzu może przynieść dodatkowe korzyści, po prostu pomagając poczuć się bardziej związanym z naturą.

Warto dodać, że różne środowiska i bariery, które możesz napotkać podczas biegania na świeżym powietrzu, mogą pomóc w aktywowaniu innych grup mięśniowych i rozwinięciu lepszej równowagi. Działania mogą obejmować unikanie innych ludzi na szlaku, przeskakiwanie przez kałuże lub bieganie pod górę.

Co więcej, badania pokazują, że bieganie na świeżym powietrzu może budować silniejsze kości, ponieważ biegasz po twardszych nawierzchniach. Pozwala to na większą siłę grawitacji i nacisk na kości, co jest ważne dla metabolizmu kości.

Wreszcie bieganie na świeżym powietrzu jest całkowicie bezpłatne, jeśli wykluczysz koszty butów do biegania i sprzętu treningowego. Możliwości uprawiania tego sportu są zatem w mniejszym stopniu zależne od naszych dochodów, niż ma to miejsce w przypadku bieżni.



Wady

Najlepiej biegać na świeżym powietrzu w suchych, umiarkowanie ciepłych temperaturach. Tymczasem jest mniej idealny i bardziej ryzykowny w deszczu, śniegu i ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach. Mimo odpowiedniego ubioru, treningu i przygotowania możesz biegać na świeżym powietrzu w większości warunków pogodowych.

Ponadto bieganie w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach może zwiększyć ryzyko. Może to zagrażać życiu, jeśli nie nosisz odpowiedniej odzieży i nie nawadniasz się.

Wreszcie bieganie w nocy zwiększa ryzyko kontuzji i może być niebezpieczne.

Jeśli zdecydujesz się biegać w nocy , pamiętaj o założeniu odblaskowej odzieży i latarki czołowej, która pomoże ci widzieć. Powiedz znajomemu swoją trasę i kiedy spodziewasz się wrócić do domu. Dobrze jest także znaleźć sobie osobę, która będzie towarzyszyć podczas biegu.

Jeśli regularnie biegasz, z pewnością zauważasz wpływ tego ćwiczenia na zdrowie. Ale czy bieganie zawsze jest zdrowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule Czy codzienne bieganie jest rzeczywiście zdrowe?



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz