fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Najczęstsze przyczyny bólu brzuchaNiemal każdy z nas doświadczył w swoim życiu bólu brzucha. To nieprzyjemne uczucie może mieć różne źródła powstawania. Niekiedy sami jesteśmy w stanie określić przyczynę, innym razem nie wiemy, co mogło wywołać ból. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha.

1. Grypa żołądkowa

W tym przypadku bólowi brzucha często towarzyszą nudności, wymioty i luźne, wypełnione płynem stolce, które występują znacznie wcześniej i częściej niż zwykle po jedzeniu.

Większość przypadków grypy żołądkowej powodują bakterie lub wirusy. Objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Dolegliwości, które trwają dłużej niż 2 dni, mogą być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak infekcja lub stany zapalne, takie jak nieswoiste zapalenie jelit.

Typowe objawy to:

  • mdłości,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • skurcze brzucha,
  • wzdęcia,
  • gazy.

2. Zespół jelita drażliwego (IBS)

Z nieznanych powodów osoby chore na IBS mają problemy z trawieniem niektórych pokarmów lub grup pokarmów. Ból brzucha jest głównym objawem  IBS i często ustępuje po wypróżnieniu. Inne typowe objawy to gazy, nudności, skurcze i wzdęcia.

Dowiedz się więcej na temat objawów IBS.

3. Refluks kwasowy

Czasami kwasy żołądkowe przemieszczają się do tyłu, w górę do gardła. Ten refluks prawie zawsze powoduje pieczenie i towarzyszący mu ból.

Refluks kwasowy powoduje również objawy brzuszne, takie jak wzdęcia lub skurcze.

4. Wymioty

Wymioty często powodują ból brzucha, ponieważ kwasy żołądkowe wędrują z powrotem przez przewód pokarmowy, podrażniając po drodze tkanki. Mogą one również również powodować ból mięśni brzucha.

5. Nietolerancje pokarmowe

Gdy organizm nie jest w stanie strawić pokarmów, są one rozkładane przez bakterie jelitowe i żołądkowe, które w tym procesie uwalniają gaz. Jeśli obecne są duże ilości niestrawionych materiałów, powstaje dużo gazu, powodując ucisk i ból.

Inne objawy to nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka i ból brzucha.6. Zaparcie

Gdy w jelicie gromadzi się zbyt dużo odpadów, zwiększa to nacisk na okrężnicę, co może powodować ból.

Może się to zdarzyć z wielu powodów, w tym:

  • za mało błonnika lub płynów w diecie,
  • stosowanie niektórych leków,
  • niski poziom aktywności fizycznej.

Szukasz domowych sposobów na zaparcia? Sprawdź, jakie soki mogą ci pomóc.

7. Choroba refluksowa przełyku

Choroba refluksowa przełyku (GERD) jest długotrwałym stanem, który obejmuje uporczywy refluks żołądkowy. Może powodować ból brzucha, zgagę i nudności. Z czasem może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie przełyku.

8. Wrzody żołądka

Wrzody lub rany, które się nie goją, powodują silny i uporczywy ból brzucha. Może również prowadzić do wzdęć, niestrawności i utraty wagi.

Najczęstszymi przyczynami wrzodów żołądka i wrzodów trawiennych są bakterie H. pylori oraz nadużywanie lub ciągłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

9. Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, co powoduje ból, gazy, biegunkę, nudności, wymioty i wzdęcia.

Ze względu na swój przewlekły charakter stan ten może prowadzić do niedożywienia, powodując utratę wagi i wyczerpanie.

Może to być poważny stan, ale objawy mogą nie występować przez cały czas, ponieważ będą okresy remisji. Dostępne jest leczenie, które pomaga ludziom radzić sobie z objawami.

10. Skurcze menstruacyjne i endometrioza

Miesiączka może powodować stan zapalny i ból brzucha. Podczas menstruacji mogą również wystąpić wzdęcia, gazy, skurcze i zaparcia, powodując dyskomfort w jamie brzusznej.

Kobiety z endometriozą mogą odczuwać cięższe lub przewlekłe stany zapalne i ból. Endometrioza to stan, w którym tkanka, która normalnie rośnie w macicy, rozwija się w innych częściach ciała, zwykle w okolicy miednicy, ale czasami w innych częściach ciała.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz