fbpx
Wiadomości

Ultradźwięki: przyszłość leczenia cukrzycy?

Ostatnie badania na myszach wskazują, że ukierunkowane leczenie ultradźwiękami może być skutecznym, nieinwazyjnym, wolnym od leków sposobem na zwiększenie poziomu insuliny u osób z cukrzycą typu 2.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), cukrzyca typu 2 dotyka obecnie ponad 100 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Była 7. najczęstszą przyczyną śmierci w USA w 2015 roku.

U osób z cukrzycą trzustka wytwarza zbyt mało insuliny. Z tego powodu z czasem ciało staje się mniej wrażliwe na nią. Mówimy wtedy o stanie zwanym opornością na insulinę.

Komórki beta – które są wyspecjalizowanymi komórkami trzustki – syntetyzują, przechowują i uwalniają insulinę w odpowiedzi na obecność cukru we krwi. Ta produkcja pomaga utrzymać poziom glukozy we krwi w normalnym zakresie; zbyt dużo cukru we krwi może uszkodzić tkanki i narządy.

Na wczesnym etapie rozwoju cukrzycy komórki beta mogą być przepracowane, co powoduje gromadzenie się insuliny w środku. Ta kompilacja może być śmiertelna dla komórki beta. Im więcej komórek beta wytwarzających insulinę umiera, tym bardziej nasila się cukrzyca.

Niektóre leki mogą pomóc komórkom beta uwolnić insulinę, ale mogą one być drogie i z czasem stać się mniej skuteczne ze względu na przyzwyczajanie się organizmu.

Z tych powodów naukowcy pragną znaleźć inne sposoby wspierające uwalniania insuliny, które nie obejmują leków.

Odrodzenie na ultradźwieków

Naukowcy z George Washington University w Waszyngtonie badają innowacyjny sposób leczenia cukrzycy. Uważają, że ultradźwięki mogą stanowić drogę do posunięcia się na przód.

Naukowcy niedawno zaprezentowali swoje najnowsze odkrycia na 177. spotkaniu Acoustical Society of America w Louisville, KY.

Wykorzystali ultradźwięki do stymulowania uwalniania insuliny z komórek beta w trzustkach myszy. Przekazywali ultradźwięki do brzucha przezskórnie i nieinwazyjnie.

Ultradźwięk opisuje fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej poziomu ludzkiego słuchu. W świecie medycznym ludzie najczęściej kojarzą ultradźwięki z technologią skanowania, na przykład z obrazowaniem płodu i badaniem USG.

Naukowcy od dziesięcioleci używają ultradźwięków jako narzędzia diagnostycznego, ale ostatnio zaczęli badać, czy może być również przydatny jako leczenie w określonych warunkach. Na przykład, niektórzy używają teraz ultradźwięków, aby rozbić kamienie nerkowe, gdy są jeszcze w ciele.

Niektórzy badacze są zainteresowani ustaleniem, czy ultradźwięki mogą stać się opcją leczenia choroby Parkinsona. Inni nadal badają stosowanie tak zwanych skupionych ultradźwięków o wysokiej intensywności jako sposobu zwalczania raka prostaty.


Ultradźwięki i cukrzyca

W poprzednich pracach naukowcy wykazali, że ultradźwięki mogą zachęcać hodowane komórki beta do uwalniania insuliny. W najnowszym badaniu z kolei chcieli zrozumieć, czy byłoby to możliwe u żywego zwierzęcia.

Aby to zweryfikować, dali myszom leczenie pozorowane (kontrola) lub pojedynczą 5-minutową ekspozycję na ultradźwięki z częstotliwością 1 megaherca.

Naukowcy pobrali próbki krwi bezpośrednio przed i po sesji ultradźwiękowej lub kontrolnej. Co ważne, nie stwierdzono uszkodzeń skóry ani narządów wewnętrznych myszy.

Zgodnie z oczekiwaniami badacze odkryli, że u myszy, które leczyli ultradźwiękami, zwiększyła się produkcja insuliny w porównaniu z myszami kontrolnymi.

Jednakże, co ważne, odkryli również, że nie było związanego z tym zmniejszenia poziomu glukozy; mimo podwyższenia poziomu insuliny glukoza we krwi wydawała się nietknięta. Było to nieoczekiwane, więc wymaga dalszych analiz. Mimo to wnioski autorów badania są optymistyczne:

„Oczekujemy, że nasze podejście, przy starannym doborze parametrów ultradźwiękowych, może zapewnić bezpieczną, kontrolowaną i ukierunkowaną stymulację uwalniania insuliny z komórek beta trzustki”.

“Jak zawsze w badaniach będzie to skomplikowana droga.” Jak wyjaśnia współautor badania dr Tania Singh: „Trzustka ma wiele innych ról oprócz wytwarzania insuliny, w tym uwalnianie antagonistycznych hormonów i enzymów trawiennych”.

Innymi słowy, jeśli pobudza się trzustkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może ona zwiększyć wydalanie innych produktów biologicznych wraz z insuliną. Może to mieć szereg efektów ubocznych. Naukowcy chcą bardziej szczegółowo zbadać ten potencjalny problem.

Chociaż wyniki są fascynujące i prawdopodobnie wywołają dyskusję, jest jeszcze za wcześnie by mówić o przełomie. Jak wyjaśnia dr Singh: „Nasza praca jest ważnym pierwszym krokiem w zrozumieniu i pobudzeniu tkanki hormonalnej”.

Aby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, w przyszłości ultradźwięki mogą być przydatne w leczeniu cukrzycy. Teraz jednak wydaje się, że przyszłość ta jest odległa.


Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz