fbpx
porady przepisy zdrowa kuchnia

10 pomysłów na zdrowe przekąski (cz.2)

Snacking wkroczył w nasze życia z powodu pośpiechu, trybu życia niepozwalającego na codzienne ciepłe, domowe posiłki i potrzeby jedzenia zdrowego, lekkiego, ale szybkiego



Ostatnio bardzo popularnym sposobem żywienia jest spożywanie przekąski zamiast jednego z 4-5 regularnych posiłków. Dobrze zrównoważona porcja może go skutecznie zastąpić. Snacking wkroczył w nasze życia z powodu pośpiechu, trybu życia niepozwalającego na codzienne ciepłe, domowe posiłki i potrzeby jedzenia zdrowego, lekkiego, ale szybkiego. Zatem przekąski mogą służyć nie tylko zaspokajaniu zachcianek. Warto komponować je tak, by były pełnowartościowe. Dzisiejsza część to przepisy na mini dania składające się głównie z warzyw.

 

Guacamole

Guacamole czyli meksykańska pasta z awokado. Tak naprawdę, jaki będzie końcowy efekt, zależy od kucharza. Bazą tej przekąski jest dojrzałe, bogate w jednonienasycone tłuszcze, awokado. Reszta zależy od naszej weny twórczej. Aby przyrządzić wersję klasyczną potrzeba jedno dojrzałe awokado, limonkę, oliwę z oliwek, kmin rzymski (kumin), kolendrę, czosnek, sól i cebulę (ze szczypiorkiem lub dymką też jest ciekawie!). Jeśli ma być pikantnie, trzeba koniecznie dodać chilli. Do przyrządzenia pasty przyda się miseczka z innego materiału, niż metal (awokado w kontakcie z metalem czernieje). Awokado i cebulę kroimy w kostkę, dodajemy łyżkę oliwy, sok z połowy limonki, rozgnieciony czosnek, sól, roztarte ziarenka kuminu i trochę świeżej kolendry. Wszystko razem ugniatamy widelcem. Konsystencja nie powinna być idealnie gładka, więc do tego gniecenia nie trzeba się specjalnie przykładać. Guacamole jest znakomite z nachosami, pitą, paluszkami grissini, a i ze zwykłą grzanką będzie smakować wspaniale. Smacznego!

 

Pomidory i ser

Brzmi banalnie, prawda? Lekko nie będzie, ale nie wszystkie przekąski muszą być light i fit. Ideą jest, by przygotować je samodzielnie i by, mimo wszystko, były to produkty jak najmniej przetworzone. Bazą tej przekąski w każdej propozycji jest pomidor. W zależności od preferencji, do wyboru jest ser mozzarella, feta i gouda. Jeśli są tu osoby „niepomidorowe”, polecam od razu zajrzeć niżej, do części „feta”, bo tę propozycję z powodzeniem można przygotować także z ogórkiem.




 

Mozzarella

Klasyczne połączenie sera i pomidorów, to oczywiście włoska sałatka caprese. Symbolizuje ona włoską flagę. Pomidora przekłada się plastrami sera mozzarella i polewa oliwą z oliwek oraz posypuje listkami bazylii i pieprzem. Szybkie, smaczne i pożywne.

 

Feta

Do pomidora bardzo pasuje też ser feta. Do tej przekąski najlepiej nadają się pomidorki koktajlowe, które kroimy na pół. Aby nie trzeba było specjalnie kroić każdego pomidorka, jest bardzo prosty sposób na wykonanie tej czynności za jednym razem: pomidorki należy ułożyć równo na płytkim talerzu, drugim talerzem tej samej wielkości przykryć je (talerz ma być dnem do góry) i trzymając ręką wierzch górnego talerza, długim nożem przeciąć wzdłuż powstałej między talerzami przerwy. Gotowe! Fetę kroimy w kostkę, dodajemy oliwę, pieprz, szczypiorek i jeśli ktoś lubi, to czarne oliwki. Taką mieszankę można zapakować do słoika i zabrać ze sobą do pracy.

 

Gouda

Trzecią propozycją na wykorzystanie pomidora i sera są klasyczne grzanki. Do ich przygotowania potrzebny jest chleb lub bułki. Najlepiej, żeby pieczywo nie było pierwszej świeżości. Dwudniowa kajzerka sprawdzi się świetnie. Nie jest to propozycja „light”, ale zaspokoi szybko mały głód niejednego smakosza. Tutaj również, jak w przypadku guacamole, wena twórcza lub zawartość lodówki zadecydują o efekcie końcowym. Bazą są pomidory, ser żółty (na przykład gouda) i pieczywo. Opcjonalnie można dodać masło, cebulę pokrojoną w kostkę i plasterki kiełbasy. Takie grzanki należy piec około 5-10 minut w 180 stopniach w zależności od tego, jak wypieczone mają być.

 

Salsa z…

Salsa to rodzaj sosu z drobno pokrojonych lub zmiksowanych warzyw (i/lub owoców). Również pochodzi z kuchni meksykańskiej. Jest doskonałą propozycją na gorące, letnie wieczory, ponieważ można ją podawać na zimno na przykład z selerem naciowym. Bazą salsy może być: czerwona cebula, pomidory (świeże bez skórek, z puszki, grillowane), zioła, oliwa, czosnek lub mango, chilli, limonka, szalotka. Inną propozycją są awokado, pomidory, nasiona kolendry, cebula, ostry sos (na przykład tabasco). Tutaj ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Cała rzecz polega na tym, aby wszystkie składniki posiekać jak najdrobniej, wymieszać i dobrze doprawić. Świeże zioła są w tym przypadku obowiązkowe. Można ją podawać dosłownie ze wszystkim: tostami, paluszkami chlebowymi, nachosami, selerem naciowym (dobrze się nim nabiera), a także z chipsami z jarmużu, na które przepis można znaleźć w części pierwszej.

Victoria Kozaczkiewicz

Jestem krytykiem i dziennikarzem z wykształcenia, z zawodu redaktorem, copywriterem z zamiłowania do słów. Wolne chwile spędzam w kuchni, social mediach i... w terenie. Jeśli nie siedzę przy komputerze, a w domu nie unosi się zapach świeżej zupy i pieczonego kurczaka, z pewnością można znaleźć mnie w lesie przykrytą warstwą liści, bo pasjonuje mnie birdwatching i fotografia przyrodnicza.

Skomentuj

Zostaw komentarz