fbpx
dolegliwości porady

11 objawów niedoboru witaminy B12. Łatwo je przeoczyć!Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Objawy niedoboru witaminy B12 obejmują zmęczenie, spadki nastroju i problemy z nerwami.

Ludzkie ciało nie wytwarza witaminy B12, więc musimy uzyskać ten składnik odżywczy ze swojej diety. Ma kluczowe znaczenie dla tworzenia DNA i czerwonych krwinek, a także wspomaga układ nerwowy.

Witamina B-12 odgrywa istotną rolę w produkcji komórek krwi.

Wiele objawów niedoboru witaminy B12 powstaje, ponieważ powoduje on brak zdrowych krwinek. Ciało potrzebuje dużo tych komórek, aby dobrze natlenić w organizm i utrzymać organy w dobrym zdrowiu.

Niedobór witaminy B12 może prowadzić zarówno do problemów fizycznych, jak i psychicznych. W tym artykule zbadamy 11 symptomów niedoboru witaminy B12 i wyjaśnimy, dlaczego występują.

Co należy wiedzieć o niedoborze witaminy B12

Niedobór witaminy B12 może dotyczyć od 1,5 do 15,0 procent ludzi.

Ten niedobór może powodować wiele objawów, które wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne danej osoby.

Organizm nie może wytwarzać i przechowywać przez dłuższy czas witaminy B12, dlatego ważne jest regularne spożywanie pokarmów, które ją zawierają. Dorośli potrzebują około 2,4 mikrograma witaminy B-12 każdego dnia.

Witamina B-12 jest rozpuszczalną w wodzie witaminą obecną w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak:

 • czerwone mięso
 • drób
 • jajka
 • produkty mleczne
 • ryba

Jeśli dana osoba nie spożywa produktów zwierzęcych, będzie musiała dodać do swojej diety wegetariańskie i wegańskie inne źródła witaminy B12. Należą do nich zboża, mleczka roślinne, chleb i drożdże odżywcze.

Ponieważ niedobór witaminy B12 ma wiele objawów związanych też z innymi niedoborami żywieniowymi i stanami zdrowia, możliwe jest, że nie zauważymy i nie będziemy szukać pomocy w tym kierunku.

Świadomość wszystkich objawów może pomóc ludziom zidentyfikować niedobór i szukać leczenia.

Poniżej przedstawiamy objawy niedoboru witaminy B12 i ich przyczyny.1. Mrowienie rąk lub stóp

Niedobór witaminy B-12 może powodować uczucie “szpilek i igieł” w rękach lub stopach. Ten objaw występuje, ponieważ witamina odgrywa kluczową rolę w układzie nerwowym, a jej brak może powodować problemy z przewodnictwem nerwów lub uszkodzeniem nerwów.

W układzie nerwowym witamina B12 pomaga wytwarzać substancję zwaną mieliną. Mielina jest powłoką ochronną, która chroni nerwy i pomaga im przekazywać impulsy.

Osoby z niedoborem witaminy B12 mogą nie wytwarzać wystarczającej ilości mieliny, aby pokryć nerwy. Bez tej powłoki nerwy mogą ulec uszkodzeniom.

Problemy występują częściej w nerwach w rękach i stopach, które nazywane są nerwami obwodowymi. Uszkodzenie nerwów obwodowych może prowadzić do mrowienia w tych częściach ciała.

2. Problemy z chodzeniem

Z czasem uszkodzenie nerwów obwodowych wynikające z niedoboru witaminy B-12 może prowadzić do problemów ruchowych.

Drętwienie stóp i kończyn może utrudniać chodzenie, ponieważ mamy osłabione podparcie. Możemy również odczuwać osłabienie mięśni i odruchów.

3. Blada skóra

Blada lub żółta skóra, nazywana żółtaczką, może być objawem niedoboru witaminy B-12.

Żółtaczka rozwija się, gdy ciało osoby nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Krwinki czerwone krążące pod skórą zapewniają jej normalny kolor. Bez wystarczającej ilości tych komórek skóra może wyglądać blado lub żółto.

Witamina B-12 odgrywa rolę w produkcji czerwonych krwinek. Niedobór witaminy B12 może powodować brak czerwonych krwinek lub niedokrwistość megaloblastyczną, która ma związek z żółtaczką.

Ten rodzaj niedokrwistości może również osłabiać krwinki czerwone, które organizm szybciej rozkłada. Gdy wątroba rozbija krwinki czerwone, uwalnia bilirubinę. Bilirubina jest brązowawą substancją, która nadaje skórze żółtawy odcień charakterystyczny dla żółtaczki.

4. Zmęczenie

Niedokrwistość megaloblastyczna spowodowana niedoborem witaminy B12 może prowadzić do uczucia ciągłego zmęczenia.

Bez wystarczającej ilości czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu, osoba cierpiąca na niedokrwistość może czuć się wyjątkowo zmęczona.

5. Szybkie tętno

Szybki rytm serca może być objawem niedoboru witaminy B12.

Serce może zacząć bić szybciej, aby zrekompensować zmniejszoną liczbę czerwonych krwinek w organizmie.

Niedokrwistość wywiera presję na serce, aby popychało większą objętość krwi wokół ciała i robiło to szybciej. Ta odpowiedź jest sposobem, w jaki organizm stara się zapewnić, by wystarczająca ilość tlenu krążyła przez wszystkie układy organizmu i docierała do wszystkich organów.

6. Skrócony oddech

Niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B12 może spowodować, że dana osoba poczuje się niedotleniona ze względu na skrócenie oddechu. Zasadne jest powiązanie tego z brakiem czerwonych krwinek i szybkim biciem serca.

Każdy, kto ma poważne trudności z oddychaniem, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

 

 

7. Ból w ustach

Witamina B12 wpływa na zdrowie jamy ustnej. W rezultacie niedobór witaminy B12 może powodować następujące problemy z jamą ustną:

 • zapalenie języka, które powoduje obrzęk, gładkość, czerwony język
 • owrzodzenia jamy ustnej
 • uczucie pieczenia w ustach

Objawy te występują, ponieważ niedobór witaminy B12 powoduje zmniejszenie wytwarzania krwinek czerwonych, co powoduje zmniejszenie ilości tlenu docierającego do języka.

8. Problemy myśleniem i koncentracją

Niedobór witaminy B12 może powodować problemy z myśleniem, które lekarze określają jako zaburzenia poznawcze. Problemy te obejmują trudności z myśleniem lub koncentracją i utratę pamięci.

Jedno z badań wiązało nawet niski poziom witaminy B12 ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera, otępienia naczyniowego i choroby Parkinsona.

Zmniejszona ilość tlenu docierająca do mózgu może być przyczyną problemów z myśleniem i rozumowaniem.9. Drażliwość

Niedobór witaminy B12 może wpływać na nastrój danej osoby, potencjalnie powodując drażliwość lub depresję.

Istnieje potrzeba dalszych badań nad związkiem między witaminą B12 a zdrowiem psychicznym. Jedna z teorii głosi, że witamina B12 pomaga rozbić substancję chemiczną mózgu zwaną homocysteiną. Zbyt duża ilość homocysteiny w mózgu może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym.

10. Nudności, wymioty i biegunka

Niedobór witaminy B12 może wpływać na przewód pokarmowy.

Brak czerwonych krwinek oznacza, że ​​do jelita nie dociera wystarczająca ilość tlenu. Niewystarczająca ilość tlenu może prowadzić do tego, że człowiek czuje się źle i jest podatny chory. Może również powodować biegunkę.

11. Zmniejszony apetyt i utrata masy ciała

W wyniku problemów trawiennych, takich jak nudności, osoby z niedoborem witaminy B12 mogą stracić apetyt. Zmniejszony apetyt może prowadzić w dłuższej perspektywie do utraty wagi.

Przyczyny

Nawet jeśli dana osoba otrzymuje wystarczającą ilość witaminy B12 w swojej diecie, niektóre warunki zdrowotne mogą wpływać na wchłanianie witaminy w jelitach.

Warunki te obejmują:

 • choroba Crohna
 • nietolerancja glutenu
 • zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka
 • niedokrwistość złośliwa

Następujące czynniki sprawiają, że osoba jest podatna na niedobór witaminy B-12:

 • starszy wiek, ponieważ osoba staje się mniej zdolna do wchłonięcia B12 w miarę starzenia się
 • spożywanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej
 • przyjmowanie leków na nadkwasotę przez dłuższy czas
 • zabieg z zakresu chirurgia odchudzająca lub inna operacja żołądka, która może wpływać na wchłanianie witaminy B12 przez układ trawiennyLeczenie i zapobieganie

Większość z nas może otrzymać wystarczającą ilość witaminy B12 ze źródeł dietetycznych. Dla tych, którzy nie mogą, lekarz może przepisać lub zalecić suplementy B12.

Większość multiwitamin zawiera witaminę B12. Można przyjmować suplementy B12 w postaci tabletek doustnych lub tabletek podjęzykowych, które rozpuszczają się pod językiem, albo też zastrzyków. Lekarz może udzielić porady na temat prawidłowego dawkowania tej witaminy.

Ludzie, którzy mają poważne problemy z wchłonięciem witaminy B12, mogą potrzebować zastrzyków witaminy w celu leczenia tego niedoboru.

Podsumowanie

Organizm potrzebuje witaminy B12 do prawidłowego spełniania różnych funkcji, w tym do tworzenia czerwonych krwinek. Niedobór witaminy B12 powoduje fizyczne i psychiczne objawy, w tym problemy z nerwami, zmęczenie i trudności z myśleniem.

Większość objawów niedoboru witaminy B12 występuje z powodu braku czerwonych krwinek, co oznacza, że ​​organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Dostarczanie tlenu do organizmu ma oczywiście kluczowe znaczenie dla wielu aspektów zdrowia.

Podobnie jak w przypadku innych składników odżywczych, najlepszym sposobem dla większości ludzi na uzyskanie witaminy B12 jest dieta. Jeśli dana osoba nie jest w stanie czerpać wystarczającej ilości pożywienia, pomocna może być specjalnie dostosowana suplementacja.

W większości przypadków lekarze mogą skutecznie leczyć niedobór witaminy B12. Jednak osoby z długotrwałym niedoborem mogą doświadczyć długotrwałych skutków, takich jak uszkodzenie nerwów.

Dostrzeganie oznak niedoboru witaminy B12 na wczesnym etapie i uzyskanie odpowiedniego leczenia może temu skutecznie zapobiec.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz