fbpx
zdrowa kuchnia

Srebro koloidalne

Srebro koloidalne ma niesamowite właściwości lecznicze, lecz sięgając po ten produkt należy zachować zdrowy rozsądek, pamiętając o przykrych skutkach ubocznych związanych z jego nadmiernym stosowaniem

Znane również jako kalargol lub srebro koloidowe to surowiec farmaceutyczny, na bazie którego sporządza się leki wykorzystywane przede wszystkim w okulistyce i dermatologii. Produkt ten zawiera mikroskopijne cząsteczki srebra w połączeniu z dejonizowaną wodą. Posiada właściwości antywirusowe, przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Jest w stanie zniszczyć pleśń, drożdżaki, bakterie E. coli czy gronkowce odporne na antybiotyki. Ma bardzo obszerne spektrum działania. Poprawia stan skóry: leczy egzemy, łojotok, trądzik, liszajec, łuszczycę i grzybicę. Dostępne w aptekach w suplementach diety wspomaga leczenie grypy, przeziębienia, zapalenie oskrzeli, anginę, katar, kaszel, opryszczkę. Zalecane jest również przy zapaleniach: pęcherza moczowego, jelita grubego, błony śluzowej żołądka, grypie żołądkowej oraz infekcjach pasożytniczych.

Działa jak naturalny antybiotyk – w ciągu zaledwie kilku minut zabija około 650 chorobotwórczych mikroorganizmów. Rozkłada enzymy potrzebne im do życia, nie niszcząc przy tym szczepów korzystnych dla organizmu.

Obecnie produkt ten stosowany jest w medycynie tylko zewnętrznie, jako środek antyseptyczny.

Należy jednak pamiętać, że dopuszczalna dawka dzienna to 0,014 mg na kilogram masy ciała. Przyjmowane w wysokich dawkach może przyczynić się do srebrzycy (argyrii). Jej głównym symptomem jest zmiana koloru skóry na siny lub sinoszary w miejscach wystawionych na promienie słoneczne. Przebarwienie to może obejmować niektóre obszary skóry, jak również całą jej powierzchnię. Stan ten może być tymczasowy i ustąpić po ustaniu wchłaniania bądź zaprzestaniu przyjmowania srebra. Schorzenie to dotyka najczęściej pracowników kopalni srebra w biedniejszych krajach, gdzie nie zachowuje się odpowiednich standardów pracy bądź osób, które nadużywają związków srebra w celach leczniczych.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez Enviromental Protection Agency wykazują, iż podwyższona zawartość srebra nie powoduje nowotworów. Nie oznacza to jednak, że srebro jest nieszkodliwe. Prócz sinoszarego odcienia skóry nadmiar srebra może prowadzić do choroby nerek, wątroby, stwardnienia tętnic, a odkładanie się srebra w oczodołach może wpływać na zaburzenia wzroku.

Co ciekawe, człowiek poddawany jest działaniu srebra każdego dnia, głównie poprzez oddychanie, picie wody, spożywanie żywności. Naukowcy oceniają, że 98–99% dostarczanego srebra jest wydalane z organizmu na drugi dzień, a pozostałe 1–2% kumuluje się w organizmie człowieka.

Srebro koloidalne ma niesamowite właściwości lecznicze, lecz sięgając po ten produkt należy zachować zdrowy rozsądek, pamiętając o przykrych skutkach ubocznych związanych z jego nadmiernym stosowaniem.

Kamila Klepacka

Skomentuj

Zostaw komentarz