fbpx
zaburzenia zdrowy umysł

Mity medyczne: zdrowie psychiczne

Female nurse touching a patients shoulder

W ostatnim czasie temat zdrowia psychicznego nieco zyskał na popularności. Częściowo wynika to z sytuacji w jakiej się znaleźliśmy – pandemia pozostawia ślady nie tylko na ciele, ale także na psychice. Izolacja i wszelkie inne ograniczenia, jakie zostały na nas nałożone w związku z pandemią nie wpłynęły korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej kwestii zdrowia psychicznego, tym bardziej, iż wciąż w powszechnej świadomości funkcjonują przeświadczenia niezgodne z rzeczywistością. Dowiedz się więcej na temat mitów o zdrowiu psychicznym.

1. Problemy psychiczne dotyczą niewielu osób

Jeszcze przed pandemią COVID-19 powyższe stwierdzenie było fałszywe. Dzisiaj to stwierdzenie jest dalej od prawdy, niż być może kiedykolwiek było.

W 2001 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacowała, że 1 na 4 osoby na świecie w pewnym momencie swojego życia będzie cierpieć z powodu zaburzeń psychicznych lub neurologicznych.

Obecnie 450 milionów ludzi doświadcza takich problemów. Jak wyjaśnia WHO, zaburzenia psychiczne są jedną z głównych przyczyn złego stanu zdrowia i niepełnosprawności na całym świecie.

Jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego jest depresja, która dotyka ponad 264 miliony ludzi na całym świecie w 2017 r. Nowsze badanie, które koncentruje się na Stanach Zjednoczonych, wykazało, że liczba dorosłych doświadczających depresji wzrosła potrojony podczas pandemii.

2. Ataki paniki mogą być śmiertelne

Ataki paniki są niezwykle nieprzyjemne, obejmują przyspieszone bicie serca i nadrzędne poczucie strachu. Jednak nie mogą być bezpośrednio śmiertelne.

Warto jednak zauważyć, że osoba, która ma atak paniki, może być bardziej podatna na wypadek. Jeśli ktoś doświadcza ataku paniki lub czuje, że nadchodzi, znalezienie bezpiecznej przestrzeni może pomóc złagodzić to ryzyko.

3. Osoby z zaburzeniami psychicznymi nie mogą pracować

Stary, ale uporczywy mit głosi, że osoby z problemami ze zdrowiem psychicznym nie mogą utrzymać pracy ani być użytecznymi członkami siły roboczej. To nieprawda.

Prawdą jest, że ktoś żyjący ze szczególnie ciężkim stanem zdrowia psychicznego może nie być w stanie wykonywać regularnej pracy. Jednak większość osób z problemami ze zdrowiem psychicznym może być tak samo wydajna jak osoby bez zaburzeń zdrowia psychicznego.



4. Problemy ze zdrowiem psychicznym są oznaką słabości

Nie jest to bardziej prawdziwe niż stwierdzenie, że złamana noga jest oznaką słabości. Zaburzenia zdrowia psychicznego to choroby, a nie oznaki złego charakteru. Podobnie osoby na przykład z depresją nie mogą „wyrwać się z tego”, tak samo jak osoba z cukrzycą lub łuszczycą może natychmiast wyzdrowieć.

Trzeba to jasno podkreślić: gdy zdrowie psychiczne danej osoby jest zagrożone, musi się ona wykazać dużą siłą, aby wyjść z tego stanu.

5. Do terapeutów chodzą tylko osoby, które nie mają przyjaciół

Istnieje duża różnica między ustrukturyzowanymi terapiami rozmową a rozmową z przyjaciółmi. Oba mogą pomóc osobom z chorobami psychicznymi na różne sposoby, ale przeszkolony terapeuta może konstruktywnie rozwiązywać problemy i w sposób, któremu nie mogą dorównać nawet najlepsi przyjaciele.

Nie każdy może też całkowicie otworzyć się przed najbliższymi. Terapia jest poufna, obiektywna i całkowicie skoncentrowana na jednostce, co na ogół nie jest możliwe w bardziej nieformalnych rozmowach z nieprzeszkolonymi przyjaciółmi.

Poza tym niektóre osoby nie mają bliskich przyjaciół. Istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu rzeczy i nie ma powodu, by patrzeć na kogoś z góry.

6. Problemy ze zdrowiem psychicznym są trwałe

Diagnoza zdrowia psychicznego niekoniecznie jest „wyrokiem dożywocia”. Doświadczenie każdej osoby z chorobą psychiczną jest inne. Niektórzy ludzie mogą doświadczać epizodów, pomiędzy którymi wracają do swojej wersji „normalności”. Inni mogą znaleźć terapie – leki lub terapie rozmową – które przywracają im równowagę w życiu.

Niektórzy ludzie mogą nie czuć się tak, jakby całkowicie wyleczyli się z choroby psychicznej, a niektórzy mogą doświadczać coraz gorszych objawów.

Jednak wiadomość odbioru domu jest to, że wielu ludzi będzie odzyskać w większym lub mniejszym stopniu.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że „odzyskiwanie” oznacza różne rzeczy dla różnych osób. Niektórzy mogą postrzegać powrót do zdrowia jako powrót do tego, jak czuli się przed wystąpieniem objawów. Dla innych powrót do zdrowia może oznaczać ulgę w objawach i powrót do satysfakcjonującego życia, niezależnie od tego, jak by to nie było.

7. Osoby ze schizofrenią mają rozdwojenie jaźni

To mit. Schizofrenia oznacza „rozszczepienie umysłu”, co może wyjaśniać błędne przekonanie.

Według WHO, schizofrenia „charakteryzuje się zniekształceniami w myśleniu, percepcji, emocjach, języku, poczuciu siebie i zachowaniu”. Te zniekształcenia mogą obejmować halucynacje i urojenia.

Schizofrenia to nie to samo co dysocjacyjne zaburzenie tożsamości, które kiedyś nazywano zaburzeniem osobowości mnogiej.

8. Zaburzenia odżywiania dotyczą tylko kobiet

Panuje stereotyp, że zaburzenia odżywiania to domena młodych, białych, zamożnych kobiet. Mogą jednak wpływać na każdego.

Według innych badań mężczyźni obecnie stanowią 10-25% wszystkich przypadków anoreksji i bulimii oraz 25% przypadków zaburzeń objadania się. Zdrowie psychiczne mężczyzn jest zatem w tym przypadku równie narażone jak kobiet.



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz