fbpx
trening zdrowe ciało

10 zasad bezpieczeństwa nad wodą

Okres wakacyjny to czas kiedy większość z nas wyjeżdża nad  wodę lub  korzysta z hoteli, w których obecny jest basen. Warto zapoznać się z kilkoma bezwzględnymi zasadami których należy przestrzegać wypoczywając nad wodą.
 

  • Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub innych środkach które zaburzają Twój stan świadomości.
  • Nie pływaj zaraz po posiłku. Lepiej odpocząć 2 godziny, przejść się na spacer lub poleżeć w cieniu niż motywować organizm do wykonywania aktywności fizycznej.
  • Nie kąp się w miejscach niestrzeżonych przez ratowników. Pomimo różnorodnego rozlokowania ratowników na kąpielisku pewne tereny kąpieliska są dla nich niewidoczne i mogą nie zauważyć że potrzebujesz pomocy.
  • Zwracaj uwagę na oznaczenia kąpieliska. Sprawdź gdzie możesz, a gdzie nie możesz się kąpać. Zwróć uwagę jaka jest flaga na kąpielisku i gdzie są rozlokowani ratownicy.
  • Nie wypływaj poza wyznaczony teren przez bojki. W niektórych miejscach dno może być niebezpieczne i lepiej nie ryzykować niepotrzebnych urazów.
  • Nie skacz w niedozwolonych miejscach nawet jeśli inni to robią. Pamiętaj, ze dno jest ruchome i nigdy nie wiesz cz akurat nie skoczysz na przepływającą przeszkodę. Konsekwencje takich skoków są tragiczne w skutkach. Złamany kręgosłup, paraliż, niedowład kończyn to tylko niektóre powikłania.


  • Jeżeli nie umiesz pływać to zawsze spędzaj w wodzie czas tam, gdzie masz pod sobą dno. Jest to najbezpieczniejsza forma korzystania z kąpieliska.
  • Nie ufaj motylkom lub im mym pomocom do pływania dla dzieci. Jeżeli Twoje dziecko nie umie pływać nie wolno Ci puszczać go samego w sprzęcie utrzymującym na wodzie. Taki sprzęt nie chroni przed utonięciem! Wystarczy większa fala lub fikołek Twojego dziecka i może dojść do tragedii.
  • Uważaj na pierwsze oznaki udaru cieplnego: ból i zawroty głowy, nudności, poczucie senności, osłabienie, dreszcze. W takim przypadku udaj się do chłodnego, zacienionego miejsca, odpocznij i napij się wody. Jeżeli Twój stan będzie się pogarszał to zgłoś się do dyżurującego ratownika.

Miej oczy szeroko otwarte i reaguj na niebezpieczeństwo. Każdą nieprawidłowość lub negatywne zachowanie innych uczestników zgłaszaj odpowiednim osobom. Niesyte nad wodą nie trudno o tragedię. Woda to żywioł, z którym ciężko jest zwyciężyć

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz