fbpx
porady zdrowe ciało

Nawyki szkodliwe dla mózgu. Na to uważaj!

nawyki szkodliwe dla mózgu



Mózg stanowi centrum dowodzenia naszego organizmu. Odpowiada nie tylko za pamięć, myślenie, uczenie się, ale też za funkcjonowanie poszczególnych obszarów naszego ciała. Tymczasem codziennie wielu z nas wykonuje czynności, które nie są korzystne dla tego organu. Jakie? Poznaj nawyki szkodliwe dla mózgu.

Siedzący tryb życia

Nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia wiąże się z ryzykiem otyłości, chorób serca, cukrzycy, niekorzystnie działa na stawy. Okazuje się, że jest także szkodliwy dla mózgu. Co ciekawe, badania pokazują, że ciągłe siedzenie ma negatywny wpływ na część mózgu odpowiadającą za zapamiętywanie. Brak aktywności fizycznej może stać się zatem czynnikiem wpływającym na problemy z pamięcią. Co więcej, siedzący tryb życia może stać jedną z przyczyn szybszego pojawienia się objawów demencji.

Wielozadaniowość

Brzmi niewiarygodnie? A jednak. Myślenie wielozadaniowe nie jest czymś, co sprzyja funkcjonowaniu naszego mózgu. Oczywiście, czasem jest ono niezbędne. Jednakże długotrwały multitasking spłyca myślenie i powoduje problemy z koncentracją. Jest również czynnikiem stresogenny, a stres, jak wiadomo, nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie.

Samotność

Nawyki szkodliwe dla mózgu związane są także z relacjami międzyludzkimi, a konkretnie z ich brakiem. Samotność jest związana z depresją i wyższym ryzykiem choroby Alzheimera i może przyspieszyć pogorszenie funkcji poznawczych. Osoby mniej aktywne społecznie tracą więcej istoty szarej mózgu, zewnętrznej warstwy przetwarzającej informacje.



Brak snu

Dorosła osoba potrzebuje od 7 do 8 godzin snu na dobę. Tymczasem okazuje się, że co trzeci z nas śpi znacznie mniej. Jakie będą tego konsekwencje? Pogorszeni pamięci, umiejętności rozwiązywania problemów, problemy z koncentracją. Niewystarczająca ilość snu zaburza zdecydowanie funkcjonowanie naszego mózgu, co w szerszym aspekcie wpływa na cały organizm.

Zła dieta

Wiedzieliście, że mózg i jelita są ze sobą silnie powiązane? Niezdrowa, źle zbilansowana dieta wpływa destrukcyjnie na florę jelitową, co z kolei odbija się na funkcjonowaniu mózgu. Dieta ma znaczenie dla naszego nastroju, koncentracji, pamięci. Właściwa praca jelit może mieć również związek z ryzykiem demencji. Brak zbilansowanej diety, jedzenie dużej ilości przetworzonej żywności, brak warzyw i owowcó to zdecydowanie nawyki szkodliwe dla mózgu.

Poznaj pokarmy najlepsze dla mózgu



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz