fbpx
trening zdrowe ciało

Najlepsze ćwiczenia na trawienie

ćwiczeniaRegularne ćwiczenia mogą pomóc w przemieszczaniu się pokarmu przez układ trawienny, zmniejszyć stan zapalny i poprawić ogólny stan zdrowia. Jednak znalezienie odpowiedniej aktywności wspomagającej trawienie może być trudne, zwłaszcza jeśli masz zaburzenia żołądkowo-jelitowe (GI). Taka aktywność nie powinna być zbyt intensywna. Poznaj najlepsze ćwiczenia na trawienie!

Joga

Dla wielu ludzi joga jest praktyką duchową. Pozy, oddychanie i medytacja pomagają również poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne. Większość pozycji jogi jest ogólnie bezpieczna. Ale jeśli nie wiesz, jak zrobić je poprawnie, możesz zranić się. Możesz zacząć od nauki kilku póz każdego dnia. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, istnieje wiele aplikacji i filmów przeznaczonych dla początkujących i zaawansowanych. Jeśli bardziej lubisz aktywność grupową, zapisz się na zajęcia. Zapewni to również prawidłowe wykonywanie pozycji. Zajęcia mogą trwać od 60 do 90 minut i spotykać się kilka razy w tygodniu.

Tai chi

Tai chi to starożytna praktyka obejmująca serię ruchów w zwolnionym tempie i skoncentrowane głębokie oddychanie. Jest to sposób na rozciąganie i ćwiczenia o niewielkim wpływie. Tai chi może poprawić jakość życia zarówno zdrowych osób, jak i osób z chorobami przewlekłymi. Trzeba jednak podkreślić, iż wpływ tai chi na zdrowie układu pokarmowego wymaga dalszych badań.

Aby w pełni wykorzystać tai chi jako ćwiczenie na trawienie, musisz zrobić to dobrze. Możesz uczyć się z filmu, ale fajniej może być dołączenie do zajęć prowadzonych przez doświadczonego instruktora.Głębokie oddychanie

Głębokie oddychanie jest istotną częścią jogi i tai chi, ale może też być samodzielnym ćwiczeniem. Stres może wpływać na twój układ odpornościowy, czyniąc Cię bardziej podatnym na problemy zdrowotne. Powolne, głębokie oddychanie napełnia płuca tlenem i może pomóc złagodzić stres.

To proste ćwiczenie oddechowe jest dobrym punktem wyjścia:

 1. Znajdź ciche, wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia.
 2. Weź długi, głęboki oddech przez nos. Skoncentruj się na uczuciu rozszerzania się klatki piersiowej i brzucha, gdy płuca wypełniają się powietrzem.
 3. Wydychaj powoli przez usta lub nos. Rób to przez 10 do 20 minut każdego dnia.

Chodzenie

Umiarkowane ćwiczenia mogą złagodzić niektóre objawy nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Zaleca się również poprawę powikłań i ogólnej jakości życia. Wysiłkowe ćwiczenia mogą zaostrzyć reakcję zapalną, co sprawia, że ​​chodzenie jest dobrym wyborem.

Jeśli nie ćwiczyłeś przez jakiś czas, możesz zacząć od krótkiego spaceru po bloku raz dziennie i budować stamtąd. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać spacer:

 • Bądź świadomy swojej postawy. Trzymaj plecy proste, ale nie sztywne.
 • Pozwól swoim rękom swobodnie się kołysać.
 • Krok od pięty do palców.
 • Wybierz buty z dobrym podparciem łuku stopy i grubymi, elastycznymi podeszwami.
 • Ustal harmonogram i zaplanuj trasę.
 • Jeśli trudno jest utrzymać motywację, zaproś kogoś, aby szedł z tobą.
 • Jeżeli chodzenie na świeżym powietrzu nie działa dla Ciebie, spróbuj użyć bieżni w domu lub na siłowni.
 • Jeśli przegapisz dzień, nie stresuj się tym. Po prostu zacznij od nowa jutro.

Przeczytaj też: Czy po posiłku warto iść na spacer?

Podstawowe ćwiczenia (nie tylko) na trawienie

Wszyscy możemy skorzystać na silniejszych mięśniach brzucha i pleców. Przysiady, brzuszki i deski to przykłady ćwiczeń podstawowych. Bardzo ważne jest prawidłowe wykonywanie podstawowych ćwiczeń, aby uniknąć kontuzji pleców. Trener personalny może wskazać ci właściwy kierunek.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz