fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Dlaczego ból nasila się w nocy?

ból w nocyWielu z nas mierzy się z przewlekłym bólem. Stany zapalne, choroby, urazy… To wszystko może długotrwale wpływać na nasze samopoczucie. Nasilenie bólu zmienia się w ciągu dnia. Wiele osób skarży się, iż dolegliwości bólowe najbardziej nasilają się po zachodzie słońca. Skąd to się bierze? Dlaczego ból nasila się w nocy?

Dlaczego ból nasila się w nocy

Istnieje kilka czynników wpływających na nasilenie się bólu nocną porą. Pierwszym z nich są hormony. Nocą organizm wydziela mniej kortyzolu. Hormon ten może nie kojarzyć się zbyt dobrze, wszak nazywany jest hormonem stresu. Jednakże ma on też działanie przeciwzapalne. Dlatego też u osób cierpiących na dolegliwości związane ze stanem zapalnym w organizmie, ból będzie nasilał się nocną porą.

Drugim czynnikiem jest rytm dobowy. Ból może podążać za naszym wewnętrznym zegarem i regularnie nasilać się o określonych porach, w tym przypadku w nocy.

Warto również podkreślić, iż ból w nocy wiąże się z pewnego rodzaju błędnym kołem. Nasilenie dolegliwości po zachodzie słońca sprawia, iż mamy problemy ze snem. Z kolie bezsenność może być czynnikiem, który zaostrza stany zapalne i nasila dolegliwości bólowe. Nie śpimy, bo nas boli, a boli nas jeszcze bardziej, bo… nie śpimy.

Kliknij, aby przeczytać więcej na temat skutków bezsenności.Jak sobie radzić z problemami z zasypianiem?

Ból utrudnia zasypianie, a z kolie brak snu negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Oto kilka wskazówek:

  • Przygotuj odpowiednio miejsce do spania; zadbaj o to, aby do twojej sypialni nie docierało nocą zbyt wiele światła. Pozbądź się z niej urządzeń elektronicznych. Ich praca może zakłócić sen. Zainwestuj w dobry materac i poduszkę odpowiedniej grubości. Pamiętaj, że zbyt twarde lub zbyt miękkie podłoże utrudnia zasypianie i sprawi, że obudzisz się jeszcze bardziej obolały. Przewietrz sypialnię przed snem. Czy wiesz, że najlepiej zasypia się w chłodnym pomieszczeniu? Utrzymanie w sypialni temperatury około 19 stopni Celsjusza może okazać się korzystne dla jakości Twojego snu.
  • Wypróbuj techniki relaksacyjne; Poświęć co najmniej 20 minut przed snem na relaks, który pomaga spowolnić pracę serca i oddech, obniżyć poziom kortyzolu i zmniejszyć ryzyko zaostrzeń. Co możesz zrobić? Na przykład: wziąć ciepły lub chłodny prysznic, wykonać lekkie ćwiczenia, medytować, wykonać ćwiczenia oddechowe.
  • Rozluźnij się i nie myśl o bólu; osoby zmagające się z przewlekłym bólem często są zestresowane przed snem, gdyż obawiają się nasilenia dolegliwości. Stres z kolei sprawia, iż rzeczywiście ból nasila się nocną porą. Dobrze jest zatem przed snem zająć myśli czymś innym niż choroba. Poczytaj książkę, porozmawiaj z bliskimi. Odwrócenie swoich myśli od perspektywy nasilającego się bólu jest trudne, ale często wykonalne.
  • Leki; to oczywista opcja. leki przeciwbólowe, a czasem nasenne są w wielu przypadkach niezbędne do codziennego funkcjonowania. Pamiętaj, aby zawsze brać je zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli przepisana dawka nie skutkuje – nie zwiększaj jej na własną rękę. Zgłoś problem lekarzowi, który dobierze odpowiednią dawkę leku lub zmieni go na inny.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz