fbpx
porady

7 korzyści zdrowotnych herbaty z mniszka lekarskiego

Chyba każdy wie, że mlecze, to nie tylko żółta ozdoba wiosennego trawnika, ale też bogactwo zbawiennych właściwości dla zdrowia.  Są powszechnie stosowane w medycynie ludowej i już od dłuższego czasu. Kiedy ludzie mówią o herbacie z mniszka lekarskiego, mają na myśli jeden z dwóch różnych napojów: napar z liści rośliny lub z korzeni mniszka lekarskiego. Oba są uważane za bezpieczne (o ile nie spryskałeś swojego ogrodu herbicydami lub pestycydami) i są używane do różnych celów.

1. Zmniejsza gromadzenie wody

Jeśli czujesz się wzdęty, herbata z mniszka lekarskiego może przynieść ulgę, ponieważ działa jak środek moczopędny i zwiększa wydalanie moczu. Jedno z badań wykazało zwiększone wydalanie moczu po 2 szklanych herbaty z liści rośliny mniszka lekarskiego.

2. Poprawia zdrowie wątroby

Korzeń mniszka lekarskiego od dawna uważany jest za „tonik dla wątroby” w medycynie ludowej. Wstępne badania sugerują, że wynika to częściowo z jego zdolności do zwiększania przepływu żółci.

Naturopaci uważają, że oznacza to, że herbata z korzenia mniszka lekarskiego może pomóc w detoksykacji wątroby, w problemach ze skórą i oczami oraz złagodzić objawy choroby wątroby. Badanie z 2017 roku sugeruje, że polisacharydy w mniszka lekarskim mogą być rzeczywiście korzystne dla funkcji wątroby.

3. Może działać jako substytut naturalnej kawy

Korzenie młodych roślin mniszka są prażone do ciemnobrązowego koloru. Następnie, po namoczeniu w gorącej wodzie i zaparzeniu, powstały napar można pić jako substytut kawy.

4. Podobieństwa między mleczem a lekiem na utratę wagi

Ostatnie koreańskie badanie sugeruje, że mniszek lekarski może mieć podobny wpływ na organizm jak lek na odchudzanie Orlistat, który działa poprzez hamowanie lipazy trzustkowej, enzymu uwalnianego podczas trawienia w celu rozkładu tłuszczu.

Badanie wpływu ekstraktu mniszka lekarskiego na myszy ujawniło podobne wyniki, co skłoniło naukowców do zalecenia dalszych badań nad jego możliwymi działaniami przeciw otyłości.

5. Herbata mniszka lekarskiego może łagodzić dolegliwości trawienne

Herbata z korzenia mniszka lekarskiego może mieć wiele pozytywnych skutków dla układu pokarmowego.. W przeszłości był stosowany do poprawy apetytu, łagodzenia drobnych dolegliwości trawiennych i zwalczania zaparć.

6. Może mieć właściwości przeciwnowotworowe

Ostatnio zbadano korzeń mniszka lekarskiego pod kątem jego potencjału do walki z rakiem i jak dotąd wyniki wydają się obiecujące. W kanadyjskim badaniu z 2011 r. Wykazano, że ekstrakt z korzenia mniszka wywołuje śmierć komórek czerniaka bez wpływu na komórki nienowotworowe. Inne badanie wykazało, że działa tak samo z komórkami raka trzustki.

Podczas gdy działanie przeciwnowotworowe herbaty mniszka lekarskiego nie zostało ostatecznie potwierdzone i konieczne są dalsze badania, potencjał jest pozytywny.

7. Może pomóc w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych

W połączeniu z innym ziołem – męczennicą lekarską – korzenie i liście mniszka lekarskiego mogą zapobiegać zakażeniom dróg moczowych. Uważa się, że ta kombinacja działa dzięki wytworzonym związkom antybakteryjnym w moczu i zwiększonemu oddawaniu jego oddawania związanemu z mleczem.

Możliwe efekty uboczne

Mniszek lekarski jest uważany za bezpieczny dla większości ludzi. Jednak niektórzy mogą mieć reakcję alergiczną po dotknięciu lub spożyciu mniszka lekarskiego. Odkryto również, że mniszek lekarski wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, w tym z diuretykami, litem i cyprofloksacyną.

Jeśli bierzesz jakiekolwiek leki na receptę, skonsultuj się z lekarzem przed wypiciem herbaty z mniszka lekarskiego.

Jak przygotować herbatkę?

Być może jednym z najważniejszych faktów na temat herbaty z mniszka lekarskiego jest to, że łatwo ją znaleźć i zrobić. Po prostu upewnij się, że rośliny nie zostały poddane działaniu żadnych środków chemicznych przed ich zbieraniem.

Ponadto, należy zbierać rośliny, gdy są młode. Po oczyszczeniu i przygotowaniu zalej je gorącą wodą, zaparz i wypij.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz