fbpx
pielęgnacja porady zdrowe ciało

CELLULIT – fakty i mity

W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić Wam kilka faktów i mitów na temat cellulitu. Dzięki takim konkretnym informacjom łatwiej będzie Wam zacząć walkę ze skórką pomarańczową, z którą niestety zmaga się wiele z nas.Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które występuje z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Efektem cellulitu jest pofałdowana i nierówna skór ud, bioder, brzucha, pośladków i ramion.

Toksyny powodują powstawanie cellulitu – MIT

Przyczyną cellulitu jest zaburzenie gospodarki wodnej lub zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, natomiast nieprawidłowe odkładanie się zbędnych dla naszego organizmu produktów przemiany materii i toksyn jest skutkiem pomarańczowej skórki.

Kobiety częściej skarżą się na cellulit niż mężczyźni – FAKT

Cellulit to przypadłość kobiet. Dzieje się tak, ponieważ za jego powstawanie odpowiadają głównie zaburzenia hormonalne, np. zbyt wysoki poziom estrogenów prowadzi do zaburzeń w gospodarce tłuszczowej oraz wodnej. Zaburzenie w gospodarce wodnej sprawia, że płyny  mają problem z krążeniem i gromadzą się pod skórą. Zaburzenie w gospodarce tłuszczowej prowadzi do przerostu komórek tłuszczowych, które widzimy jako pofałdowana, grudkowata skóra.Cellulit to problem osób z nadwagą – MIT

To chyba jeden z najczęstszych mitów. Cellulit wodny spotykamy nawet u bardzo szczupłych osób. Jak już wcześniej wspominałam, powstaje on wskutek hormonalnych zaburzeń lub zaburzeń gospodarki wodnej, a w tymi problemami mogą borykać się nawet bardzo szczupłe osoby.

Uprawiasz sport? Cellulit Cię ominie! – MIT

Nawet regularne i dobrze wykonywane ćwiczenia nie uchronią w stu procentach od cellulitu. Oczywiście aktywność fizyczna pomaga w walce z cellulitem, poprawia ukrwienie i dotlenia komórki ale jeśli mamy predyspozycje do pomarańczowej skórki możemy ją zauważyć nawet przy bardzo aktywnym stylu życia. Za występowanie cellulitu odpowiedzialnych jest bardzo wiele czynników, brak aktywności fizycznej to tylko jeden z nich. Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, a mimo to zauważamy cellulit, powinniśmy sobie uświadomić, że na pewno jest on zminimalizowany – inaczej mówiąc, gdyby nie ruch, cellulit byłby dużo bardziej rozległy i zauważalny.

Dieta jest pomocna przy walce z cellulitem – FAKT

Dieta w walce z pomarańczową skóra jest bardzo istotnym elementem. Żywność odgrywa bardzo istotną rolę zarówno w zwalczaniu, jak i w zapobieganiu cellulitowi. Jeśli zmagamy się z cellulitem powinnyśmy unikać jedzenia przetworzonego oraz soli, która jak wiemy zatrzymuje wodę w organizmie. Zdrowy tryb życia, jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, ryb, zdrowych tłuszczów, dodawanie do dań chili, kurkumy, imbiru, picie dużej ilości wody, a do tego aktywność fizyczna, o której wcześniej pisałam, są w stanie zminimalizować cellulit nawet do takiego stopnia, że będzie praktycznie niezauważalny.Cellulit nie boli – MIT

Może będziecie zdziwione, ale rozległy i bardzo rozwinięty cellulit może boleć. Wyróżniamy trzy etapy rozwoju cellulitu. Pierwszy etap to mało widoczne nierówności, które da się zauważyć jedynie przy napięciu skóry. Drugi etap to widoczne nierówności skórne, średnio rozwinięte i zauważalny na luźnej, nienapiętej skórze. Trzeci etap to właśnie ten etap, gdy cellulit zaczyna boleć. Jest bardzo widoczny i rozległy, widać go nawet pod obcisłą odzieżą i obejmuje bardzo duże partie ciała. Wtedy powinnyśmy udać się do lekarza, która poradzi, jak w takim przypadku postępować. Same nie wiele zdziałamy.

Specjalistyczne balsamy i żele pomagają w walce z cellulitem – FAKT

Niestety samo używanie takich kosmetyków nie zwalczy pomarańczowej skórki ale na szczęście jest w stanie w dużej mierze przyśpieszyć proces gubienia cellulitu. Powinnyśmy pomyśleć o dobrym i sprawdzonym produkcie. Kosmetyki wspomagające walkę z cellulitem zawierają składniki odwadniające, rozbijające komórki tłuszczowe i stymulujące krążenie. Przy tego typu kosmetykach bardzo ważna jest systematyczność i cierpliwość. Ważne jest codzienne, dokładne wcieranie produktu w ciało objęte pomarańczową skórką. Możemy tez przy tym wykonywać masaż. Należy pamiętać o wykonywaniu regularnych peelingów przed wcieraniem kosmetyku – lepiej wniknie on do głębokich warstw skóry.

 

Musimy pamiętać, że walka z cellulitem nie jest prosta. Jest ciężka i mozolna. Pozbycie się skórki pomarańczowej nie przychodzi łatwo i trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale uwierzcie, że cellulitu można się pozbyć, a w najgorszym przypadku zminimalizować go do tego stopnia, że będzie go ciężko zauważyć 🙂 Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta, picie dużej ilości wody, aktywność fizyczna oraz dobre wspomagacze czyli kosmetyk do stosowania zewnętrznie oraz ewentualnie sprawdzony suplement diety o dobrym, ziołowym składzie.

 

 

Do następnego wpisu!

 

Magdalena

Moją pasją jest zdrowy styl życia, gotowanie, moda i uroda. Dzięki mojemu instablogowi udało mi się wszystko połączyć i stworzyć lifestylowe konto, którego prowadzenie sprawia mi ogromną przyjemność. Zależy mi na tym, żeby jak najwięcej osób przekonało się, że zdrowe i dietetyczne odpowiedniki dań mogą być smaczniejsze od tradycyjnych. Chciałabym przełamać stereotyp mówiący o tym, że dieta to listek sałaty na talerzu i mdłe dania bez smaku.

Skomentuj

Zostaw komentarz