fbpx
porady zdrowa kuchnia

Dietetyk – tak czy nie?

W zdrowym odżywianiu nie chodzi tylko o to, żeby jeść same warzywa, owoce i popijać je wodą.  To długoterminowa zmiana swoich żywieniowych przyzwyczajeń, które na pierwszym miejscu dadzą Nam zdrowie, a efektem ubocznym będzie piękna figuraTemat bycia „fit”  w ciągu ostatnich lat stał się bardzo popularny. Pojawiła się moda na odchudzenie, sport, zdrowe jedzenie i  przeróżne diety typu: bezglutenowa, białkowa, sokowa. Siłownię zaczęło odwiedzać coraz więcej osób w przeróżnym wieku a na ulicach często obok Nas przebiegają ludzie w sportowych ubraniach.

Portale internetowe coraz częściej poruszają temat zdrowia i sportu i ciągle poszukują nowinek i sensacyjnych odkryć. Na różnych stronach możemy znaleźć sprzeczne informacje np.:

-Wersja pierwsza: jajka są zdrowe bo zawierają dużo białka i minerałów.

-Wersja druga: jajka nie są zdrowe ponieważ zawierają szkodliwy cholesterol.

Więc skąd mamy wiedzieć co jest prawdą a co nie?

Tutaj rodzi się podstawowe pytanie. Czy nasza dobrowolna zmiana i podążanie za modą jest dla nas naprawdę zdrowe?  Przeważnie w tym miejscu zastanawiamy się, czy należałoby się udać do dietetyka…

Dietetyk to osoba, która ukończyła studia wyższe z zakresu dietetyki i profilaktyki zdrowia. Jest to osoba która przynajmniej przez 3 lata studiowała tę wiedzę.

Od razu odradzam wszystkie poradnie dietetyczne przez Internet, ustalanie jadłospisu na podstawie Twojego zdjęcia lub telefonicznie. Osoba, która skończyła 3- dniowy kurs z zakresu „dietetyki” nie ma bladego pojęcia na ten temat! Nie oszukujmy się! 3 lata w porównaniu do 3 dni to spora różnica. Niech Nas nie skusi dobra cena  lub piękny plakat. Zawsze sprawdźmy kompetencje oraz wykształcenie danej osoby.

Poniżej podam 10 przykładów kiedy warto udać się do dietetyka:

– nadwaga, otyłość,

– anoreksja,

– bulimia,

– zaburzenia odżywiania związane z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą (niedoczynność, nadczynność, Hashimoto),

– cukrzyca,

– sport, przygotowanie do zawodów,

– chęć poprawy swojego samopoczucia i kondycji,

– kobiety w ciąży,

– ułożenie jadłospisu,

– osoby z nadciśnieniem oraz chorobami układu krwionośnego.

Dietetyk na podstawie: bardzo dokładnego wywiadu, pomiarów ciała, pomiarów tkanki tłuszczowej, odpowiednich testów  oraz wyników Twoich badań ustali Twoją dietę oraz doradzi Ci jak dojść do wymarzonego celu.


Na pytanie czy warto zgłosić się do poradni dietetycznej mogę śmiało stwierdzić, że tak!

W zdrowym odżywianiu nie chodzi tylko o to, żeby jeść same warzywa, owoce i popijać je wodą.  To długoterminowa zmiana swoich żywieniowych przyzwyczajeń, które na pierwszym miejscu dadzą Nam zdrowie, a efektem ubocznym będzie piękna figura.

 

 

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz