fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

E-zwolnienie lekarskie – jak je uzyskać?

Kwarantannowa rzeczywistość, w jakiej wszyscy żyjemy od niedawna stawia przed nami wyzwania w miejsce spraw i sytuacji do tej pory zupełnie prozaicznych. Wiele przychodni i centrów medycznych nie funkcjonuje jak do tej pory, a pacjentom zaleca się kontaktowanie się z lekarzem drogą telefoniczną. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jak działają owe e-wizyty oraz jak za ich pośrednictwem można uzyskać elektroniczne L4, czyli e-zwolnienie.

Zwolnienie przez internet? To możliwe!

Okazuje się, że choć właśnie teraz temat wypłynął na fali ograniczeń związanych z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii, to e-zwolnienia nie są wcale wynalazkiem nowym. Już od 1 grudnia 2018 roku możemy je uzyskiwać, a pracodawcy muszą je respektować. e-ZLA, czyli wystawiane elektronicznie zwolnienia lekarskie, bo tak się fachowo nazywają, stanowią spore udogodnienie zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, ponieważ nie wymaga się już, by były dostarczane do pracodawcy (lub ZUS w przypadku działalności gospodarczych) do 7 dni po wystawieniu.

Możemy więc zapomnieć o całej, kłopotliwej “papierologii” – wszystkie formalności realizowane są online. Oszczędzamy zatem czas własny i naszego chlebodawcy.

Kto wystawi mi e-zwolnienie?

Zmiana z 1 grudnia 2018 r. zezwala na wystawianie elektronicznych zwolnień  nie tylko lekarzom, ale również asystentom medycznym. Do wystawienia e-ZLA potrzebny będzie tylko nasz PESEL, który pozwoli twojemu doktorowi na uzyskanie niezbędnych danych dotyczących Ciebie, Twojego pracodawcy i rodziny.

Po wprowadzeniu nr. PESEL do bazy, lekarz po prostu wybiera odpowiedni adres i dane płatnika z listy wyświetlonej w systemie. Dzięki tej modernizacji systemu wystawiania zwolnień lekarz być bardziej mobilny. Wystawi nam takie zwolnienie zarówno podczas wizyty domowej, jak i e-konsultacji.

Zasiłki chorobowe i pielęgnacyjne

W tym przypadku e-ZLA działa dokłasnie tak samo jak jego papierowy poprzednik – pracownik na takim zwolnieniu ma prawo do 80% wynagrodzenia na czas trwania zwolnienia, z zachowaniem wyjątku 100% wynagrodzenia w przypadku ciąży, bądź wypadku w drodze z lub do pracy.

Prawa i obowiązki pracownika na zwolnieniu lekarskim

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może mieć wypowiedzianej umowy, chyba że jest już objęty okresem, po którym pracodawca może taką umowę rozwiązać bez stosownego wypowiedzenia.

W czasie przebywania na e-zwolnieniu pracownik ma obowiązek stosować się do zaleceń lekarskich i nie wykonywać zarówno pracy zarobkowej, jaki takiej, która mogłaby przyczynić się do wydłużenia okresu rekonwalescencji.

Aby dowiedzieć się więcej, uzyskać e-zwolnienie lub e-konsultację lekarską sprawdź artykuł: E-zwolnienie – jak uzyskać zwolnienie online?

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz