fbpx
porady zdrowa kuchnia

Jak przeżyć Tłusty Czwartek i nie zwariować?

Pączki, pączki wszędzie! Tłusty Czwartek to powszechne święto objadania się. Niektórzy nie mogą się doczekać jedzenia pączków bez wyrzutów sumienia, inni zaś obawiają się, że przez powszechne pączkowe szaleństwo zaprzepaszczą swoje całoroczne wysiłki w utrzymaniu wymarzonej sylwetki. Jak sobie z tym poradzić? Czy wyrzec się jedzenia tradycyjnych pączków, czy pozwolić sobie na więcej w tym dniu?Pączki? Jak najbardziej!

Nie musisz rezygnować ze zjedzenia pączka lub dwóch w Tłusty Czwartek w obawie przed przybraniem na wadze. Sekretem zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego, jest umiar. Tak jak przejadanie się nie jest zdrowe, tak nie będzie nam również służyć rezygnacja ze wszystkich przyjemności i zachcianek. Co więcej, “post” w tym konkretnym dniu może skutkować przejadaniem się w ramach “nagrody” w późniejszym czasie. Co radzimy? Znajdź złoty środek. Zjedz pączka, może nawet nie jednego. Przejadanie się słodkościami nikomu jednak nie wyjdzie na dobre. Spożycie umiarkowanej ilości przysmaków zapewni ci komfort psychiczny, gdyż nie musisz przyglądać się z żalem jak inni pałaszują smakołyki. Z kolei nie popadnięcie w pączkowe szaleństwo wyeliminuje skutki uboczne związane z przejedzeniem, takie jak bóle brzucha czy nudności.Niwelowanie “szkód”

Chcesz zjeść nieco więcej pączków? Jeśli nie masz jakiś przeciwskazań zdrowotnych, ten jeden raz pewnie ci nie zaszkodzi, jeśli tylko zanadto nie przesadzisz. Możesz tez nieco zmniejszyć chwilowe skutki twojego łakomstwa. Jak? Przede wszystkim ogranicz spożycie cukrów. Nie popijaj pączków słodkimi napojami i zrezygnuj z innych słodkich przekąsek. Dobrym pomysłem jest picie wody i herbaty ziołowej. Dzień po Tłustym Czwartku możesz również postawić na nieco lżejsze potrawy, które pozwolą ci odetchnąć po tłustym szaleństwie. Pamiętaj jednak, że lżejsza dieta nie oznacza głodówki!

Możesz też spróbować zachować odpowiedni bilans kaloryczny. Jeśli chcesz zjeść nieco więcej pączków, postaw na lżejsze potrawy spożywane w ciągu dnia. Zachowaj jednak przy tym zdrowy rozsądek. Zdrowe odżywianie nie polega na obsesyjnym liczeniu kalorii. Świat się nie zawali, jeśli od czasu do czasu przekroczysz zalecane normy spożycia kalorii. Trzeba tylko pamiętać, aby nie przekraczać granic zbyt drastycznie i zbyt często.Jak “spalić” pączki?

Niektórzy z nas szukają sposobu na szybkie spalenie kalorii spożytych w Tłusty Czwartek. Jeden pączek ma około 300 kcal. Co zrobić, żeby spalić taką ilość? Oto przykłady ćwiczeń, które możesz wykonać w tym celu:

  • szybki marsz  – około 40 minut
  • jazda na rowerze – około 50 minut
  • bieganie – około 20 minut
  • wchodzenie po schodach – około 25 minut
  • taniec – około 60 minut
  • joga – około 60 minut
  • sprzątanie i inne codzienne obowiązki – około 75 minut

Pamiętaj, że kalorie spalasz także podczas codziennych czynności, które nie kojarzą się z aktywnością fizyczną. Przykładowo, 300 kcal spalisz podczas 2 godzin czytania na głos lub 4 godzin snu.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz