fbpx
zaburzenia zdrowy umysł

Jak radzić sobie z fizycznymi objawami lęku i niepokoju?

Miewasz częste bóle głowy lub mięśni? Odczuwasz mdłości? To nie musi oznaczać chorobę ciała. Tego rodzaju dolegliwości mogą być związane z emocjami i stanowią rezultat często odczuwanego niepokoju. Z czego to wynika? Jak sobie z tym radzić?



Układ nerwowy

Winę za pojawienie się tego rodzaju dolegliwości ponosi zazwyczaj układ nerwowy. Jest on odpowiedzialny m.in. za takie funkcje jak tętno, oddychanie i oddawanie moczu. Niestety, nie kontrolujesz go świadomie. Układ ten odpowiedzialny jest także za reakcje w sytuacji fizycznego zagrożenia. To właśnie on podpowiada ci „walcz” lub „uciekaj”. Dzięki działaniu układu nerwowego, nasz organizm został niejako wyposażony z pewnego rodzaju system bezpieczeństwa, który bez naszej świadomości chroni nas przed domniemanym zagrożeniem.

Stres lub lęk powodują, że owy system uruchamia się. Nie ma w tym nic złego – wszak działa w naszej obronie, jednak równocześnie może powodować to wystąpienie dolegliwości takich jak ból głowy czy nudności. W rezultacie odczuwamy fizyczne dolegliwości, mimo iż nasze ciało jest zdrowe. Ten stan może pogarszać nasza reakcja. Jeśli zbyt intensywnie będziemy skupiać się na dyskomforcie, wynikającym ze złego samopoczucia, objawy mogą się nasilić.

Problem ten okazuje się niezwykle istotny, szczególnie w ostatnim czasie. Pandemia Covid-19 stanowi źródło stresu dla wielu z nas. Strach o zdrowie swoich i najbliższych łączy się z niepokojem o przyszłość, wynikającym z niepewnej sytuacji gospodarczej.



Jak rozpoznać niepokój?

Niekiedy tak bardzo skupiamy się na fizycznych objawach, że nie zwracamy uwagi na swój stan emocjonalny. Bywa, iż nawet zapominamy, że przed wystąpieniem dolegliwości byliśmy czymś mocno zaniepokojeni lub doświadczyliśmy silnego stresu. Jak z tym walczyć?

Przede wszystkim zatrzymaj się na spokojnie ocen to, co dzieje się z twoim ciałem. Pomyśl o tym, czego doświadczasz i czy jest to związane z uczuciem niepokoju emocjonalnego lub reakcją na coś niepokojącego lub stresującego. Jeśli objawy wystąpiły po stresującym wydarzeniu lub okresie czasu, możliwe, że te emocje wywołały objawy. Uważaj także na oznaki napinania mięśni, które mogą również wskazywać na reakcję na stres.

Jak sobie z tym radzić?

Jest kilka kroków, które możesz podjąć w celu zniwelowania niepokoju, a co za tym idzie – pozbyciu się dolegliwości z tym związanych.

Upewnij się co jest przyczyną

Istnieje różnica między lękiem, który wywołuje objawy fizyczne, a objawami fizycznymi, które wywołują lęk. Na przykład osoby, które mają atak astmy i przez to występują u nich problemy z oddychaniem, prawdopodobnie będą odczuwać niepokój. Ale niepokój nie powoduje duszności. Jeśli masz problem fizyczny, którego nie można rozwiązać za pomocą relaksacji lub innych technik, skontaktuj się z lekarzem, aby go zbadać.

Rozluźnij swoje ciało

 Aby złagodzić stres, spróbuj wykonać ćwiczenia relaksacyjne. Istnieje wiele zasobów internetowych i aplikacji na smartfony, które mogą pomóc w poznaniu technik relaksacyjnych. Aktywność fizyczna może również pomóc złagodzić napięcie. Spróbuj wycisnąć się podczas codziennego spaceru lub biegu.

Myśl o czymś innym

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną fizycznych objawów jest niepokój, pomocnym narzędziem może być rozproszenie uwagi. Dobrze jest zbudować repertuar rzeczy, które mogą odciągnąć uwagę od ciała. Pomóc może nawet coś tak prostego, jak podlewanie roślin lub układanie puzzli. Bardzo często, gdy przejdziesz do innej czynności i oderwiesz umysł od objawów, poczujesz się lepiej. Technika rozpraszania uwagi będzie zależna od preferencji danej osoby. Wypróbuj różne czynności, aby dowiedzieć się, co przenosi umysł w spokojne miejsce.

Kiedy szukać pomocy?

Zwykły lęk czasami przekracza granicę i staje się zaburzeniem lękowym. Oznaki, że możesz mieć problem, obejmują unikanie czynności z powodu strachu lub bycie tak zaabsorbowanym zmartwieniem, że wpływa to na twoją zdolność do funkcjonowania. Jeśli to brzmi jak ty, czas poszukać. Zaburzenia lękowe można leczyć na wiele różnych sposobów.

Miewasz częste bóle głowy lub mięśni? Odczuwasz mdłości? To nie musi oznaczać chorobę ciała. Tego rodzaju dolegliwości mogą być związane z emocjami i stanowią rezultat często odczuwanego niepokoju. Z czego to wynika? Jak sobie z tym radzić?

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz