fbpx
zdrowe relacje zdrowy umysł

Jak uniknąć stresu z powodu problemów finansowych?

Problemy finansowe stanowią jedno z wielu źródeł codziennego stresu. Znasz to uczucie, kiedy zbliża się koniec miesiąca, a ty gorączkowo zastanawiasz się, czy nie zabraknie ci pieniędzy na najpotrzebniejsze rzeczy? Frustrujesz się wówczas, że za mało zarabiasz? A może te problemy nie wynikają tylko z wysokości twoich zarobków, ale także z tego, jak nimi dysponujesz? Zadłużenia, brak środków na koncie i stres z tym związany wcale nie muszą być domeną osób, które niewiele zarabiają. Zdarza się, że pomimo tego, że nasze dochody nie należą do najniższych, w połowie miesiąca brakuje nam pieniędzy. Dlaczego? Bo nie potrafimy nimi dysponować. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak uporządkować swoje finanse i ograniczyć przy tym związany z nimi stres.



1. Nie wydawaj więcej niż zarabiasz

Oczywiste, prawda? A mimo to wielu z nas popełnia ten błąd. W jaki sposób? Np. kupując na raty sprzęt, którego nie do końca potrzebujemy. Zarabiasz 2 tysiące złotych, a inwestujesz w telefon za 5 tysięcy? Takie myślenie może prowadzić do problemów finansowych. Nie kupuj drogich gadżetów, jeśli nie masz na nie pieniędzy. Raty za sprzęt mogą ci się wydawać niskie, ale co stanie się w momencie, gdy z jakiś powodów twoja sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu? Inwestuj w to, na co rzeczywiście cię stać. Jeśli już kupujesz coś na raty, to tylko rzeczy, które rzeczywiście są ci niezbędne w codziennym życiu (np. gdy zepsuje ci się lodówka i nie dysponujesz gotówką na zakup nowej).



2. Planuj wydatki

Ile razy pieniądze ci się „rozeszły”? Ile razy nie byłeś w stanie powiedzieć na co przeznaczyłeś część swoich miesięcznych dochodów? Na ten problem jest prosty sposób. Rozplanuj swoje finanse. Możesz w tym celu sporządzić arkusz w Excelu, w którym uwzględnisz wszystkie swoje wydatki na dany miesiąc. Zacznij od niezbędnych punktów, takich jak rachunki, czy wydatki na żywność i środki czystości. Możesz, a nawet powinieneś, ująć także drobne przyjemności, ale pamiętaj, by zachować przy tym odpowiednie proporcje. Staraj się pozostawić sobie zapas środków na nieprzewidziane wydatki. W miarę możliwości, trzymaj sporządzonej przez siebie listy i unikaj spontanicznych zakupów, które będą wykraczały poza twój plan finansowy.



3. Zastanów się, czy dana rzecz jest ci rzeczywiście potrzeba.

Zdarza nam się dokonywać spontanicznych zakupów, tylko dlatego, że dany przedmiot bardzo nam się spodobał. Staraj się unikać takich sytuacji. Gdy wpadnie ci w oko np. sweter na wystawie sklepowej, nie kieruj się od razu do przymierzalni, a następnie do kasy. Zastanów się najpierw, czy to faktycznie potrzebny zakup. Pomyśl o swojej szafie, w której być może nie zmieści się już kolejna sztuka garderoby. A potem zrób szybką kalkulację: czy jeśli kupię teraz ten sweter, to nie będę musieć zrezygnować z zakupu czegoś innego? I która z tych rzeczy jest mi ewentualnie bardziej potrzebna lub którą bardziej chcę mieć? Takie myślenie nie tylko pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, ale także przyczyni się do ograniczenia gromadzenia zbędnych rzeczy, co z kolei da ci więcej przestrzeni w twoim domu.



4. Nie kupuj od razu

Planujesz większy wydatek? Chcesz kupić nowy samochód? A może komputer? Nie podejmuj w takim przypadku pochopnych decyzji. Przejrzyj różne oferty, sprawdź ceny. Weź pod uwagę nie tylko kwotę, którą musisz zapłacić, ale także stosunek ceny do jakości. Może też warto poczekać z zakupem jakiś czas? W przypadku sprzętu elektronicznego, za kilka miesięcy może się okazać, że cena danego modelu jest znacznie niższa. Jeśli możesz, poczekaj z zakupem. Cierpliwość często się popłaca.



5. Okazje – nie daj się zwariować

Wszelkiego rodzaju święta, takie jak Boże Narodzenie, czy choćby Walentynki stanowią okazję do zakupów. I nie ma w tym nic złego, jeśli zachowamy umiar. Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny, który zazwyczaj wiąże się z dużymi wydatkami. Zastanów się, czy wszystkie produkty, które planujesz zakupić, rzeczywiście są niezbędne, aby dobrze spędzić ten czas. I pomyśl, czy na pewno posiadasz odpowiednio duże środki finansowe. Jeśli nie – zrezygnuj z czegoś. Twoje dziecko zażyczyło sobie prezent pod choinkę, na który cię nie stać? Nie pożyczaj pieniędzy na ten cel. Zamiast tego porozmawiaj ze swoją pociechą. To może być bardzo trudna rozmowa dla obydwu stron, ale zobaczysz, że w przyszłości odniesie pozytywne skutki. Wszak pod choinką nie musi leżeć najnowszy model telefonu czy nowy komputer, aby poczuć magię świąt.



6. Oszczędzaj

Staraj się z każdej wypłaty odłożyć jakąś sumę pieniędzy. Uwzględnij to w planowanym budżecie domowym. Jeśli na koniec miesiąca zostają ci jakieś pieniądze, nie zastanawiaj się, na co możesz je wydać, ale zachowaj je na poczet oszczędności. W ten sposób tworzysz sobie tzw. poduszkę finansową. Są to pieniądze „na czarną godzinę”. W przypadku utraty pracy nie pozostaniesz bez środków do życia. Posiadanie takiego zaplecza finansowego da ci też komfort psychiczny i pozwoli zniwelować stres związany z niepewną sytuacją na rynku pracy.

 



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz