fbpx
diety zdrowa kuchnia

Ograniczenie węglowodanów może pomóc w leczeniu stłuszczeniowej choroby wątroby

Italian pasta, spaghetti, fettuccine, wheat, rolling pin, flour on a textured background. Still life in a rustic style. Element for design

Ograniczanie ilości makaronów, ziemniaków i innych produktów bogatych w węglowodany stało się popularnym planem odchudzania wielu osób marzących o szczupłej sylwetce. Jednak według nowego badania dieta uboga w węglowodany może oferować również inne korzyści zdrowotne.Naukowcy odkryli, że zaledwie 2 tygodnie diety z ograniczonymi węglowodanami zmniejszyło poziom tłuszczu wątrobowego i poprawiły inne wskaźniki zdrowia kardiometabolicznego u niewielkiej liczby osób żyjących z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD).

Współautor badania dr Adil Mardinoglu z KTH Royal Institute of Technology w Szwecji, wraz z zespołem niedawno opublikował opublikował swoje wyniki w czasopiśmie Cell Metabolism.

NAFLD jest stanem charakteryzującym się nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w wątrobie. W przeciwieństwie do alkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, NAFLD nie jest spowodowane przez spożywanie dużej ilości alkoholu.

Uważa się, że około 30–40% dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma NAFLD, co czyni ją „jedną z najczęstszych przyczyn chorób wątroby” w tym kraju.

Otyłość i związane z nią schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2, są głównymi czynnikami ryzyka NAFLD. Stan ten wykryto u około 30–90 procent osób otyłych.

Przyjęcie zdrowej diety jest uważane za klucz do leczenia NAFLD, a lekarze zwykle zalecają zmniejszenie spożycia tłuszczów.

Nowe badanie sugeruje jednak, że obniżenie spożycia węglowodanów może być kolejną strategią leczenia NAFLD.

Poprawiony metabolizm tłuszczów w wątrobie

Mardinoglu i jego koledzy przebadali grupę osób dorosłych, z których wszystkie były otyłe i miały NAFLD.

Przez 2 tygodnie zalecono uczestnikom stosowanie diety izokaloryczną, która jest ograniczona w węglowodanach, ale wzbogacona o białku. Dieta izokaloryczna to taka, w której codziennie spożywana jest taka sama ilość węglowodanów, białek lub tłuszczów.

Zespół ocenił, w jaki sposób interwencja dietetyczna wpłynęła na tłuszcz wątroby, a także inne reakcje metaboliczne uczestników badania.

Badanie ujawniło, że dieta z ograniczoną ilością węglowodanów poprawiła metabolizm tłuszczu w wątrobie i doprowadziła do „drastycznego zmniejszenia” tłuszczu w wątrobie w ciągu 14-dniowego okresu badania.Naukowcy odkryli również, że ograniczenie węglowodanów doprowadziło do zmniejszenia markerów zapalnych, szczególnie interleukiny-6 i czynnika martwicy nowotworów alfa – ich wyższe poziomy były związane z większym nasileniem NAFLD.

Co więcej, odkryli, że dieta z ograniczoną zawartością węglowodanów indukowała zmiany mikroflory jelitowej, które były związane ze wzrostem poziomu kwasu foliowego w krążeniu, co wiązało się z poprawą metabolizmu tłuszczu w wątrobie.

Komentując wyniki, naukowcy piszą:

„[…] pokazaliśmy, że krótkoterminowa interwencja z izokaloryczną dietą niskowęglowodanową o podwyższonej zawartości białka powoduje wiele korzyści metabolicznych u otyłych ludzi z NAFLD”.

To powiedziawszy, ostrzegają, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia do diety, więc dieta z ograniczoną ilością węglowodanów może nie działać dla wszystkich osób z NAFLD.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz