fbpx
zdrowe ciało

Papierosy – zło wcielone!

Palenie papierosów to jeden z najpopularniejszych nałogów wszechczasów. Papierosy są dostępne wszędzie i bardzo chętnie kupowane. Palaczy nie przerażają zdjęcia i napis, które są umieszczane na opakowaniach.Jednak oczywiste jest to, jak bardzo papierosy są szkodliwe. Oto 5 bezwzględnych powodów czemu papierosy są szkodliwe i dlaczego należy przestać je palić!

  • Powodują raka płuc. Wśród powodów przez które chorzy cierpią na raka płuc na pierwszym miejscu znajduje się palenie papierosów. Ponad 90% osób z rakiem płuc paliło lub pali papierosy. Konsekwencje nowotworu są oczywiście jasne…
  • Osłabiają wydolność organizmu. Wbiegnięcie na pierwsze lub drugie piętro nagle staję się niemożliwe? Krótki odcinek biegu lub jakakolwiek aktywność fizyczna doprowadza do braku oddechu lub bólu w klatce piersiowej? To tylko Lilka przykładowych sytuacji, które pojawiają się u aktywnych palaczy. Warto mieć na uwadze, że każdy papieros obniża wydolność organizmu i sprawia że stajemy się coraz bardziej ograniczeni.
  • Uszkodzenie błony naczyń krwionośnych. Rzecz, której nie widać gołym okiem, a która jest bardzo niebezpieczna. Przez uszkodzenie naczyń krwionośnych, staje się ona bardziej narażona na uszkodzenia oraz na odkładanie złogów tłuszczu i wapnia. Powoduje to tworzenie blaszek miażdżycowych i zwężenie światła naczynia krwionośnego. Wiąże się to na początku z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą a w konsekwencji zawałem serca lub udarem mózgu. Czy aby na pewno chcesz poświęcić nieodwracalnie Twoje zdrowie na rzecz palenia?
  • Powodują szybsze starzenie się organizmu. Najbardziej jest to zauważalne na skórze twarzy, która coraz bardziej staje się pokryta zmarszczkami. Chyba nie ma sensu  wydawać setki złotych na kremy przeciwzmarszczkowe skoro trujemy swój organizm od środka?
  • Spójrz na zęby! Żółte, bolesne z popękanym szkliwem.

 

Zastanów się czy warto. Czy naprawdę warto poświęcić całe swoje życie dla kilku papierosów dziennie? I nie wmawiaj sobie że kilka papierosów to niż takiego i że tak wszyscy na coś umrzemy… Palenie nie wnosi w życie nic dobrego !

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz