fbpx
pielęgnacja porady zdrowe ciało

Peeling – dlaczego to ważny element pielęgnacji?

Peeling to nic innego jak złuszczanie martwych komórek naskórka mające na celu poprawę stanu skóry, spłycenie drobnych zmarszczek i rozjaśnienie przebarwień. Jest to popularny w kosmetyce i dermatologii zabieg, który bez przeszkód możemy wykonywać również same w domu. Rodzajów peelingów jest tak wiele, że każda z nas bez problemu znajdzie produkt odpowiedni dla jej cery.



Peelingi powinnyśmy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, ale oczywiście częstotliwość ich wykonywania jest indywidualna, wszystko zależy od stanu naszej skóry. Posiadaczki suchej i wrażliwej cery nie powinny wykonywać peelingów 2 razy w tygodniu, to dla nich zdecydowanie zbyt często. Natomiast skóra problematyczna i tłusta może być peelingowana w mniejszych odstępach czasu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste używanie peelingów może zaburzyć równowagę lipidową naskórka i go podrażnić, a wtedy uzyskamy odwrotny efekt. Peelingi są polecane przed opalaniem, nakładaniem kosmetyków samoopalających oraz przed depilacją. Na dobrze złuszczonej skórze efekt opalenizny będzie bardziej równomierny i dłużej się utrzyma, a peeling przed depilacją ułatwi pozbycie się włosków. Po zabiegu warto użyć nawilżającego kremu i dać skórze odpocząć (założyć luźne ubrania, nie nakładać makijażu jeśli peeling był wykonywany również na twarzy), dlatego myślę, że wieczór będzie najlepszą porą na wykonanie złuszczania w zaciszu domowym.

Peelingi sprawiają, że nasza skóra wygląda promiennie i świeżo, drobne zmarszczki się spłycają, a kosmetyki, użyte w kolejnych krokach pielęgnacji, o wiele lepiej się wchłaniają i wnikają głębiej. Jeśli mamy problem ze zmęczoną i szarą cerą, regularne i dobrze dobrane peelingi powinny nam pomóc. Złuszczanie jest również bardzo ważnym krokiem jeśli zmagamy się z trądzikiem, zaskórnikami, a także problemami potrądzikowymi czyli: przebarwieniami, nierównościami cery i bliznami.  Należy jednak pamiętać, że peelingi nie są dla każdego i nie każda skóra się z nimi polubi. Cera pokryta aktywnymi zmianami trądzikowymi, zaczerwieniona, pokryta wysypką czy podrażnieniami nie powinna być złuszczana.

Rodzaje peelingów:

peeling mechaniczny – ten rodzaj peelingu jest chyba najpopularniejszy i znany każdemu z nas. Jest to zabieg wykonywany przy pomocy kosmetyku zawierającego granulki ścierające, które mechanicznie złuszczają martwy naskórek. Peeling mechaniczny można podzielić na gruboziarnisty i drobnoziarnisty. W składzie tego typu peelingów znajdziemy naturalne składniki (np. cukier (peeling cukrowy), pestki owoców) lub syntetyczne drobinki. Peeling mechaniczny polecany jest przede wszystkim posiadaczkom cery normalnej, która nie reaguje alergicznie i nie jest skłonna do zaczerwienień. Mnóstwo firm kosmetycznych ma w swoich ofertach ten rodzaj peelingów, ale myślę, że jest on bardzo prosty do przygotowania samodzielnie w domu. Za pomocą naturalnych składników takich jak cukier, kawa, płatki owsiane, miód czy jogurt możemy wykonać własną mieszankę, która sprawdzi się równie dobrze jak droższe drogeryjne kosmetyki.

peeling enzymatyczny – jest przeciwieństwem peelingu mechanicznego ponieważ świetnie sprawdza się przy cerze wrażliwej, naczynkowej, a nawet alergicznej. Działa na zupełnie innej zasadzie niż jego poprzednik. Peeling enzymatyczny chemicznie złuszcza martwy naskórek za pomocą enzymów, które go rozpuszczają. W składach takich peelingów znajdziemy enzymy pozyskiwane z wyciągów roślinnych lub kwasy owocowe. Nieco silniejsze peelingi posiadają w składach kwas salicylowy i glikolowy.



peeling kwasowy – ten rodzaj peelingu najlepiej wykonać u kosmetyczki lub dermatologa ponieważ ma silne działanie. Bardzo ważne jest, żeby zabieg taki przeprowadzić jesienią lub zimą, ponieważ skóra nie może być wystawiana na intensywne nasłonecznienie. Peelingi kwasowe jak już wspominała są bardzo silne, a co za tym idzie, świetnie radzą sobie z dużymi przebarwieniami, bliznami i zaskórnikami. Specjalista powinien dobrać odpowiedni dla naszej skóry rodzaj preparatu i wyznaczyć ilość zabiegów oraz długość odstępów między nimi. Czasami potrzebne jest przygotowanie skóry do takiej kuracji poprzez stosowanie przed zabiegiem specjalnych kosmetyków. Peelingi kwasowe to nie tylko silne substancje, których używa specjalista. Do użytku domowego przeznaczone są mniejsze stężenia tych kwasów. Działają one łagodniej i możemy wykonać je same w domu. Niezależnie od stężenia kwasu, powinnyśmy pamiętać o codziennym stosowaniu kosmetyków z filtrem UVA i UVB i o unikaniu opalania.

peeling kawitacyjny – ten rodzaj peelingu również może być wykonany tylko przez specjalistę. Polega na oczyszczaniu cery za pomocą urządzenia, które emituje ultradźwięki. Poza zmniejszeniem blizn i przebarwień, zabieg świetnie dotlenia skórę. Podobnie jak peeling enzymatyczny może być stosowany u osób z cerą alergiczną i wrażliwą.

Jak widać, peelingom mogą się poddawać osoby z każdym typem cery, wystarczy dobrze dobrać rodzaj peelingu oraz zwracać uwagę na jego składniki, a w przypadku kwasów – na ich stężenie. Peeling można też używać na wszystkie partie ciała. Pamiętajmy jednak, że peelingi nie mogą być wykonywane przy skórze pokrytej aktywnymi zmianami o różnym podłożu oraz nie mogą być stosowane zbyt często. Jednak prawidłowe przeprowadzenie dobrze dobranego peelingu jest w stanie zdziałać cuda! 🙂 Skóra będzie promienna, pełna blasku, odżywiona, rozjaśniona, pierwsze zmarszczki się spłycają, a problemy z zaskórnikami i krostkami pójdą w zapomnienie.

Magdalena

Moją pasją jest zdrowy styl życia, gotowanie, moda i uroda. Dzięki mojemu instablogowi udało mi się wszystko połączyć i stworzyć lifestylowe konto, którego prowadzenie sprawia mi ogromną przyjemność. Zależy mi na tym, żeby jak najwięcej osób przekonało się, że zdrowe i dietetyczne odpowiedniki dań mogą być smaczniejsze od tradycyjnych. Chciałabym przełamać stereotyp mówiący o tym, że dieta to listek sałaty na talerzu i mdłe dania bez smaku.

Skomentuj

Zostaw komentarz