fbpx
terapie zdrowe ciało

Depilacja laserowa

Jesień to czas, kiedy spora część zabiegów kosmetologicznych cieszy się dużym powodzeniem. Przyczyną jest znacznie łagodniejsze niż latem promieniowanie UV. Często słyszymy, że po danym zabiegu nie możemy narażać skóry na ekspozycję na słońce i właśnie tak jest w przypadku depilacji laserowej. Jesień to idealna pora na rozpoczęcie serii zabiegów.



Depilacja laserowa to dość popularny zabieg, o którym ostatnimi czasy mówi się jeszcze więcej. To usuwanie niepożądanego owłosienia za pomocą wiązki światła lasera, która wnika głęboko w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z jej korzeniami.

Jak większość zabiegów kosmetologicznych, depilacja laserowa ma również swoje przeciwwskazania, od których chciałabym zacząć – uważam, że jest to niezwykle ważne.

Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:

*opalona skóra

*ciążą i karmienie piersią

*epilepsja

*zażywanie leków światłouczulających, które mogą spowodować nieprawidłowe reakcje skóry. Jak się okazuje, światłouczulające mogą być nawet suplementy diety zawierające skrzyp polny, dziurawiec, serdecznik, nagietek, szałwię, pokrzywę oraz rumianek. Należy to sprawdzić i jeśli to możliwe, w odpowiednim czasie odstawić lek – około 2 tygodnie przed pierwszym zabiegiem.

*nowotwory (w przypadku przebytych chorób nowotworowych o możliwości depilacji laserowej powinien zadecydować lekarz)

*infekcje wirusowe, grzybicze lub bakteryjne w miejscy wykonywania zabiegu

*stosowanie samoopalaczy, bronzerów oraz betakarotenu doustnie

*stosowanie tuż przed zabiegiem kremów z witaminą A, C, retinolem oraz kwasów owocowych

*peeling wykonywany tydzień przed zabiegiem

*posiadanie rudych, siwych bądź bardzo jasnych włosków w miejscu, które chcemy poddać zabiegowi – depilacja laserowa po prostu nie będzie skuteczna

Od razu odwołam się do ostatniego punktu, w przypadku bardzo jasnych, rudych czy siwych włosów depilacja nie będzie skuteczna. Nie został jeszcze wynaleziony laser, który usunąłby takie jasne włoski. Jednak większość kobiet posiada w wybranych partiach ciemniejsze i grubsze włoski, których chciałaby się pozbyć. Depilacja laserowa może usunąć owłosienie bezpowrotnie! Im ciemniejsze i grubsze włoski, tym szybciej uda się je usunąć. A na czym to wszystko polega? Wiązka energii, która przenika do skóry jest pochłaniana przez komórki barwnikowe i zamienia się na ciepło, które uszkadza część mieszka włosa (macierz). Po uszkodzeniu macierzy włos już nie odrasta. Kolejne bardzo częste pytanie, które rodzi nam się w głowie, gdy rozważamy depilację laserową to „Ile zabiegów musimy przejść, żeby pozbyć się włosków?”. Zwykle potrzebujemy 6-8 zabiegów w odstępach około 6 tygodni. Po każdej depilacji odrasta coraz mniej włosków, aż przestają w ogóle rosnąć. Liczba zabiegów zależy od naszego włosa. Każdy włos ma inną strukturę. Jedna osoba będzie potrzebowała 4 zabiegów, a inna 10. Należy też wspomnieć, że w przyszłości w organizmie kobiety mogą zachodzić różne zmiany spowodowane wahaniami hormonalnymi – wtedy niestety włoski mogą zacząć odrastać, ponieważ laser usuwa to owłosienie, które aktualnie jest w fazie wzrostu, ale jeśli będziemy regularnie wykonywać badania (co i tak powinnyśmy robić niezależnie od przebycia serii zabiegów depilacji laserowej), nie powinno być żadnych niespodzianek.


Pewnie zastanawiacie się, czy zabieg depilacji laserowej boli. Umiejętnie przeprowadzony zabieg nie sprawia dużego bólu, a ponadto głowice wyposażone są w elementy chłodzące, które uśmierzają ból. Nie nazwałabym raczej tego bólem, jest to dyskomfort i uczucie parzenia, przykładania czegoś gorącego. Oczywiście każdy ma inny próg bólu, słyszałam opinie, że depilacja laserowa jest bardzo bolesnym zabiegiem, ale również takie, że zabieg ten jest wręcz przyjemnym „szczypaniem” i przykładaniem ciepłego urządzenia. Wiele zależy też od miejsca, które jest depilowane. Inaczej zareagują pachy, a inaczej łydki.

Na koniec chciałabym wspomnieć o postępowaniu po zabiegu. Skóra po depilacji laserowej jest zaczerwieniona i podrażniona. Jest to znów indywidualna sprawa ale jednak większość kobiet odczuwa jakieś negatywne skutki, które maksymalnie po 3 dniach ustępują. Przez ten czas warto jest stosować delikatne kremy czy maści np. Alantan lub Bepanthen, nie trzeć skóry ręcznikiem, a delikatnie go przykładać w celu osuszenia skóry, zamienić zapachowy żel na delikatny (możemy używać żelu do higieny intymnej) i najważniejsza kwestia, której musimy bezwzględnie przestrzegać: opalanie jest zakazane! Miejsca depilowane musimy przez cały okres zabiegów smarować filtrem SPF50. Opalanie w trakcie zabiegów grozi poparzeniami skóry i pogarsza efekty zabiegów.

Mam nadzieję, że poruszyłam wszystkie ważne kwestie dotyczące depilacji laserowej. Jestem pewna, że jeśli zdecydujecie się na zabieg, kosmetolog poinformuje Was o wszystkich szczegółach, ale dobrze jest już mieć jakąś wiedzę na ten temat 🙂 Osobiście uważam, że depilacja laserowa to świetny i ułatwiający codzienne życie zabieg.

Do następnego wpisu!

Magdalena

Moją pasją jest zdrowy styl życia, gotowanie, moda i uroda. Dzięki mojemu instablogowi udało mi się wszystko połączyć i stworzyć lifestylowe konto, którego prowadzenie sprawia mi ogromną przyjemność. Zależy mi na tym, żeby jak najwięcej osób przekonało się, że zdrowe i dietetyczne odpowiedniki dań mogą być smaczniejsze od tradycyjnych. Chciałabym przełamać stereotyp mówiący o tym, że dieta to listek sałaty na talerzu i mdłe dania bez smaku.

Skomentuj

Zostaw komentarz