fbpx
porady zdrowa kuchnia

Poznaj właściwości zdrowotne oregano

oregano właściwości zdrowotneOregano jest uważane za podstawowe zioło w wielu kuchniach na całym świecie. Ma mocny smak i dodaje ciepła potrawom wraz z subtelną nutą słodyczy. Można go znaleźć w postaci świeżej, suszonej lub w postaci oleju, a wszystkie podobno mają znaczące korzyści zdrowotne. Chociaż zwykle używane w niewielkich ilościach, zawiera kilka ważnych składników odżywczych. Tylko jedna łyżeczka suszonego oregano może zaspokoić około 8% dziennego zapotrzebowania na witaminę K. A to jeszcze nie wszystko. Poznaj właściwości zdrowotne oregano.

Źródło przeciwutleniaczy

Oregano jest bogate w przeciwutleniacze, które są związkami, które pomagają zwalczać szkodliwe wolne rodniki w organizmie. Gromadzenie się wolnych rodników wiąże się z chorobami przewlekłymi, takimi jak rak i choroby serca. Kilka badań probówkowych wykazało, że oregano i olejek z oregano są bogate w przeciwutleniacze.

Olejek eteryczny z oregano jest szczególnie bogaty w karwakrol i tymol, dwa przeciwutleniacze, które mogą zapobiegać uszkodzeniom komórek spowodowanym przez wolne rodniki. W połączeniu z innymi pokarmami o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, takimi jak owoce i warzywa, oregano może zapewnić obfitą dawkę przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w poprawie zdrowia.

Może mieć właściwości antynowotworowe

Oregano jest bogate w przeciwutleniacze. Związki te mogą nie tylko neutralizować uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, ale mogą również pomóc w zapobieganiu nowotworom.

Niektóre badania na probówkach wykazały, że oregano i jego składniki mogą pomagać w zabijaniu komórek rakowych. W jednym badaniu  leczono ludzkie komórki raka okrężnicy ekstraktem z oregano i stwierdzono, że zatrzymało to wzrost komórek rakowych i pomogło je zabić. Inne badanie probówkowe wykazało, że karwakrol, jeden ze składników oregano, również pomógł zahamować wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka okrężnicy.

Należy jednak pamiętać, że były to badania probówkowe z użyciem dużych ilości zioła i jego związków. Potrzebne są badania na ludziach przy użyciu typowych dawek, aby określić jego działanie.

Dowiedz się więcej na temat produktów, które mają właściwości antynowotworowe.Może pomóc w zwalczaniu infekcji wirusowych

Oprócz zwalczania bakterii, niektóre badania probówkowe wykazały, że oregano i jego składniki mogą również chronić przed niektórymi wirusami. W szczególności karwakrol i tymol to dwa związki występujące w oregano, które powiązano z właściwościami przeciwwirusowymi. Trzeba jednak dodać, iż wpływ oregano i jego składników na zwalczanie infekcji wymaga dalszych badań.

Może zmniejszyć stan zapalny

Właściwości zdrowotne oregano dotyczą również problemu stanu zapalnego. Zapalenie to normalna odpowiedź immunologiczna, która pojawia się w wyniku choroby lub urazu. Uważa się jednak, że przewlekłe zapalenie przyczynia się do rozwoju chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca i choroby autoimmunologiczne.

Oregano jest bogate w przeciwutleniacze, które pomagają neutralizować wolne rodniki i zmniejszać stany zapalne. Zawiera również związki, takie jak karwakrol, które, jak wykazano, mają właściwości przeciwzapalne.

Oregano łatwo włączyć do diety

Chociaż możesz myśleć o oregano jako o dodatku zarezerwowanym wyłącznie dla pizzy i dań z makaronu, to wszechstronne zioło może być używane na wiele sposobów. Spróbuj zmieszać całe liście oregano z innymi warzywami, aby uzyskać bogatą w składniki odżywcze sałatkę lub posyp je chili, zupami lub gulaszami.

Można go również użyć do przygotowania świeżego pesto lub dressingu do sałatek, doprawiania dań mięsnych lub podkręcania smaku domowych sosów. Oregano jest dostępne w postaci świeżej, suszonej lub w postaci oleju, dzięki czemu można je bardzo łatwo dodać do diety.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz