fbpx
porady

Rośliny domowe a nasze zdrowie – jaki mają na nie wpływ?
O tym, że warto mieć w domu rośliny pewnie słyszał każdy z nas. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć, co tak naprawdę kryje się pod hasłem, że rośliny mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i dlaczego powinniśmy wzbogacić nasze mieszkanie o kilka nowych doniczek.

Kwiaty doniczkowe, bo właśnie takie posiadamy najczęściej w domu, nie tylko zdobią mieszkanie ale też wydzielają substancje, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo ważny jest oczywiście prawidłowy wybór roślin.

Myślę, że na samym początku warto zaznaczyć, że kwiaty doniczkowe dostarczają w ciągu dnia tlenu. W ciągu dnia w wyniku fotosyntezy rośliny pochłaniają szkodliwy dla człowieka dwutlenek węgla oraz wodór, jednocześnie wydzielając tlen.  Np. skrzydłokwiat, paprotka, dracena czy alturium może znaleźć swoje miejsce w salonie, bo zapewne tam najczęściej przebywamy, a nasze zdrowie i dobre samopoczucie po części zależy od tego jakim powietrzem oddychamy. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do pierwszej grupy roślin, aloes, kaktus bożonarodzeniowy czy storczyk wydzielają tlen w nocy zatem mogą znaleźć swoje miejsce w sypialni. W sypialniach najlepiej hodować kwiaty, które posiadają zdolność produkcji tlenu i redukcji CO2 w nocy.

Według badań prowadzonych przez NASA rośliny są zdolne do rozkładania szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Niestety coraz częściej otaczamy się syntetycznymi materiałami, które wywołują alergie, bóle głowy, podrażnienie gardła, dlatego jednym ze sposobów może być właśnie odpowiednia dobrana roślina, który ograniczy niekorzystne działanie szkodliwych substancji. Pozytywny wpływ na samopoczucie mają też aromaty, jakie wydzielają rośliny doniczkowe. Zapach jaśminu lekarskiego działa na nas relaksująco i antydepresyjnie, a np. aromat, jaki wydziela drzewko pomarańczowe posiada zarówno działanie uspokajające, jak i wspomagające koncentrację.
Wiele gatunków roślin doniczkowych potrafi również poza oczyszczaniem powietrza z toksyn, nawilżać otoczenie poprzez parowanie wody z liści. Aby spełniły swoją funkcję nawilżającą nie wystarczy jeden kwiat w doniczce. Im większe pomieszczenie, tym więcej należy ustawić roślin (np. w pokoju 20-metrowym powinny się znaleźć 3 rośliny doniczkowe).

Pewnie nie raz słyszeliśmy, że samo patrzenie na rośliny poprawia humor, uspokaja oraz przynosi ulgę zmęczonym oczom. Również we wschodniej sztuce feng shui czyli w psychologii przestrzeni kwiaty odgrywają istotną rolę. W feng shui chodzi o to, byśmy dobrze się czuli w miejscu, w którym żyjemy, dlatego nic dziwnego, że sztuka ta zajmuje się roślinami, które bardzo często są elementem wystroju naszych mieszkań. Działanie roślin uzależnia się między innymi od kształtu liści. Okrągłe, cienkie i miękkie liście są odpowiedzialne za wydzielanie łagodnych energii, zaś twarde i szpiczaste dodają siły i motywują do działania.

Myślę, że warto wzbogacić swoje mieszkanie o kilka nowych doniczek. Tym bardziej, że teraz mamy już świadomość korzystnego wpływu roślin na nasze samopoczucie. Przed zakupem rośliny warto jest dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat, ponieważ każda ma inne właściwości, a przecież chodzi o to, żeby poza funkcją dekoracyjną działała korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Magdalena

Moją pasją jest zdrowy styl życia, gotowanie, moda i uroda. Dzięki mojemu instablogowi udało mi się wszystko połączyć i stworzyć lifestylowe konto, którego prowadzenie sprawia mi ogromną przyjemność. Zależy mi na tym, żeby jak najwięcej osób przekonało się, że zdrowe i dietetyczne odpowiedniki dań mogą być smaczniejsze od tradycyjnych. Chciałabym przełamać stereotyp mówiący o tym, że dieta to listek sałaty na talerzu i mdłe dania bez smaku.

Skomentuj

Zostaw komentarz