fbpx
nowość

S.O.S. dla stawów

JUŻ JEST!!!

Z ogromną radością oddajemy w ręce naszych Czytelników najnowszą książkę z serii SMAKI ZDROWIA autorstwa Katarzyny Olejniczak i Anny Piekarczyk: S.O.S. dla stawów. Wparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych.

Autorki, dietetyczki kliniczne, rozprawiają się w mitami, które narosły wokół schorzeń stawów. Podają praktyczne wskazówki, co może ulżyć w bólu, a co będzie nasilać dolegliwości. Bardzo szczegółowo omawiają sposób odżywiania, który wspomaga leczenie: jakie produkty włączyć do swojego menu? Jakich lepiej unikać? Aby ułatwić stosowanie zaleceń, proponują gotowy jadłospis na dwa tygodnie oraz kilkadziesiąt przepisów na codzienne potrawy.

Poniżej prezentujemy krótki fragmencik tej publikacji jako przedsmak całości:)

Czy suplementy pomagają w regeneracji chrząstki stawowej?
Obecnie mamy ogrom suplementów z kolagenem. Czy rzeczywiście pomagają? Raczej nie! Skuteczność suplementów diety ze składnikami mającymi wspierać regenerację chrząstki jest wciąż słabo udokumentowana. Tak naprawdę nie wiemy, gdzie aminokwasy powstałe w wyniku trawienia kolagenu zostaną wykorzystane przez organizm. Kolagen nie jest magiczną cząsteczką, która na pewno powędruje prosto do stawów i wpłynie na ich lepsze funkcjonowanie. Nawet jeśli spożywasz kilogramy kolagenu, czy glukozaminy, to i tak nie masz gwarancji, że wszystkie te składniki trafią prosto z jelit do chorego stawu. Co więcej, Towarzystwo Badań nad Chorobami Osteoporozy i Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych wydały wytyczne dotyczące braku skuteczności glukozaminy w leczeniu bólów stawów. Rezultat podawania glukozaminy może być identyczny z podawaniem placebo.

Istnieją także preparaty z kolagenem do smarowania stawów. Nie daj się nabrać!

Nie ma takiej możliwości, aby te cudowne substancje przechodziły przez skórę do stawu. Musimy też mieć świadomość iż suplement to nie lek, a więc nie leczy ani nie zapobiega chorobom. Leki natomiast to produkty o potwierdzonym badaniami działaniu leczniczym, udowodnionym w procesie rejestracji. Aby zarejestrować lek, trzeba przedstawić szereg dokumentów, które potwierdzą jego skuteczność oraz bezpieczeństwo. W przypadku suplementów nie jest to konieczne.

 

A co z żelatyną? Czy rzeczywiście pomaga naszym stawom?

Musicie koniecznie zajrzeć do książki!

 

Zdrowe Zdrowie

Skomentuj

Zostaw komentarz