fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Skanery wewnątrzustne w stomatologii

skanery wewnątrzustne

Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Wbrew pozorom, stan uzębienia nie jest wyłącznie kwestią estetyki. Wszelkie stany zapalne i inne czynniki chorobowe związane z jamą ustną mają wpływ na zdrowie całego organizmu. Na szczęście dziś stomatologia rozwinęła się do tego stopnia, iż dbanie o zęby i dziąsła nie stanowi już olbrzymiego wyzwania. Dentyści dysponują szeregiem nowoczesnych urządzeń, które znacznie ułatwiają diagnostykę oraz proces leczenia. Jednym z nich jest skaner wewnątrzustny. Do czego służy? Jakie ma zastosowanie?

Do czego służą skanery wewnątrzustne?

Skaner wewnątrzustny to niewielkie urządzenie coraz częściej wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych. Jego zadaniem jest odwzorowanie za pomocą trójwymiarowego obrazu stanu uzębienia na ekranie monitora. Dzięki temu stomatolog może obejrzeć jamę ustną niemal z każdej strony, co ułatwia diagnostykę i podjęcie decyzji o leczeniu. Badanie przy pomocy skanera jest znacznie dokładniejsze niż standardowe badanie stomatologiczne. Co więcej, również pacjent ma wgląd do ekranu, na którym wyświetla się stan jego uzębienia. Dentysta, posługując się obrazem może zatem wyjaśnić szczegółowo, co dzieje się w jamie ustnej pacjenta i jakie są możliwości leczenia. Dzięki wizualizacji, pacjentowi będzie łatwiej podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

Skanery wewnątrzustne stosowane są również w protetyce. Stopniowo wypierają klasyczne wyciski, które dla wielu pacjentów wiązały się z dyskomfortem. Masa wyciskowa jest nieprzyjemna w smaku i u niektórych osób powoduje odruch wymiotny. Użycie skanera nie wiąże się praktycznie z żadnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Sprawdź ofertę skanerów wewnątrzustnych: https://biomedix.pl/skanery-wewnatrzustne

Najważniejsze funkcje skanerów wewnątrzustnych

Skanery wewnątrzustne mają wiele funkcji i ułatwiają wykonanie licznych zabiegów dentystycznych. Sprawdzają się przede wszystkim podczas wizyt kontrolnych, w trakcie leczenia, a także w protetyce. Spośród zadań, do jakich przydaje się skaner wewnątrzustny, wymienić można:

  • diagnostykę jamy ustnej; jak już wcześniej wspominano, badanie skanerem jest obecnie jedną z najbardziej precyzyjnych form diagnostyki i oceny stanu uzębienia. Skaner daje możliwość dostrzeżenia kamienia nazębnego oraz ubytków w najdalszych zakamarkach jamy ustnej.
  • cyfrową wizualizację; dzięki skanerowi można stworzyć obraz będący odzwierciedleniem efektów leczenia. Funkcja ta jest przydatna zarówno dla pacjenta, jak i dentysty.
  • drukowanie modelu 3D wycisku; skaner można podłączyć do drukarki 3D. Znacznie ułatwia to proces tworzenia wycisku.
  • inne prace związane z protetyką; skanerów wewnątrzustnych używa się podczas robienia m.in. mostów, koron, łączników indywidualnych, implantów.
  • precyzyjne zalecenia dla pacjenta; skaner dokładnie obrazuje, które obszary jamy ustnej wymagają szczególnej dbałości. Dzięki temu pacjent może uzyskać precyzyjną informację, na co powinien zwrócić szczególną uwagę podczas codziennych czynności związanych z higieną jamy ustnej.

Jak widać, skanery wewnątrzustne mają szerokie zastosowanie i ułatwiają prace stomatologów. Dają również większy komfort pacjentom podczas wizyt.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz