fbpx
zdrowe relacje

Work-life balance – czy praca i życie to naprawdę wykluczające się pojęcia?

Ostatnio coraz bardzie popularne są szkolenia i warsztaty z umiejętności zachowania równowagi między pracą a życiem. Z takiego ujęcia tematu wynika  jednak, że jedno wyklucza drugie. Czy faktycznie są to dwie oddzielne sfery naszego życia?

„ Środa minie tydzień zginie”

Co to powiedzenie oznacza? Nie mniej nie więcej, lecz to, że pięć z siedmiu dni tygodnia jest czasem straconym – poświęconym pracy, a nasze prawdziwe życie zaczyna się dopiero w weekend, podczas urlopu, w święta…  Proporcjonalnie wychodzi nam tego „prawdziwego życia” naprawdę niewiele…  Nie ma tutaj mowy o tym,  że sama praca może dawać nam radość, a nawet jeśli nie– to przecież czas jej wykonywania jest tak samo ważnym, równie istotnym elementem naszego życia, jak czas odpoczynku.  Praca jest nie tylko źródłem utrzymania, ale może dawać poczucie spełnienia, budzić pozytywne emocje, lub stać się impulsem do rozwoju.„Piątek, piąteczek, piątunio”

Jakże często z radiowych fal dobiega nas entuzjastyczny głos spikera obwieszczający początek weekendu. Piąteczek! Co się dzieje, jeśli faktycznie w naszej codziennie optyce widzimy jedynie koniec tygodnia, do którego dociągamy na ostatnim tchnieniu, by od poniedziałku od nowa niczym skazaniec rozpocząć pięciodniową kaźnie? Czy nie oznacza to, że gdzieś zagubiliśmy istotę i że daliśmy się wciągnąć w grę, w której co tydzień przegrywamy 5/7 naszej stawki?  Czy naprawdę odpowiada nam życie,  przeżywane jedynie w 8 dni w miesiącu?

„Bo jeszcze tylko styczeń luty… maj czerwiec i… Wakacje! Znów będą wakacje. Na pewno mam rację wakacje będą znów!”

Kabaret OT.TO – WakacjeTak samo jest z wakacjami, urlopem. To oczywiste, że na nie czekamy i cieszymy się wypoczynkiem. Problem zaczyna się dopiero gdy stają się one jedynym okresem, kiedy czujemy się naprawdę dobrze, naprawdę sobą. Z drugiej strony osoby, które zatopiły się w pracy mają często odwrotny problem – urlop staje się złem koniecznym oceanem wolnego czasu, który nie wiadomo czym wypełnić.  Wszelkie skrajności nie są tym, co w ostatecznym rozrachunku nam służy.

„Kochaj to, co robisz – a nie przepracujesz w swoim życiu ani jednego dnia”

Kochaj to, co robisz – albo rób to co kochasz  – mamy dwie opcje  możemy albo zmienić nastawienie do naszej pracy, albo pracę 😉 Warto poddać rewizji to, czym dla nas jest życie i jakie mamy
w nim priorytety. Po co tutaj jesteśmy i co chcemy z życia mieć i co w życiu dać. Pewnie najlepiej byłoby zachować w tych parametrach równowagę, choć nie zawsze jest to możliwe. Jeśli jednak okaże się, że żyjemy od weekendu do weekendu, od wczasów do wczasów – a wszystko „pomiędzy” to dni okupione trudem i niewarte pamiętania – chyba coś warto byłoby jednak zmienić?

Ewa Kruchowska

psycholożka dzieci i młodzieży, psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia w nurcie CBT, trenerka kompetencji miękkich w tym Kreatywności i Kreatywnego Rozwiązywania Problemów, certyfikowana trenerka WenDo - samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek, wykładowczyni. Właścicielka i psycholożka Gabinetu Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego „Do siebie” w Nowym Targu www.ewakruchowska.pl. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy. Pracuje w Punkcie Informacji i Wsparcia dla Osób Uwikłanych w Przemoc w Nowym Targu, w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz jako wykładowczyni w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej. Współautorka czterech monografii naukowych. Specjalistka Zdrowego Zdrowia

Skomentuj

Zostaw komentarz